• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0065 Arıza Kodu Nedir? P0065 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0065 Arıza Kodu Nedir? P0065 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Tarih: 06-11-2021

  P0065 arıza kodu nedir? Hava Destekli Enjektör Kontrol Aralığı / Performans arızası açıklaması nedir? P0065 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0065 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0065 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), hava destekli enjektör kontrol devresinden, üreticinin önceden belirlediği parametrelerin dışında bir voltaj sinyali tespit ederse P0065 arıza kodu ayarlanır.

  Hava destekli enjektör, normal bir yakıt enjektörüne benzer. Motora enjekte edilen / püskürtülen yakıtın atomize edilmesine yardımcı olmak için havayı kullanır. Motor soğukken, kolay çalışabilmesi için daha zengin bir hava-yakıt karışımına (daha fazla yakıt) ihtiyaç duyar. Genellikle bu özel enjektör soğuk motorun çalışmasına yardımcı olmak için kullanılır. Enjektöre hava verildiğinde meydana gelen atomizasyon, yakıtın eşit şekilde püskürtülmesine yardımcı olur. Sadece motorun sürülebilirliğini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda araç emisyonlarını da düşürür.

  Birçok otomobil üreticisi, soğuk bir motorda yakıt buharlaşmasını iyileştirmek hava destekli yakıt enjeksiyon sistemini benimsemiştir. Sistem, gaz kelebeği plakasından önce havayı emerek, hortumlar, borular veya emme manifoldu kanalları aracılığıyla yakıt enjektörlerine yönlendirir. PCM tarafından kontrol edilen yakıt, küçük bir odacığa püskürtülür. Emme manifoldundan gelen vakum yoluyla hava odaya çekilerek yakıta karışır. Meydana gelen türbülans daha iyi atomizasyona yol açar. Daha sonra hava-yakıt karışımı, silindire gönderilir ve yanma işlemi gerçekleşir.

  Hava desteği, sistem tasarımına bağlı olarak özel bir solenoid valf veya rölanti hızı kontrol valfi ile kontrol edilebilir. PCM, motor vakumunun sistem üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarmak için motor soğukken, rölantide, düşük hızda veya düşük devirde hava desteğini artırır. Motor yüksek sıcaklıklarda çalışırken ve gaz kelebeği açıkken hava desteği devre dışı kalır.

  PCM, hava destek sistemini izlemek için hava-yakıt oranı (AFR) sensöründen gelen bilgileri kullanır. PCM, hava destekli enjektör devresinde spesifikasyonlara uymayan bir voltaj sinyali tespit ederse P0065 arıza kodu tetiklenir. Çoğu zaman, bu bir elektriksel arızadır, ancak bazen enjektörün içindeki dahili bir arıza bu duruma neden olabilir.

  P0065 arıza koduna yatkın araçlar arasında Subaru, Jaguar, Chevrolet, Dodge, Volkswagen, Toyota, Ford, Mitsubishi, Peugeot, Fiat ve Honda'nın çeşitli modelleri bulunur.

  P0065 Hava Destekli Enjektör Kontrol Devresi Aralığı / Performans

  P0065 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0065 arıza kodunun nedeni, hava destekli enjektör devresindeki kablolardan birinin kısa devre yapması olabilir. Hava destekli enjektör sistemini kontrol eden PCM'nin de arızalanmış olması olasıdır. Bu durum da PCM'nin değiştirilmesi gerekir.

  P0065 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0065 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  Hava destekli enjektör sistemi, aracın yavaşlaması sırasında yakıtı daha iyi püskürtmek için çalışır. Hava destekli enjektör sistemine giden voltaj, hava destekli enjektör kontrol valfini açıp kapatmak için çok zayıfsa, yavaşlama sırasında hava/yakıt karışımı geçici olarak çok zengin olabilir. Bu, tökezleme ve tereddüte neden olacaktır.

  P0065 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0065 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0065 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

  Gereksiz parça değişimini engellemek ve yüksek masraflardan kaçınmak için parçaların test edilmesi önemlidir. Sistem kablolarından herhangi biri hasar görmüşse, sorunu çözmenin en ucuz yolu, kablonun hasarlı kısmının etrafına elektrik bandı sarmaktır.

   

  P0065 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Sorun en kısa sürede giderildiği sürece, bu kodun ciddi bir hasara yol açması olası değildir. Aracı bu kodla uzun süre kullanmak, dahili motor parçalarına zarar verebilir. Motorun uzun bir süre boyunca hatalı çalışması, motor parçalarında anormal aşınmaya neden olabilir. Yakıt sistemine zarar vermemek ve daha fazla masraflardan kaçınmak için en kısa zamanda onarılması önerilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»


  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur. Dönüşüm kitinde yer alan regülatör (reducer), ECU (Elektro...»


  Emmegas LPG SistemleriEmmegas LPG Sistemleri

  Emmegas, LPG ve CNG (doğalgaz) dönüşüm kitleri üzerine ciddi çalışmalar yapan bir İtalyan firmasıdır. Kaliteli...»


  Torqmax Dizel LPG SistemiTorqmax Dizel LPG Sistemi

  Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kı...»


  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür. 2004 yılında sektöre kazandırıla...»