• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0A80 Arıza Kodu - Hibrit Batarya Takımını Değiştirin

  P0A80 Arıza Kodu - Hibrit Batarya Takımını Değiştirin

  Tarih: 14-01-2022

  P0A80 arıza kodu nedir? Hibrit Batarya Takımını Değiştirin arızası açıklaması nedir? P0A80 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0A80 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0A80 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Hibrit araçlar, çok sayıda modülden oluşan yüksek voltajlı bir bataryaya ve benzinli motorun çalışmasına ve aracın hareket etmesine yardımcı olan bir veya daha fazla elektrik motoruna sahiptir. Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), batarya modüllerinden gelen sinyallerde herhangi bir tutarsızlık tespit ederse P0A80 arıza kodu ayarlanır. Bu kod, hibrit batarya takımında zayıf bir hücre arızasının meydana geldiğini gösterir.

  Çoğu hibrit araç, harici şarj gerektirmeyen, *bara konnektörleri ve kabloları kullanılarak birbirine bağlanan ayrı modüllere (birden çok hücreden oluşan) sahip nikel metal-hidrit veya lityum iyon batarya paketleri kullanır.

  Temel çalışma prensipleri açısından hibrit arabalar nispeten basittir. Bir içten yanmalı motor, hem hibrit batarya takımını besleyen bir jeneratörü hem de diferansiyel aracılığıyla tahrik tekerleklerine hareket gücü sağlayan bir elektrik motorunu çalıştırır. Çok düşük hızlarda (yaklaşık 15-20/s km.) aracın içten yanmalı motoru jeneratörü çalıştırır ve elektrik motoru bataryadan akım çekerek aracın tekerleklerine güç sağlar. Araç hızlanırken veya yüksek seyir hızlarında, aracın hareketi içten yanmalı motor tarafından sağlanır. Bu esnada üretilen fazla güç, daha sonra kullanılmak üzere hibrit bataryada depolanır.

  Tamamen işlevsel bir hibrit sistemde, motor ve elektrik motoru arasındaki gücün paylaştırılması otomatiktir ve sürücünün herhangi bir şey yapması gerekmez.

  Hibrit batarya paketleri tipik olarak her biri 1,2 volt depolama kapasitesine sahip 28 veya daha fazla hücreden oluşur. Çoğu uygulamada, iki veya bazen daha fazla hücre seri olarak bağlanır ve modülleri oluşturur. Batarya takımını oluşturmak için modüller de seri olarak bağlanır ve uygulamaya bağlı olarak hibrit batarya paketinin toplam şarj kapasitesi 200 volttan 400 volta kadar herhangi bir yerde olabilir.

  Depolanan enerjinin kontrolü, her bir hücrenin sıcaklığını, şarj durumunu ve deşarj oranını izleyen ve PCM'ye bildiren özel bir batarya kontrol modülü (Hybrid Vehicle Battery Management System / HVBMS) tarafından gerçekleştirilir. Batarya takımı boyunca stratejik noktalara çoklu ampermetre sensörleri ve sıcaklık sensörleri yerleştirilmiştir. Sıcaklık kontrolü, batarya muhafazasının etrafına yerleştirilmiş çoklu soğutma fanları tarafından gerçekleştirilir.

  Genellikle, her modül bir ampermetre / sıcaklık sensörü ile donatılmıştır. Bu sensörler, HVBMS'ye her modül hakkında bilgi sağlar. HVBMS, tutarsızlıkların olup olmadığını belirlemek için ayrı voltaj sinyallerini karşılaştırır ve buna göre tepki verir. HVBMS ayrıca PCM'ye denetleyici alan ağı (CAN) aracılığıyla batarya şarj seviyesi ve durumu ile ilgili veriler sağlar. HVBMS'den gelen bilgiler doğrultusunda, PCM modüllerin herhangi birinde bir sorun olduğunu algılarsa P0A80 arıza kodu ayarlanır.

  P0A80 arıza kodu batarya şarj sistemini otomatik olarak kapatmaz ancak, kodu belirleyen koşullara bağlı olarak hibrit sistem devre dışı bırakılabilir.

  P0A80 arıza koduna yatkın araçlar arasında Toyota, Lexus, Fisker, Mazda, Ford, Hyundai, Mitsubishi, Chrysler ve GM'nin çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

  * Bara = Aynı gerilim ve frekansta elektrik enerjisinin toplandığı ve dağıtıldığı ünite

  Uyarı:

  Günümüzde kullanılan en basit hibrit batarya takımı bile, 150 Amper'i aşan akım üretebilir ve ortalama bir yetişkinin ölümüne neden olabilir. Bu nedenle, hibrit bataryalar son derece tehlikeli olarak kabul edilmeli ve tüm onarımlar, servis, bakım ve değiştirme prosedürleri yalnızca deneyimli personel tarafından gerçekleştirilmelidir.

  P0A80 Hibrit Batarya Takımını Değiştirin

  P0A80 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0A80 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0A80 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0A80 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0A80 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Hibrit bataryanız 150.000 km.'den fazla bir süre kullanılmışsa batarya takımı arızasından şüphelenebilirsiniz. Aksi taktirde, arızanın nedeni muhtemelen gevşek veya aşınmış bir bağlantıdır. Arızalı bir bataryayı onarmanın en güvenli yöntemi orijinal parça ile değiştirmektir. Eğer onarım maliyetleri bütçenizi aşıyorsa, revize edilmiş veya ikinci el bir batarya takımı satın alabilirsiniz.

  P0A80 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0A80 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0A80 kodu, hibrit motorlu aracın önemli bir bileşeninde ciddi bir arıza olduğunu gösterir. Acil bir konu olarak ele alınmalıdır.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarToyser Toyota Serkan :
   Bulunduğu İl: Kahramanmaraş                                      Tarih: 28-11-2022

   "Arıza kodunu biliyor musunuz?"

  • AvatarElif Özdemir :
   Bulunduğu İl: Mağusa                                      Tarih: 20-06-2022

   "Hibritten nefret ettim boşuna reklam yapmayın yazık günah bize arabasız kaldık şu an pil fiyatı araştırıyoruz Euro söyleniyor araba parası kadar. Allah bildiği gibi yapsın fırsatçıları inşallah. Kimseye aldırmayın Hibrit araba tanıdık ve yakınlarıma."

  • AvatarElif Koşar Özdemir :
   Bulunduğu İl: Mağusa                                      Tarih: 19-06-2022

   "Arabam bu kodu gösteriyor batarya değişecek ve herkes ayrı bir fiyat söylüyor. Aracım Toyota Aqua hibrit 2012 model 130 binde. Toyota sahip çıkar inşallah bayileri arayacağız yoksa ne anlamı var hibrit ürettiler. Stresliyim çok inşallah çözüm bulunur arabasız kaldım."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Hidrojen Kit Yakıt Tasarruf CihazıHidrojen Kit Yakıt Tasarruf Cihazı

  Devrim yaratan bir yakıt tasarruf cihazı olmakla beraber, ekonominiz için son derece faydalı bir üründür. Bili...»


  Atiker Otogaz SistemleriAtiker Otogaz Sistemleri

  Atiker metal A.Ş. 1970 yılında Mehmet Ali Atiker tarafından çelik sacdan sondaj teçhiz boruları üretmek üzere ...»


  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın...»


  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır. Uluslararası piy...»


  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»