• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0047 Arıza Kodu - Turbo/Süper Şarj Takviye Kontrol A Devresi Düşük Giriş

  P0047 Arıza Kodu - Turbo/Süper Şarj Takviye Kontrol A Devresi Düşük Giriş

  Tarih: 25-10-2021

  P0047 arıza kodu nedir? Turbo/Süper Şarj Takviye Kontrol "A" Devresi Düşük Giriş arızası açıklaması nedir? P0047 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0047 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0047 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), turboşarj veya süperşarj takviye kontrol solenoid "A" devresinde aralık dışı veya anormal düşük çalışma değeri tespit ederse P0047 arıza kodu ayarlanır.

  Modern turboşarjlı araçların çoğu, değişken geometrili turboşarj (VGT) olarak adlandırılan teknoloji ile donatılmıştır. VGT sistemleri, takviye basıncını değiştirmek için açılıp kapatılabilen, türbinin dışında bulunan ayarlanabilir kanatçıklara sahiptir. Bu kanatlar, turbonun motor devrinden bağımsız olarak kontrol edilmesini sağlar. Genel olarak, kanatlar motor hafif yük altındayken ve yük arttıkça açılır. PCM, bir elektronik kontrol solenoidi veya motoru kullanarak kanat konumunu kontrol eder. Kanadın konumunu belirlemek için ise özel bir konum sensörü kullanır.

  Geleneksel turbo sistemlerinde ise takviye basıncı bir bypass valfi ile kontrol edilir. Takviye basıncını tahliye etmek için bu valf açılır. PCM, bu sistemlerde takviye basıncını izlemek için takviye basınç sensörü kullanır.

  Bu kod, VGT sistemiyle donatılmış daha yeni araç modellerinde ortaya çıkabilir. VGT aktüatöründe veya devresinde potansiyel bir soruna işaret eder. Geleneksel turboşarj/süper şarj sistemlerine sahip daha eski model araçlarda, PCM, turbo kontrol solenoidinin (wastegate / bypass valfi) performansıyla ilgili olası bir sorun algılarsa bu kod ayarlanabilir.

  Arıza kodunun açıklamasındaki "A", belirli bir bileşen yerine sistem devresinde bir sorun olduğunu gösterir. Sorunun ciddiyetine bağlı olarak, diğer ilgili arıza kodları da saklanabilir.

  P0047 arıza koduna yatkın araçlar arasında Skoda, BMW, Volkswagen, GMC, Chevrolet, Mazda, Chrysler, Jeep, Ford ve Toyota'nın çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0047 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0047 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0047 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0047 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0047 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu arıza kodu birçok potansiyel sebepten ortaya çıkabilir. Bu nedenle arızanın teşhisi zordur ve herhangi bir parça değiştirmeden önce birçok test yapılması gerekir. Arızanın sebebi herhangi bir parça yerine, vakum kaçaklarından veya yağ sızıntılarından kaynaklanabilir. Ya da sistem devresinde hasarlı kablolar ve korozyona uğramış konnektörler bulunabilir.

  Araç düzensiz çalışıyorsa ve takviyede sorun görünüyorsa, turbo hortumları, kelepçeler, intercooler ve emme sistemine giden borular yakından kontrol edilmelidir. Arıza sadece motor yük altındayken ortaya çıkacağı için rölantide herşey normal gibi görülebilir. Hortumlardaki çatlaklar, turbo basıncı arttıkça kendini gösterir. Düşük devirlerde çatlaklar gizlenir ve hiçbir arıza semptomu göstermeyebilir.

  Bypass valfi ve wastegate devreleri tam olarak test edilmeden turbo/süperşarj değiştirilmemelidir.

   

  P0047 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0047 arıza kodu, genellikle motor arıza ışığının yanması ile ortaya çıkar. Araç gürültülü çalışabilir, geri tepme, zengin veya fakir yakıt karışımı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Turboşarj ve süper şarj sistemleri ile ilgili sorunlar ciddi motor hasarına neden olabilir. Motorun iç hasarını önlemek için mümkün olan en kısa sürede onarılması gerekir. Arıza giderilene kadar aracı kullanmamanız gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Panther Yakıt Tasarruf CihazıPanther Yakıt Tasarruf Cihazı

  Panther’i sadece çakmak soketine takınız ve hemen çalışmaya başlasın!.. Tüm benzinli / Dizel / Lpg li araçlar ...»


  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir. Mak...»


  Maximum Power Performans KitiMaximum Power Performans Kiti

  Maximum Power - Tam Güç tek noktadan enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarınız için geliştirilmiştir. Basit ama...»


  Perfobest Yakıt Tasarruf CihazıPerfobest Yakıt Tasarruf Cihazı

  Perfobest bir yakıt tasarruf ve emisyon kirlilik kontrol cihazıdır. Perfobest, yanmayı artırır aracın yaşına, ...»


  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür...»