• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Yakında Otomobiller Trafik Lambaları İle Etkileşime Girecek

  Yakında Otomobiller Trafik Lambaları İle Etkileşime Girecek

  Tarih: 08-11-2018

  Yakın zamanda otomobiller, geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde trafik lambaları ile etkileşime girerek sürücüden bağımsız hareket edecekler....

  Volkswagen, Honda, Ford ve BMW gibi dünyanın en önemli otomobil üreticileri, trafik ışıklarında yaşanan sıkışıklığı azaltmak, araçların egzoz emisyon değerlerini düşürmek ve güvenliği arttırmak için trafik lambaları ile otomobillerin iletişim kurup, birlikte çalışmasına olanak tanıyan yeni teknolojilerle deney yapıyorlar.

  Volkswagen, geçtiğimiz Ekim ayında Siemens ile işbirliği yaparak Almanya'nın Wolfsburg şehrinde Akıllı Işık Sistemi'ni test etti. İki firma, 10 trafik lambasının bulunduğu tam teşekküllü bir yol kurarak sistemin nasıl çalıştığını gözlemledi.

  Sistem, bir dizi sensör vasıtası ile verileri alarak sürücüyü (veya geleceğin sürücüsüz otomobilini) ışığın durumu hakında uyarıyor.

   

  Akıllı Işık Sistemi 2019 Yılında Araçlarda Kullanılmaya Başlanacak

  Siemens'in Mobil Sistem Geliştirme ekibinden Franz Schober "BMW’lerin yeşil ışığa kalan süreyi 5-4-3-2-1 şeklinde sayan bir sayacı bulunuyor. Mercedes'ler ise saatte 32 ile 52 kilometre arasında hız yaparsanız kırmızıya yakalanmayıp yeşil ışıkta geçebileceğinizi" söylüyor.

  Volkswagen, 2019 yılında bu teknolojiyi araçlarında kullanmayı planlıyor.

  Sistem, akılı telefonlarda olduğu gibi aracın konumu tespit eden, GPS’den daha isabetli sonuçlar veren wifi teknolojisi ve sensörler kullanıyor.

  Bu teknoloji sayesinde, otomobillerin gereksiz yere dur/kalk yapması engellenecek ve araçların yaydıkları egzoz gazı salınımları azaltılacak. Otomobiller, rölantide bekledikleri zaman, hareket halinde olduğundan daha fazla gaz salınımı yapmaktadır.

  Yeni teknoloji aynı zamanda, trafik koşulları ve yolun durumu hakkındaki bilgileri doğrudan sürücüye ileterek güvenliği artırmaya da yardımcı oluyor.

  Volkswagen ve Siemens sensörleri kullanarak Wolfsburg’daki iki kavşakta yayaların ve bisikletlilerin konumlarını belirliyor. Schober "Sensörler bu bilgiyi işliyor ve trafik kontrol sistemi herkese ‘solda bisikletli var’ mesajını gönderebiliyor." diyor.

  Diğer otomobil üreticileri de benzer teknolojiler üzerinde çalışıyorlar. Ekim ayının başlarında Honda, Ohio'daki bir kasabada "akıllı kavşak" teknolojisini tanıttı.

  Japon şirketi, kavşağın her bir köşesine dört kamera monte ederek, 360 derece kuş bakışı ile etrafta dolaşan yayaların yerlerini gösterdi. Bu veriler daha sonra sisteme bağlı arabalara gönderildi ve araçlarda bulunan bilgisayarlar tarafından çözümlendi. Gerektiğinde sistem sürücülere görsel ve sesli uyarılarda bulundu.

  Ford ise teknolojiyi bir adım öteye taşıyor. Şirket bu ayın başlarında, otomobillerin bir kavşaktan geçerken birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan teknolojiyi açıkladı. Araçların birbirleri ile çarpışmalarını önlemek için gerektiğinde hızlarını değiştirmelerini sürücüye tavsiye ediyor. Şirket, bu teknolojinin geliştirilmesinde yayaların trafikteki hal ve hareketlerinden ilham aldıklarını söylüyor. Ayrıca, gelecekte trafik lambalarının gereksiz hale geleceğini de belirtiyor.  Bu Haber Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu haber hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Diğer Manşet Haberler
  Tüm Manşet Haberler


  Opet Mobil Aktivasyon Kampanyası
  Opet Kartı'nı Mobil Uygulama'dan Aktive Edenlere 10 Kat Puan Hediye!
  Devamını Oku »

  Opet Bonus Kampanyası
  Opet'te 4 defa 125 TL ve üzeri akaryakıt ya da otogaz harcaması yapan müşterilere 30 TL bonus hediye!
  Devamını Oku »

  Opet Fiat Servis Kampanyası
  Kampanyalar 1 Mayıs -30 Haziran tarihleri arasında Fiat yetkili servislerinde geçerlidir.
  Devamını Oku »

  BP Club’da Kartsız İşlem Dönemi Başlıyor!
  BP Club'da kartsız işlem dönemi başlıyor, üstelik BP Club üyelerine kazandırdıkça kazandırıyor.
  Devamını Oku »

  Jolly Tur’dan Tatil Alanlar Shell'den 30 TL Yakıt Kazanıyor!
  15 Haziran 2019 – 15 Eylül 2019 tarihleri arasında Jolly Tur’dan yurtiçi otel konaklaması alımı yapanlar, Shell’den 30 TL değerinde yakıt kazanıyor
  Devamını Oku »

  Toplamda 1.000.000 TL Değerinde Yakıt Hediye!
  Shell’den 500 kişiye toplamda 1.000.000 TL değerinde yakıt hediye.
  Devamını Oku »

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »