• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0324 Arıza Kodu - Vuruntu Kontrol Sistemi Hatası

  P0324 Arıza Kodu - Vuruntu Kontrol Sistemi Hatası

  Tarih: 10-11-2021

  P0324 arıza kodu nedir? Vuruntu Kontrol Sistemi Hatası arızasının açıklaması nedir? P0324 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0324 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0324 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), vuruntu sensörü kontrol devresinde bir arıza tespit ederse P0324 arıza kodunu ayarlar ve motor arıza lambasını yakar.

  Motor hızına ve devrine göre motorun en verimli şekilde güç üretebilmesi, hava-yakıt karışımına ve ateşleme zamanlamasına bağlıdır. PCM, bir dizi sensörü izleyerek yakıt dağıtımını ve ateşleme zamanlamasını hesaplar. Hava-yakıt karışımını ateşlemek için en iyi zaman, piston üst ölü noktaya (ÜON) ulaşmadan, birkaç derece öncesidir. Çoğu motor 14°'ye ulaştığında en fazla sıkıştırma basıncını üretir. Tüm hava-yakıt karışımının tutuşması birkaç yüz milisaniye kadar sürdüğü için, ateşlemenin piston üst ölü noktaya ulaşmadan önce bir noktada gerçekleşmesi gerekir. (Rölantideki bir motor için 30°, seyir halindeki bir motor için 45 °'ye kadar)

  "Vuruntu", yakıtın buji yerine silindirdeki sıcak bir noktaya temas ederek erken ateşlenmesinden kaynaklanır. Buna ön ateşleme de denir. Sonuç olarak silindirde, biri sıcak nokta tarafından erken başlatılan, diğeri ise buji tarafından başlatılan iki ateşleme meydana gelir. İki alev cephesi çarpışarak, silindir basıncında ani yükselmeye ve çınlayan madeni bir sese neden olur. Vurmanın etkileri, önemsiz bir çınlama sesinden, silindir contalarının, pistonların, segmanların, bağlantı çubuklarının, yatakların veya supapların tamamen tahrip olmasına kadar değişebilir.

  Vuruntu kontrol sisteminin görevi, silindirlerde meydana gelen vuruntuları ve teklemeleri izlemek ve bir voltaj sinyali ile PCM'ye bildirmektir. Bu sistem, motordaki vuruntular tarafından üretilen belirli frekansları tespit etmek için "vuruntu sensörü" denilen bir bileşen ile donatılmıştır. Vuruntu sensörleri genellikle motor bloğunun sağlam bir parçasına takılır. Sensörün konumu üreticilere göre değişse de, genellikle ya motor bloğunun yanlarında (donma tapalarının yanında) ya da emme manifoldunun altındadır. Bazıları, motordaki titreşimleri algılamak için silindir kapağına da monte edilebilir. Genellikle her motor bankında bir vuruntu sensörü bulunur. Ancak, son yıllarda üretilen modern araçların her silindiri için bir vuruntu sensörü kullanılmaktadır.

  Vuruntu sensörünün temel bileşeni, piezoelektrik algılama kristalidir. Sallandığında veya titreştiğinde, piezoelektrik kristal az miktarda voltaj üretir. Üretilen voltaj seviyesi, vuruntu sensörünün içindeki piezoelektrik kristalin karşılaştığı titreşimin şiddetine bağlıdır. Motor ne kadar düzgün çalışırsa çalışsın, az miktarda titreşim kaçınılmazdır. PCM, vuruntu sensöründen motor vuruntusunu gösteren bir voltaj sinyali tespit ederse, motor hasarını önlemek için ateşleme zamanlamasını geciktirebilir (Örneğin 28° ÜON yerine 25° ÜON). Vuruntu çok şiddetli olmadığı sürece bir arıza kodu kaydedilmez. Ancak, sensörden gelen voltaj sinyali aşırı yüksekse ve motor vuruntusu piston kollarına temas edecek kadar şiddetliyse, PCM etkilenen silindirin yakıt beslemesini ve ateşlemesini kesebilir ve bir arıza kodu kaydeder.

  P0324 arıza koduna yatkın araçlar arasında Chevrolet, Opel, Fiat, GMC, Mini, Dodge, Ford, Volkswagen ve Toyota'nın çeşitli modelleri bulunur.

  P0324 Vuruntu Kontrol Sistemi Hatası

  P0324 Arıza Kodu Sebepleri Nelerdir?

  P0324 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0324 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0324 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

  Not: Kod ayarlandığı halde hiçbir belirti fark etmezseniz, bu belirtileri yaşamaktan daha kötü bir senaryo ile karşılaşabilirsiniz. Bazı araçlarda, "güvenli mod" özelliği vardır. PCM aracı bu moda alarak motorun zarar görmesini engeller. Böyle bir durumda aracı en yakın tamirciye kadar güvenle sürebilirsiniz.

   

  P0324 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0324 ile birlikte ayarlanmış başka kodlar varsa, öncelikle bunlar ele alınmalı ve düzeltilmelidir. P0324 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0324 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Vuruntu kontrol sistemi, motorun önemli bir parçasıdır ve işlevselliği önemlidir. Arızalı bir vuruntu sensörü ile aracı kullanmaya devam etmek, motora kalıcı hasarlar vererek pahalı onarım masraflarına yol açabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  AC Stag Otogaz SistemleriAC Stag Otogaz Sistemleri

  AC Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konu...»


  Z5 Yakıt Tasarruf CihazıZ5 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Z5 tüm dünyadaki milyonlarca sürücünün yaşamını kolaylaştırmak için geliştirilmiş teknolojik bir buluştur. Z5 ...»


  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  Son zamanlarda yeni bir LPG/CNG sistemi TV kanallarında, dizi sponsorlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Özelli...»


  Lima Otogaz SistemleriLima Otogaz Sistemleri

  Lima otogaz sıralı sistemleri; Avrupa alternatif yakıt sistemi üreticilerinin bir araya gelip, geliştirdikleri...»


  Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

  Tomasetto Achille Spa, LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyanın önde gelen firmaları arasındadır...»