• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P2046 Arıza Kodu - İndirgeyici Sıcaklık Sensörü Devresi Aralıklı

  P2046 Arıza Kodu - İndirgeyici Sıcaklık Sensörü Devresi Aralıklı

  Tarih: 15-10-2021

  P2046 arıza kodu nedir? İndirgeyici Sıcaklık Sensörü Devresi Aralıklı arızası açıklaması nedir? P2046 arıza kodu nasıl düzeltilir? P2046 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P2046 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), indirgeyici sıcaklık sensörü devresinden beklenen parametrelerin dışında bir voltaj sinyali alırsa P2046 arıza kodu ayarlanır.

  Bu kod sadece dizel motorlu araçlarda görülmektedir. Katalizör sistemi tüm egzoz emisyonlarının azaltılmasından sorumludur, ancak bazı uygulamalar aynı zamanda bir NOx kapanı ile donatılmıştır. Egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri, nitrojenoksitlerin azaltılmasında bir adım daha ileridir. EGR, dizel partikül filtresi, katalitik konvertör, NOx kapanı gibi sistemlere rağmen günümüz dizel motorları, emisyon standartlarını karşılamada yetersizdir. Bu nedenle seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemi icat edildi.

  Egzoz sisteminde kalan zararlı partikülleri yakmak için yüksek bir sıcaklık gereklidir. SCR sistemi, katalitik konvertörün önündeki egzoz borusuna "Adblue" veya "DEF" denilen bir dizel egzoz sıvısı püskürtür. Hassas bir zamanlama ile püskürtülen bu sıvı, filtrasyon elemanının sıcaklığını yükseltir ve daha verimli çalışmasını sağlar. Filtrasyon elemanının ömrünü uzatır ve atmosfere daha az zararlı egzoz emisyonunun salınmasını sağlar.

  SCR sistemi, PCM veya PCM ile etkileşime giren bağımsız bir kontrol modülü tarafından sürekli izlenir ve kontrol edilir. Her iki durumda da modül, dizel egzoz sıvısını uygun zamanda püskürtmek için O2, NOx ve egzoz gazı sıcaklık sensörlerinden gelen girişleri izler.

  Egzoz sıcaklığını kabul edilebilir parametreler içinde tutmak ve filtrelemenin etkin olabilmesi için hassas bir zamanlama ile Adblue püskürtülmesi gereklidir. Gerektiğinde Adblue basıncını artırmak için İndirgeyici / rejenerasyon besleme pompası kullanılır. Besleme pompasının voltajı PCM tarafından kontrol edilir. PCM aynı zamanda sistemde bir sızıntı olup olmadığını belirlemek için indirgeyici besleme sistemindeki bir veya daha fazla basınç sensörünü izler. PCM, indirgeyici sıcaklık sensörü devresinde, normal parametrelerin dışında, düzensiz veya kesintili bir voltaj sinyali tespit ederse P2046 arıza kodu tetiklenir.

  P2046 arıza koduna yatkın araçlar arasında Mercedes, Sprinter, Smart, GMC, Chevrolet ve Ford'un çeşitli modelleri bulunur.

   

  P2046 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P2046 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P2046 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P2046 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P2046 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Not: Bu kodun teşhisinde en sık yapılan hata, egzoz gazı sıcaklık sensörü yerine oksijen sensörlerini değiştirmektir. Böyle bir onarım, P2046 arıza kodunu düzeltmez.

   

  P2046 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P2046, aracın sürülebilirliğini doğrudan etkilemese de yine de ele alınması gereken ciddi bir arıza kodudur. SCR sistemi bu nedenle devre dışı bırakılabilir. Egzoz sistemi düzgün bir şekilde çalışmazsa, araç emisyon testlerini geçemez. Bu arızayı göz ardı etmek, ilerde daha büyük ve pahalı onarımlara neden olabilir. Kodun saklanmasına katkıda bulunan koşullar zamanında düzeltilmezse, katalizör hasarı meydana gelebilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın...»

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta...»

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür. 2004 yılında sektöre kazandırıla...»

  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir. ...»

  Hidrojen Kit Yakıt Tasarruf CihazıHidrojen Kit Yakıt Tasarruf Cihazı

  Devrim yaratan bir yakıt tasarruf cihazı olmakla beraber, ekonominiz için son derece faydalı bir üründür. Bili...»