• 10-09-2021
  • 7 dak
  • 48048
  • 2

“Motor Gücü Azaltıldı” Uyarısı Nedir? Neden Olur?

“Motor Gücü Azaltıldı / Engine Power is Reduced” veya “Azaltılmış Motor Gücü / Reduced Engine Power” uyarısı nedir? “Motor Gücü Azaltıldı” uyarısı neden olur? “Azaltılmış Motor Gücü” modu nasıl onarılır?

İşe gidip gelmekten, çocukları okula götürmeye kadar birçok yönden arabanıza güvenirsiniz. Gaz pedalına bastığınızda motorunuz yavaş tepki verirse endişe etmeniz normaldir. Eski araçlarda bu durum, bujileri, buji kablosunu, tevzi makarasını, distribütör kapağını değiştirerek veya karbüratöre bir ayar çekerek giderilebiliyordu. Ancak günümüz araçlarında aracın hızlanmamasının nedenleri arasında sayısız suçlu bulunuyor.

Gösterge panelinde çıkan "Motor Gücü Azaltıldı / Engine Power is Reduced" veya "Azaltılmış Motor Gücü / Reduced Engine Power" uyarısı birçok araç sahibini şaşırtan ve korkutan bir uyarı mesajıdır.

 

"Motor Gücü Azaltıldı" Uyarısı Ne Anlama Gelir?

"Motor Gücü Azaltıldı" uyarısı, motorun zarar görmesini engellemek için, motor performansının sınırlandırıldığını gösterir. Aracınızın güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) olarak bilinen birincil bilgisayarı, sistemde bir arıza algıladığında "Azaltılmış Motor Gücü" moduna girer.

 

"Azaltılmış Motor Gücü" Modu Nedir?

Azaltılmış Motor Gücü modu, aracınızın hızlanma yeteneğinin kısıtlanmasıdır. Motor gücü hemen azalmasa bile, arabayı bir sonraki kullanışınızda motor performansı sınırlanabilir. PCM bazı durumlarda, motorun yakıt beslemesini keserek aracı sürülemez hale getirebilir.

Azaltılmış Motor Gücü modu, bazı araçlarda "Güvenli Mod / Limp Mode" olarak da karşımıza çıkabilir. Modern araçların tümünde bir tür arıza güvenliği stratejisi bulunur.

PCM, aracın içindeki yolcuları korumak veya aracın kendisine daha fazla zarar gelmesini önlemek için arıza emniyetli bir mod başlatabilir. Motor performansının düşürülmesinin birçok farklı yolu vardır. Örneğin, elektronik gaz kelebeği motoru ile ilgili bir sorun varsa, PCM, maksimum gaz kelebeği açıklığını azaltabilir. Şanzımanla ilgili bir sorun varsa, PCM, şanzımanın çalışmasını belirli bir vites aralığıyla sınırlayabilir.

 

"Azaltılmış Motor Gücü" Moduna Ne Sebep Olur?

Gösterge panelinde çıkan "Azaltılmış Motor Gücü" uyarısının sebebini sormak, "Motoru Kontrol Et" arıza ışığının neden yandığını sormak gibidir. Listelenecek sayısız olasılık vardır. Aracın bu moda neden girdiğini öğrenmek için arıza kodlarına bakmak gerekir.

Yine de en yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 

Elektronik Gaz Kelebeği Motoru İle İlgili Sorunlar

En yaygın tetikleyicilerden biri, elektronik gaz kelebeği (TAC) sistemiyle ilgilidir. Birçok modern otomobil, mekanik bir gaz kelebeği gövdesi ve bağlantısı yerine bu düzeneği kullanır. TAC sisteminde PCM, sürücünün hızlanma isteğini belirlemek için iki gaz pedalı konum (APP) sensörünü izler. Ardından, bir çift gaz kelebeği konum (TP) sensöründen gelen sinyalle gaz kelebeğinin açılmasını sağlar. PCM, gaz kelebeğini çalıştırmak için bir elektrik motoru (gaz kelebeği gövdesine entegre) kullanır, böylece motora giren hava akışını kontrol eder.

Gaz kelebeği gövdesi arızalandığında veya kirlendiğinde, Azaltılmış Motor Gücü modu tetiklenebilir.

Arızalı Gaz Pedalı Konum Sensörü

TAC sisteminin herhangi bir yerindeki arıza, gösterge panelinde görünen Düşük Motor Gücü uyarısını kolayca tetikleyebilir. Tetikleyicilerden biri de gaz pedalına entegre edilmiş APP sensörlerinden birinin arızalanmasıdır.

Arızalı Gaz Kelebeği Konum Sensörü

TAC sisteminin en önemli bileşenlerinden biri de, bir çift TP sensörüdür. Sensörlerden birinin bozulması, aracın Azaltılmış Motor Gücü moduna girmesine neden olabilir.

Devre Sorunları

Hasarlı kablolar ve gevşek bağlantılar gibi devre sorunları, TAC sisteminin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bu durum, bir dizi sorun ile birlikte aracın Azaltılmış Motor Gücü moduna girmesine neden olabilir.

PCM veya Veri Ağı Sorunları

Modern araçların neredeyse tümü, bir veri ağı üzerinden birbirleriyle iletişim kuran düzinelerce bilgisayar (modül) tarafından yönetilir. Ağ kesintiye uğrarsa veya PCM'de bir sorun varsa, araç Azaltılmış Motor Gücü moduna girebilir.

Rölantide Yeniden Öğrenme Prosedürü Gerekli

Birçok modern araç, gaz kelebeği gövdesi her temizlendiğinde veya değiştirildiğinde rölantide yeniden öğrenme prosedürü gereklidir. Bunun yapılmaması, aracın Azaltılmış Motor Gücü moduna girmesine neden olabilir.

Soğutma Sistemi Sorunları

Bazı araçlar, soğutma sistemi sorunları nedeniyle motor aşırı ısınmaya başladığında Azaltılmış Motor Gücü moduna girer. PCM, motoru daha fazla hasardan korumak için bu modu tetikler.

Motor Performans Sorunları

Böyle bir durumda motor gücü kısıtlanmamış zaten düşmüştür. PCM, Azaltılmış Motor Gücü modu ile sürücüyü bilgilendirir. Örneğin, arızalı bir yüksek basınçlı yakıt pompası motor gücünü düşürerek uyarının yanmasına neden olabilir.

Arızalı Oksijen Sensörleri

Oksijen sensörlerinin görevi, egzoz sisteminde bulunan atık gazlardaki oksijen miktarını ölçmektir. PCM, bu bilgileri daha iyi yanma için hava-yakıt karışımını ayarlamak için kullanır. Oksijen sensörlerinden biri arızalıysa, “Motoru Kontrol Et” ışığına ek olarak “Azaltılmış Motor Gücü” uyarısı da görülebilir.

Arızalı Kütle Hava Akış Sensörü (MAF)

Kütle hava akış sensörü, emme manifoldu ile hava filtresi arasında bulunur. Görevi, motora giren hava basıncını ve yoğunluğunu ölçmek ve PCM'ye bildirmektir.

PCM, motora giren havanın kütlesine göre enjektörlere gönderilecek yakıt miktarını hesaplar ve enjektörlerin açılıp / kapanma zamanlamasını ayarlar. Hava girişi arttıkça enjektörlerin açık kalma süreleri de artacaktır. Bu hassas hesaplama sayesinde en ideal hava / yakıt karışımı ayarlanır ve motor performansı artar.

Kütle hava akış sensörü arızalı ise "Azaltılmış Motor Gücü" modu etkinleşebilir.

Tıkalı Katalitik Konvertör

Katalitik konvertörün görevi, oksidasyon ve indirgeme yoluyla karbonmonoksiti karbondioksite dönüştürmek ve çevreye yayılan zararlı emisyonları azaltmaktır. Tıkanır ve arızalanırsa "Azaltılmış Motor Gücü" uyarısı ile karşılaşabilirsiniz.

 

"Azaltılmış Motor Gücü" Modu Nasıl Onarılır?

Aracınızdaki "Azaltılmış Motor Gücü" uyarı lambasından kurtulmak kolay bir iş değildir: Uygun çözümü bulabilmeniz için önce doğru bir teşhis yapmanız gerekir. Bu mesajın ön panelde görünmesinin sayısız nedeni vardır ve bu nedenler aracın yılına ve modeline bağlı olarak değişiklik gösterir.

Yapmanız gereken ilk şey, bir tarama aleti ile arıza kodlarını kontrol etmektir. Arıza kodları size nereden başlamanız gerektiğini gösterecektir. En yaygın arıza kodları P0120, P0121, P0122, P0123, P0124, P1125, P1518, P2111 ve P2135'dir.

2 Yorum

Avatar
Oto Tasarruf
09-01-2023 | Ankara

@Sevo, tarama aleti beyine bağlanan ve arıza kodlarını okuyan minik bir cihazdır. 2001 yılı sonrası üretilen tüm araçlar için OBDII arıza tespit cihazları kullanılır. İnternette satılan ELM327 arıza tespit cihazları işinizi görür. Bu aletler evrenseldir ve tüm araçlara uyar. "HH OBD Advanced" gayet başarılı bir üründür. Cep telefonunuza Car Scanner gibi uygulamaları indirerek, bluetooht üzerinden bağlanabilirsiniz. iphone ve android telefonlar için ayrı yazılımları mevcuttur. Cep telefonunuz android ise android uyumlu olanı sipariş etmelisiniz. Aracınızın soket girişi muhtemelen iç sigorta panelinin altında, orta konsolda veya torpido kısmındadır. İnternette aracınızın marka ve modelini aratarak soket girişini bulabilirsiniz. Aldığınız ürünü sokete takarak cep telefonunuzdan arıza kodlarına bakabilirsiniz.

Avatar
Sevo
09-01-2023 | İstanbul

Opel araçta oldu bu sabah. İlk yapmanız gereken bir tarama aletiyle arıza kodlarını taramak demişsiniz. Bunu biraz açıklar mısınız? Tarama aleti nedir? Ayrıca arıza kodu da görünmüyor ki her hangi bir yerde?

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.