• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • “Motor Gücü Azaltıldı” Uyarısı Nedir? Neden Olur?

   “Motor Gücü Azaltıldı” Uyarısı Nedir? Neden Olur?

  Tarih: 10-09-2021

  “Motor Gücü Azaltıldı / Engine Power is Reduced” veya “Azaltılmış Motor Gücü / Reduced Engine Power” uyarısı nedir? “Motor Gücü Azaltıldı” uyarısı neden olur? “Azaltılmış Motor Gücü” modu nasıl onarılır?....

  İşe gidip gelmekten, çocukları okula götürmeye kadar birçok yönden arabanıza güvenirsiniz. Gaz pedalına bastığınızda motorunuz yavaş tepki verirse endişe etmeniz normaldir. Eski araçlarda bu durum, bujileri, buji kablosunu, tevzi makarasını, distribütör kapağını değiştirerek veya karbüratöre bir ayar çekerek giderilebiliyordu. Ancak günümüz araçlarında aracın hızlanmamasının nedenleri arasında sayısız suçlu bulunuyor.

  Gösterge panelinde çıkan "Motor Gücü Azaltıldı / Engine Power is Reduced" veya "Azaltılmış Motor Gücü / Reduced Engine Power" uyarısı birçok araç sahibini şaşırtan ve korkutan bir uyarı mesajıdır.

   

  "Motor Gücü Azaltıldı" Uyarısı Ne Anlama Gelir?

  "Motor Gücü Azaltıldı" uyarısı, motorun zarar görmesini engellemek için, motor performansının sınırlandırıldığını gösterir. Aracınızın güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) olarak bilinen birincil bilgisayarı, sistemde bir arıza algıladığında "Azaltılmış Motor Gücü" moduna girer.

   

  "Azaltılmış Motor Gücü" Modu Nedir?

  Azaltılmış Motor Gücü modu, aracınızın hızlanma yeteneğinin kısıtlanmasıdır. Motor gücü hemen azalmasa bile, arabayı bir sonraki kullanışınızda motor performansı sınırlanabilir. PCM bazı durumlarda, motorun yakıt beslemesini keserek aracı sürülemez hale getirebilir.

  Azaltılmış Motor Gücü modu, bazı araçlarda "Güvenli Mod / Limp Mode" olarak da karşımıza çıkabilir. Modern araçların tümünde bir tür arıza güvenliği stratejisi bulunur.

  PCM, aracın içindeki yolcuları korumak veya aracın kendisine daha fazla zarar gelmesini önlemek için arıza emniyetli bir mod başlatabilir. Motor performansının düşürülmesinin birçok farklı yolu vardır. Örneğin, elektronik gaz kelebeği motoru ile ilgili bir sorun varsa, PCM, maksimum gaz kelebeği açıklığını azaltabilir. Şanzımanla ilgili bir sorun varsa, PCM, şanzımanın çalışmasını belirli bir vites aralığıyla sınırlayabilir.

   

  "Azaltılmış Motor Gücü" Moduna Ne Sebep Olur?

  Gösterge panelinde çıkan "Azaltılmış Motor Gücü" uyarısının sebebini sormak, "Motoru Kontrol Et" arıza ışığının neden yandığını sormak gibidir. Listelenecek sayısız olasılık vardır. Aracın bu moda neden girdiğini öğrenmek için arıza kodlarına bakmak gerekir.

  Yine de en yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

   

  Elektronik Gaz Kelebeği Motoru İle İlgili Sorunlar

  En yaygın tetikleyicilerden biri, elektronik gaz kelebeği (TAC) sistemiyle ilgilidir. Birçok modern otomobil, mekanik bir gaz kelebeği gövdesi ve bağlantısı yerine bu düzeneği kullanır. TAC sisteminde PCM, sürücünün hızlanma isteğini belirlemek için iki gaz pedalı konum (APP) sensörünü izler. Ardından, bir çift gaz kelebeği konum (TP) sensöründen gelen sinyalle gaz kelebeğinin açılmasını sağlar. PCM, gaz kelebeğini çalıştırmak için bir elektrik motoru (gaz kelebeği gövdesine entegre) kullanır, böylece motora giren hava akışını kontrol eder.

  Gaz kelebeği gövdesi arızalandığında veya kirlendiğinde, Azaltılmış Motor Gücü modu tetiklenebilir.

  Arızalı Gaz Pedalı Konum Sensörü

  TAC sisteminin herhangi bir yerindeki arıza, gösterge panelinde görünen Düşük Motor Gücü uyarısını kolayca tetikleyebilir. Tetikleyicilerden biri de gaz pedalına entegre edilmiş APP sensörlerinden birinin arızalanmasıdır.

  Arızalı Gaz Kelebeği Konum Sensörü

  TAC sisteminin en önemli bileşenlerinden biri de, bir çift TP sensörüdür. Sensörlerden birinin bozulması, aracın Azaltılmış Motor Gücü moduna girmesine neden olabilir.

  Devre Sorunları

  Hasarlı kablolar ve gevşek bağlantılar gibi devre sorunları, TAC sisteminin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bu durum, bir dizi sorun ile birlikte aracın Azaltılmış Motor Gücü moduna girmesine neden olabilir.

  PCM veya Veri Ağı Sorunları

  Modern araçların neredeyse tümü, bir veri ağı üzerinden birbirleriyle iletişim kuran düzinelerce bilgisayar (modül) tarafından yönetilir. Ağ kesintiye uğrarsa veya PCM'de bir sorun varsa, araç Azaltılmış Motor Gücü moduna girebilir.

  Rölantide Yeniden Öğrenme Prosedürü Gerekli

  Birçok modern araç, gaz kelebeği gövdesi her temizlendiğinde veya değiştirildiğinde rölantide yeniden öğrenme prosedürü gereklidir. Bunun yapılmaması, aracın Azaltılmış Motor Gücü moduna girmesine neden olabilir.

  Soğutma Sistemi Sorunları

  Bazı araçlar, soğutma sistemi sorunları nedeniyle motor aşırı ısınmaya başladığında Azaltılmış Motor Gücü moduna girer. PCM, motoru daha fazla hasardan korumak için bu modu tetikler.

  Motor Performans Sorunları

  Böyle bir durumda motor gücü kısıtlanmamış zaten düşmüştür. PCM, Azaltılmış Motor Gücü modu ile sürücüyü bilgilendirir. Örneğin, arızalı bir yüksek basınçlı yakıt pompası motor gücünü düşürerek uyarının yanmasına neden olabilir.

  Arızalı Oksijen Sensörleri

  Oksijen sensörlerinin görevi, egzoz sisteminde bulunan atık gazlardaki oksijen miktarını ölçmektir. PCM, bu bilgileri daha iyi yanma için hava-yakıt karışımını ayarlamak için kullanır. Oksijen sensörlerinden biri arızalıysa, “Motoru Kontrol Et” ışığına ek olarak “Azaltılmış Motor Gücü” uyarısı da görülebilir.

  Arızalı Kütle Hava Akış Sensörü (MAF)

  Kütle hava akış sensörü, emme manifoldu ile hava filtresi arasında bulunur. Görevi, motora giren hava basıncını ve yoğunluğunu ölçmek ve PCM'ye bildirmektir.

  PCM, motora giren havanın kütlesine göre enjektörlere gönderilecek yakıt miktarını hesaplar ve enjektörlerin açılıp / kapanma zamanlamasını ayarlar. Hava girişi arttıkça enjektörlerin açık kalma süreleri de artacaktır. Bu hassas hesaplama sayesinde en ideal hava / yakıt karışımı ayarlanır ve motor performansı artar.

  Kütle hava akış sensörü arızalı ise "Azaltılmış Motor Gücü" modu etkinleşebilir.

  Tıkalı Katalitik Konvertör

  Katalitik konvertörün görevi, oksidasyon ve indirgeme yoluyla karbonmonoksiti karbondioksite dönüştürmek ve çevreye yayılan zararlı emisyonları azaltmaktır. Tıkanır ve arızalanırsa "Azaltılmış Motor Gücü" uyarısı ile karşılaşabilirsiniz.

   

  "Azaltılmış Motor Gücü" Modu Nasıl Onarılır?

  Aracınızdaki "Azaltılmış Motor Gücü" uyarı lambasından kurtulmak kolay bir iş değildir: Uygun çözümü bulabilmeniz için önce doğru bir teşhis yapmanız gerekir. Bu mesajın ön panelde görünmesinin sayısız nedeni vardır ve bu nedenler aracın yılına ve modeline bağlı olarak değişiklik gösterir.

  Yapmanız gereken ilk şey, bir tarama aleti ile arıza kodlarını kontrol etmektir. Arıza kodları size nereden başlamanız gerektiğini gösterecektir. En yaygın arıza kodları P0120, P0121, P0122, P0123, P0124, P1125, P1518, P2111 ve P2135'dir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Feroni LPG/CNG Otogaz SistemleriFeroni LPG/CNG Otogaz Sistemleri

  Feroni Sıralı Otogaz Sistemleri LPG sektöründe toptancı olarak faaliyetine başladı. Kuruluşundan çok kısa bir ...»


  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»


  Emmegas LPG SistemleriEmmegas LPG Sistemleri

  Emmegas, LPG ve CNG (doğalgaz) dönüşüm kitleri üzerine ciddi çalışmalar yapan bir İtalyan firmasıdır. Kaliteli...»


  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır. 19...»


  Romano LPG SistemleriRomano LPG Sistemleri

  Romano LPG Sistemleri İtalya'da tüm imalatını elektronik CNC makinalarında ve robotlarla yapan, 40 senelik bir...»