• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Otomatik Şanzıman Uyarı Işığı Neden Yanar? Ne Anlama Gelir?

  Otomatik Şanzıman Uyarı Işığı Neden Yanar? Ne Anlama Gelir?

  Tarih: 27-06-2021

  Otomatik şanzıman uyarı ışığı neden yanar? Otomatik şanzıman ikaz lambası ne anlama gelir? Şanzıman uyarı ışığı yanarken aracı sürmek güvenli mi?....

  Sürücüleri arıza ve sorunlara karşı uyarmak için gösterge panelinde bir dizi ışık bulunur. Çoğu sürücü, kaputun altındaki bir sorunu belirtmek için binlerce farklı nedenden dolayı yanan motor arıza ışığına aşinadır. Ancak şanzıman uyarı ışığı birçok sürücü tarafından henüz bilinmez.

  Bazı otomatik vites araçlarda şanzımanla ilgili bir sorunu belirtmek için şanzıman uyarı ışığı bulunur. Işığın görünüş şekli aracın marka ve modeline göre değişebilir ya da sürücünün bilgi merkezinde bir uyarı metni oluşabilir. Bu ışık yandığında, aracın en pahalı parçalarından olan şanzımanın zarar görmesini önlemek için arızanın nedenini bir an önce çözmeniz gerekir.

  Şanzıman uyarı lambası

  Şanzıman Uyarı Işığı Neden Yanar?

  Otomatik şanzımanlı modern araçlar, şanzımanın sıvı sıcaklığını, sıvı seviyesini ve iç basıncını araç bilgisayarının doğru şekilde izleyebilmesi için sensörlerle donatılmıştır. Bilgisayar, sensörlerden gelen herhangi bir olumsuz sinyal aldığında, bir arıza kodu oluşturur ve sürücüyü olası sorunlar hakkında uyarmak için şanzıman uyarı ışığını yakar. Bazen sensörler arızalanır ve yanlış sinyaller vererek ışığın yanmasına neden olabilir. Onarım esnasında herşey yolundaysa sensörleri test etmelisiniz.

  Şanzıman uyarı ışığının yanmasına neden olan en yaygın sorun şanzımanın aşırı ısınmasıdır. Şanzımanın aşırı ısınması ise genellikle şanzıman yağının eksilmesinden kaynaklanır (elbette farklı nedenlerde olabilir). Bazı araçlar sadece bu nedenden dolayı bu uyarı ışığını yakar. Üretici firmaya göre yanıp sönen bir ışıkla da karşılaşabilirsiniz. Aracınızda, şanzıman yağını ölçmek için bir yağ çubuğu varsa, sıvı seviyesini ve durumunu kontrol edebilirsiniz.

  Bazı araçlar ise şanzımanla ilgili çeşitli sorunları göstermek için bu arıza ışığını yakar. Işığın yanmasına neden olabilecek olası arızalardan bazıları:

  Bazı marka ve modellerde bu uyarı ışığı bir sorunun değil, şanzıman bakım zamanının geldiğinin habercisidir. Üretici firmaya göre değişse de, örneğin şanzıman yağınızın her 150.000 kilometrede kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekebilir.

  Şanzıman uyarı ikaz ışığı

  Şanzıman Uyarı Işığı Yanarken Aracı Sürmek Güvenli mi?

  Bazı durumlarda ışığın yanması sürüş konforunu etkilemeyebilir. Ancak, ışık yanıyorsa daha büyük hasarları engellemek için, mümkün olan en kısa sürede kontrol edilmelidir. Bu uyarı ışığı yanarken aracı uzun süre kullanmak, şanzımanın yağ eksikliği ve aşırı ısı nedeniyle aşınmasına ve ömrünü kısaltmasına neden olabilir. Bazı araçlar koruma moduna (Limp Mode) geçebilir. Koruma modu, şanzıman üzerindeki yükü azaltmak için aracın hızını sınırlar.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»


  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır. Sistemin marka tescili ve da...»


  Mimgas LPG/CNG SistemleriMimgas LPG/CNG Sistemleri

  Mimgas LPG/CNG Sistemleri, Mimsunar Otogaz tarafından üretimi yapılan en kaliteli yerli kitler arasındadır. Mi...»


  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir. ...»


  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. Bilindiği gibi Romano ve K...»