• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P20EE Arıza Kodu - SCR NOx Katalizör Verimliliği Eşiğin Altında Sıra 1

  P20EE Arıza Kodu - SCR NOx Katalizör Verimliliği Eşiğin Altında Sıra 1

  Tarih: 03-12-2021

  P20EE arıza kodu nedir? SCR NOx Katalizör Verimliliği Eşiğin Altında Sıra 1 arızası açıklaması nedir? P20EE arıza kodu nasıl düzeltilir? P20EE arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P20EE Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), sıra 1'deki katalizör verimliliğinin eşiğin altında olduğunu tespit ederse P20EE arıza kodu ayarlanır. Bu kod dizel motorlarda bulunan Seçici Katalitik İndirgeme (SCR) Sistemi ile ilgilidir. Kodun açıklamasındaki "Sıra 1" motorun 1 numaralı silindirini içeren motor sırasındaki aşağı akış katalitik konvertörüne işaret eder.

  Modern dizel motorların benzinli motorlara göre birçok avantajı olsa da, diğer motorlardan daha fazla zararlı egzoz gazı üretme eğilimindedirler. Bu zararlı kirleticilerin en dikkat çekici olanı nitrojen oksit iyonlarıdır (NOx). Egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri, NOx'i önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur, ancak günümüzün güçlü dizel motorlarının çoğu emisyon standartlarını karşılayamaz. Bu nedenle SCR sistemleri geliştirilmiştir.

  SCR sistemleri, kimyasal reaksiyonu gerçekleştirmek için, dizel egzoz sıvısını (DEF ya da Adblue'da denir) katalitik konvertörün veya NOx kapanının önündeki egzoz borusuna enjekte eder. DEF'in eklenmesi egzoz gazı sıcaklığını yükseltir ve katalizörü daha verimli hale getirir. Atmosfere salınan NOx gazları azaltılarak, katalizörün ömrü uzatılır. 

  Katalizörün önüne ve arkasına yerleştirilen oksijen (O2) sensörleri, NOx sensörleri ve/veya sıcaklık sensörleri, katalizörün sıcaklığını ve verimliliğini izlemek için kullanılır. Tüm sistem, PCM veya PCM ile etkileşime giren bağımsız bir kontrolör tarafından yönetilir. Her iki durumda da kontrolör, sensörlerden gelen voltaj değerlerine göre DEF'in püskürtme zamanlamasını belirler. Egzoz sıcaklığını kabul edilebilir parametreler içinde tutmak ve optimum NOx filtrasyonunu sağlamak için hassas DEF enjeksiyonu gereklidir.

  PCM, izin verilen minimum parametreler için yetersiz bir katalizör verimliliği tespit ederse, bir P20EE kodu kaydedilecek ve motor arıza lambası yanacaktır.

  Sorunun ciddiyetine bağlı olarak, diğer ilgili arıza kodları da ayarlanabilir. P20EE kodu, P20EC, P20ED ve P20EF hata kodlarına çok benzer.

  P20EE arıza koduna yatkın araçlar arasında Dodge, Jaguar, BMW, Duramax, GMC, Jeep, Volvo, Hyundai, Citroen, Toyota, Ford, Audi, Fiat, Chevrolet, Mercedes-Benz ve Volkswagen'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P20EE Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P20EE arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P20EE Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P20EE arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P20EE Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  SCR sistemi veya egzoz emisyon sistemi ile ilgili başka arıza kodları mevcutsa, P20EE'yi teşhis etmeye çalışmadan önce bunlar ele alınmalıdır. Teşhis yapılmadan önce herhangi egzoz sızıntısı varsa onarılmalıdır.

  P20EE arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P20EE Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu kod SCR sisteminin devre dışı kalmasına neden olabilir. P20EE ciddi olarak kabul edilmeli ve mümkün olduğunca çabuk ele alınmalıdır. Kod hızlı bir şekilde düzeltilmezse, katalizör hasarı meydana gelebilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır. 19...»


  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür...»


  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve en...»


  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir. D.T Gaz Sistemleri Kollektif...»


  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olara...»