• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P2187 Arıza Kodu - Sistem Boştayken Çok Fakir (Sıra 1)

  P2187 Arıza Kodu - Sistem Boştayken Çok Fakir (Sıra 1)

  Tarih: 28-07-2021

  P2187 arıza kodu nedir? Sistem Boştayken Çok Fakir (Sıra 1) arızası açıklaması nedir? P2187 arıza kodu nasıl düzeltilir? P2187 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P2187 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P2187 arıza kodu, “Sistem Boşta Çok Fakir (Sıra 1)” anlamına gelir. Araç bilgisayarının rölantide yakıt karışımıyla ilgili olası bir sorun algıladığını gösterir. "Sıra 1" terimi yalnızca V ve düz motorlu araçlar için geçerlidir. 4 silindir bir motorunuz varsa "Sıra 1" anlamsızdır. Ancak 6 veya 8 silindir bir motorunuz varsa "Sıra 1" motorun 1 numaralı silindirinin bulunduğu tarafı ifade eder.

  İçten yanmalı motorlarda, hava-yakıt karışımı, güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM / ECM / ECU) tarafından kontrol edilir. PCM, kapalı devre bir hava-yakıt ölçüm sistemi kullanır ve ısıtmalı oksijen sensörünün sinyal voltajını izler. Oksijen sensörleri, manifold mutlak basınç (MAP) sensörü, kütle hava akışı (MAF) sensörü ve krank mili / eksantrik mili konum sensörleri gibi araçtaki sensörlerden gelen çeşitli verileri kullanır.

  PCM, araçtaki sensörlerden gelen verilere göre yakıt karışımını ayarlar. Ayar aralığının mümkün olduğunca hassas olması gerekir, aksi takdirde artan yakıt tüketimi veya rölanti dalgalanması gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

  PCM, ısıtmalı oksijen sensörü zengin bir karışımı ifade eden yüksek bir voltaj sinyali gönderdiğinde yakıtı azaltacaktır. Fakir karışımı ifade eden düşük bir voltaj sinyalinde ise yakıt beslemesini arttıracaktır.

  PCM, araç rölantide iken yakıt karışımının çok fakir (hava çok yakıt az) olduğunu algılarsa P2187 arıza kodunu hafızasında saklar. P2187 yerine P2189 kodu ayarlanırsa, fakir yakıt karışımı motorun 2 numaralı silindirinin bulunduğu (Sıra 2) tarafta meydana geliyor demektir.

  Bu arıza kodu en çok Mazda (özellikle Mazda 3), Volkswagen, Audi, Hyundai, Dodge ve BMW araçlarda görülür. Ancak bunlarla sınırlı değildir.

  P2187 arıza kodu belirsiz bir koddur. Teşhis prosedürü zor olmasa da zaman alıcıdır. Kontrollere sürülebilirlik sorunlarından yola çıkarak başlamanız işinizi kolaylaştırabilir.

  P2187 Arıza Kodu - Sistem Boştayken Çok Fakir (Sıra 1)

  P2187 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P2187 arıza kodunun ayarlanmasına neden olabilecek iki önemli sebep vardır. Ya birşey yakıt sistemine hava girmesine izin veriyor ya da birşey yakıt akışını engelliyor. En yaygın sebepler şunlardır:

   

  P2187 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P2187 arıza kodunun olası belirtileri, hafif bir rölanti teklemesinden düşük motor performansına kadar değişir. Karşılaşabileceğiniz en yaygın belirtiler şunlardır:

   

  P2187 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Sorunu tam olarak belirleme stratejisi, en olası nedenden başlayıp daha az görülen nedenlere doğru giderek hareket etmektir. Herhangi bir onarımın ardından arıza kodu silinmeli ve geri dönüp dönmeyeceği kontrol edilmelidir. Kod geri dönerse, diğer olasılıklara devam edilmelidir.

  Öncelikle kodlar silinmeli ve bir test sürüşü yapılmalıdır. Test sürüşünde herhangi bir arıza belirtisi görülmezse, P2187 hatalı bir okumadan kaynaklanmıştır. Başka bir deyişle yakıt karışımı fakir değildir. Kodun ayarlanmasından kontrol modülü veya oksijen sensörü sorumludur.

  Her araçta biri katalitik konvertörün önünde, diğeri konvertörden sonra olmak üzere en az iki oksijen sensörü bulunur. Bu sensörler, yakıt oranını belirlemek ve egzoza akan gazlardaki oksijen miktarını PCM'ye bildirmekten sorumludur. Yakıt dağıtımından ön oksijen sensörü, konvertörün verimliliğinden arka oksijen sensörü sorumludur.

  Rölantide düzensizlik veya diğer arıza belirtilerinden biri varsa, işleme ilk önce en olası nedenle başlayın. Ya emme manifolduna kaçak hava giriyor ya da yeterli yakıt basıncı yok.

   

  P2187 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P2187 kodunu kaydeden aracı sürmek mümkün olsa da, altta yatan sorunları en kısa zamanda ele almak önemlidir. Uygun olmayan bir yakıt karışımı ile motorun çalıştırılması, diğer sistemlerin ve bileşenlerin bütünlüğünü etkileyebilir. Sorun ortaya çıkar çıkmaz hareket etmek daha büyük onarım maliyetlerini en aza indirir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir. M.T.M.-BRC Gaz...»

  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir. Mak...»

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»

  Maximum Power Performans KitiMaximum Power Performans Kiti

  Maximum Power - Tam Güç tek noktadan enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarınız için geliştirilmiştir. Basit ama...»

  Fuel Shark Yakıt Tasarruf CihazıFuel Shark Yakıt Tasarruf Cihazı

  Gün geçtikçe benzin fiyatları artıyor. Dünya'nın en pahalı benzini Türkiye'de satılırken bir nebze olsun tasar...»


  294