• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0421 Katalitik Konvertör Isınma Verimliliği Sınırın Altında (Sıra 1) Arıza Kodu Açıklaması

  P0421 Katalitik Konvertör Isınma Verimliliği Sınırın Altında (Sıra 1) Arıza Kodu Açıklaması

  Tarih: 01-07-2021

  P0421 arıza kodu nedir? Katalitik Konvertör Isınma Verimliliği Sınırın Altında (Sıra 1) arızasının açıklaması nedir? P0421 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0421 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0421 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0421 arıza kodu, katalitik konvertörün ısınması ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Sıra 1 ise motora en yakın katalizörü gösterir. Çoğu araçta bu arıza kodu yoktur. Bu kod en yaygın olarak Mazda ve Mitsubishi araçlarda görülür.

  P0421 arıza kodu, güç aktarma sistemi kontrol modülünün (ECM / PCM), ısıtma esnasında katalizör sisteminin olması gerektiği gibi ısınmadığını fark ettmesiyle tetiklenir. Bu süre, aracın ilk çalıştırılmasından yaklaşık beş ila on dakika sonrasıdır.

  ECM / PCM, yukarı ve aşağı oksijen sensörlerinden gelen verileri kullanır ve her iki değeri karşılaştırır. Her iki değerde aynıysa veya birbirine çok yakınsa, motor arıza lambası yanacaktır. Bu sorun yalnızca aracın ilk çalıştığı ısınma koşullarında meydana geliyorsa, P0421 arıza kodu kaydedilecektir.

  Katalitik konvertör egzoz sistemine monte edilmiştir ve temelde bir susturucuya benzemektedir. Tüm egzoz katalitik konvertörden geçer ve iki sıralı motorlarda birden fazla konvertör bulunur. Konvertör düzgün çalıştığında, motor tarafından oluşturulan kirleticileri kimyasal olarak zararsız su buharı ve karbondioksite dönüştürür.

   

  P0421 Arıza Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

   

  P0421 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

   

  P0421 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0421 kodu sistemde saklanan tek kodsa, tamirci egzoz sistemini görsel olarak inceleyerek işe başlamalıdır. Bir yol testi yaparak, egzozdan çıkan dumanları koklamalı ve aşırı yakıt olup olmadığını, ayrıca motor çalışırken katalitik konvertörün kızarıp kızarmadığını kontrol etmelidir. Araç bu testlerden geçerse ve herşey normalse oksijen sensörlerini ve PCM'yi test etmeye geçebilir. Oksijen sensörlerinden biri arızalıysa, müşteri talebi üzerine değiştirilmelidir.

  P0421 arıza kodunu teşhis ederken yapılacak en büyük hata, tüm kontrolleri yapmadan katalitik konvertörü değiştirmektir. P0421 arıza kodunun tek nedeni bu değildir. Bu yüzden tüm olasılıklar değerlendirilmelidir.

  Katalitik konvertör arızalıysa orjinal parça ile değiştirilmesi önemlidir. Yan sanayi ürünler zamanından önce tekrar arızalanabilir. Katalitik konvertörün değiştirilme işçiliği oldukça yüksektir. Bu nedenle işin kaliteli parça kullanılarak bir kez yapılması uzun vadede çok daha karlıdır.

   

  P0421 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0421 arıza kodu duruma göre çok ciddi olabilir. Motor düzgün çalışmıyorsa veya katalitik konvertör arızalıysa aracı sürmek ciddi motor hasarına neden olabilir. Bir motorun iyi çalışması için düzgün nefes alması gerekir. Katalitik konvertör dahili parçaları eritmişse veya karbon birikintileri ile tıkanmışsa, motor düzgün nefes alamayacak ve bu nedenle düzensiz çalışacaktır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür. 2004 yılında sektöre kazandırıla...»


  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Bir Hollanda firması olan Prins, 1986'dan beri alternatif yakıt sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş o...»


  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Yıllardır birbirine ...»


  Baykan Otogaz SistemleriBaykan Otogaz Sistemleri

  Baykan Otogaz Sistemleri 1998 yılından beri otogaz sektöründe faaliyet göstermektedir. Avrupanın alternatif ya...»


  Ecogas Alternatif Yakıt SistemleriEcogas Alternatif Yakıt Sistemleri

  2000 yılından günümüze otogaz sektöründe faaliyet gösteren Ecogas Alternatif Yakıt Sistemleri, 2018 yılında Öz...»