• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0049 Arıza Kodu - Turbo / Süperşarj Türbin Aşırı Hızı

  P0049 Arıza Kodu - Turbo / Süperşarj Türbin Aşırı Hızı

  Tarih: 06-09-2021

  P0049 arıza kodu nedir? Turbo / Süperşarj Türbin Aşırı Hızı arızası açıklaması nedir? P0049 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0049 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0049 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Bu kodun üreticiye bağlı olarak çeşitli tanımlamaları vardır. Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), turboşarj veya süperşarj sisteminin türbininde aşırı hız durumu algıladığında P0049 arıza kodu tetiklenir.

  Motor performansını artırmak için turboşarjlar ve süperşarjlar kullanılır. Bunlara hava indüksiyon cihazları da denir. Motora daha fazla hava pompalayarak, motor gücünün artmasına yardımcı olurlar. Motora verilen havayı daha soğuk ve yoğun hale getirmek için genellikle bir tür ara soğutucu kullanırlar.

  Turboşarj ile süperşarj arasındaki temel fark, süperşarj sisteminin krank miline bağlı bir kayış yardımıyla çalışması, turboşarjın ise egzoz ısısını kullanmasıdır. Çoğu modern araç, takviye basıncını açmak veya kapatmak için ayarlanabilir kanatçıklara sahip değişken geometrili turboşarj (VGT) sistemini kullanır. Geleneksel turboşarj veya süperşarjlar ise takviyeyi kontrol etmek için bir wastegate veya bypass valfi kullanır.

  PCM, turboşarjın hızını ölçmek için bir veya daha fazla takviye basıncı sensöründen gelen verileri kullanır. Sensörlerden gelen sinyaller turbonun aşırı hızlı olduğunu gösterirse, PCM, P0049 arıza kodunu ayarlar.

   

  P0049 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

   

  P0049 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

   

  P0049 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0049 arıza kodunu onarmak ve arızayı teşhis etmek genellikle kafa karıştırıcıdır. Bu durum genellikle "aşırı takviye" olarak tanımlanır ve nadiren görülür. Bypass valfi veya wastegate kapalı konumda sıkışıp kalırsa, aşırı hız ve takviye durumu yaşanabilir.

  Aşırı takviye durumu, turbo takviye basıncı sensörü arızasından veya kablo sorunları nedeniyle de oluşabilir. Arızalı bir sensör, PCM'ye yanlış bilgiler gönderilmesine yol açabilir.

  Sistemi incelemeden herhangi bir bileşenin bozuk olduğunu varsayıp değiştirmeyin. Doğru teşhis için işleme takviye basıncını test ederek başlayın. Motor çalışırken ve sürüş sırasında takviye basıncı 9 ila 14 PSI aralığında olmalıdır.

   

  P0049 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0049 arıza kodu oldukça ciddidir ve motor arıza ışığının yanması ile kendini gösterir. Motorda ıslık ve tıkırtı sesleri gibi olağandışı sesler duyulabilir. Motorun iç hasarını veya turboşarj arızasını önlemek için mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmelidir. Araç çok düzensiz çalışabilir, geri tepebilir, zengin veya fakir karışım sorunları yaşanabilir ve aşırı takviye koşullarında çalışabilir. Arıza giderilinceye kadar aracı kullanmamaya dikkat edin. Araç çok kötü çalışıyorsa kullanmayın.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Highpower Yakıt Tasarruf CihazıHighpower Yakıt Tasarruf Cihazı

  Highpower Yakıt Tasarruf Cihazı, motordaki kurumlaşmayı azaltır ve motorun ömrünü uzatır. Benzin, dizel ve LP...»

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»

  Panther Yakıt Tasarruf CihazıPanther Yakıt Tasarruf Cihazı

  Panther’i sadece çakmak soketine takınız ve hemen çalışmaya başlasın!.. Tüm benzinli / Dizel / Lpg li araçlar ...»


  75