• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0507 Rölanti Kontrol Sistemi RPM Beklenenden Yüksek Arıza Kodu Açıklaması

  P0507 Rölanti Kontrol Sistemi RPM Beklenenden Yüksek Arıza Kodu Açıklaması

  Tarih: 06-07-2021

  P0507 arıza kodu nedir? Rölanti Kontrol Sistemi RPM Beklenenden Yüksek arızasının açıklaması nedir? P0507 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0507 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0507 Arıza Kodu Nedir?

  P0507, rölanti kontrol sistemindeki bir arızaya atıfta bulunan genel bir OBD2 arıza kodudur. Bu kod P0505 ve P0506 ile ilgilidir.

  P0507 arıza kodu, rölanti kontrol sisteminin beklenenden yüksek RPM'ye sahip olduğunu gösterir. ECU'nun belirli bir devir aralığı vardır. Bu devir aralığı üretici firma tarafından önceden programlanmıştır. Eğer rölanti devri, belirli bir süre bu sınırı aşarsa (200 RPM kadar) P0507 arıza kodu tetiklenir. Bu kod tetiklendiğinde, ECU aracı güvenli moda geçirir ve kontrol panelinde motor arıza ışığını yakarak sürücüyü bilgilendirir.

  Konuyu biraz daha açalım....

  Birçok eski araçta ECU, Rölanti Hızı Kontrol Valfini (ISC) kontrol ederek rölanti hızını düzenler. ISC valfi aynı zamanda Rölanti Hava Kontrol (IAC) valfi olarak da bilinir. Bu valf, rölantide çalışan bir motora giren hava miktarını ayarlar. Bu sayede, motor rölantide iken devir sabit tutulur. Valfin kapatılması, baypas hava akışını azaltarak daha düşük RPM'ye neden olur.

  Tipik olarak, gaz kelebeği kapalıyken ECU, krank mili konum sensörü aracılığıyla motor devrini ölçerek rölanti devrini belirler. ECU ayrıca rölanti hızını düzenlemek için AC basınç anahtarı, soğutma sıvısı sensörü ve hız sensörü gibi ek sensörlerden gelen verileri kullanır.

  Çoğu yeni araç ISC veya IAC valfi yerine Elektronik Gaz Kelebeği Kontrol Sistemi (ETC) kullanır. ETC sisteminde mekanik gaz kelebeği bağlantısı ortadan kalkar. Bunun yerine, kontrol modülü (ECU), gaz kelebeği gövdesini çalıştırmak için bir elektrik motoru kullanır. ECU, gaz kelebeği çalışmasını belirlemek için öncelikle gaz pedalı konum sensörüne (APP) ve gaz kelebeği konum sensörüne (TP) bakar.

  Yukarıda da açıkladığımız gibi, eğer rölanti devri, belirli bir süre için önceden belirlenmiş değeri aşarsa P0507 kodu ayarlanacaktır. Araç başına standart RPM, marka ve modele göre değişir, ancak çoğu motorun ideal rölanti devri 600 ile 800 RPM arasındadır.

  Uygun rölanti devrini korumak, egzoz emisyonlarını azaltmada ve motorun stop etmesini önlemede önemli bir rol oynar.

   

  P0507 Arıza Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

  P0507 arıza kodunun ortaya çıkmasının en yaygın nedeni, aslında rölanti devri kontrol sistemindeki bir sorun değil, daha çok motordaki vakum kaçaklarıdır. Çoğu durumda, Rölanti Hava Kontrol (IAC) valfi kapalı olsa bile kod tetiklenir, bu sadece bir vakum kaçağı olduğu ve sistemin rölanti hava baypas devresini kapatarak rölanti hızını düşürmeye çalıştığı anlamına gelir.

  P0507 arızası nedir?

  P0507 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

   

  P0507 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

   

  P0507 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu arıza kodu aracınızı sürmenize engel olmaz, ancak motorun stop etmesi, yüksek rölanti devri, viteslerin sert devreye girmesi, çalıştırmada zorluk ve/veya rölantide dalgalanma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Onarım maliyetlerini yükseltmemek, motor hasarını önlemek için mümkün olan en kısa sürede arızayı ele almanız gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir. Mak...»

  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Bir Hollanda firması olan Prins, 1986'dan beri alternatif yakıt sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş o...»

  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir. Tüm markaların çalışma sistem...»

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»


  273