• 17-01-2022
  • 3 dak
  • 10367
  • 1

Araba Brandasının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Evinizin yanına park edilmiş ve üzerinde branda bulunan bir araba, yoldan geçenlerin dikkatini çekme eğilimindedir. İster klasik ister son model lüks bir otomobil olsun, kesin olan bir şey var ki araba brandaları bir çok sürücü tarafından tercih edilir. Ancak, açık havaya park edilmiş bir arabanın üzerine branda örtmek yeterli korumayı sağlar mı? Bu yazımızda, bir arabanın üzerini branda ile örtüp açık havada bırakmanın bazı avantajlarından ve risklerinden bahsetmek istiyorum.

Kapalı garajlar, arabanızı olumsuz hava koşullarından korumak için en iyi seçenek olsa da çoğumuzun böyle bir erişimi yoktur. Bu insanlar için en iyi seçenek araba brandalarıdır. Araba brandalarının artıları olduğu kadar eksi yönleri de vardır.

Birçoğumuz arabamızı dışarıya park ederiz. Zamanla bu bir felakete dönüşebilir. Nem ve ultraviyole ışınları, kuş pislikleri ve ağaç reçineleri üstü açık bir arabanın cilasına ciddi şekilde zarar verebilir. Güneş ışınları sadece dış cepheye zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda aracın içindeki malzemeleri de (koltuklar, ön göğüs, vb.) zamanla tahrip edebilir. Kuş pislikleri, arabanızın verniğini aşındıran asitler içerir. Polen, kurum ve asit yağmuru gibi doğal ve endüstriyel serpintiler de araba boyasına, krom malzemelere ve kauçuk bileşenlere zarar verebilir. Sanırım, güneş ışınlarının verniğe verdiği zararlardan bahsetmemize gerek bile yok. Bir çok vernik yanığı olan araç, orjinalliğini korumak adına piyasada "gram boya yok!" adı altında satılıyor.

Branda kullanmak, arabanız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Standart bir branda, herhangi bir oto aksesuar mağazasından veya internetten kolayca temin edilebilir. Bazıları çok cazip ve uygun fiyatlara satılsa da, bunların bir dizi dezavantajı vardır.

Arabanızı açık havaya park ederseniz ve üzerine ucuz bir branda örterseniz ortaya çıkabilecek pek çok sorun vardır. Birincisi, ucuz bir branda arabanıza tam olarak uymayabilir. Doğru dürüst araştırmadan bulduğunuz ilk brandayı almanızı tavsiye etmem. Çok büyük branda rüzgarda sallantıya ve çarpmalara neden olur. Branda arabanın kenarlarına sürtünürse boyaya zarar verebilir. Rüzgarın getirdiği toz ve cisimler brandanın altına girerek boyanın çizilmesine neden olabilir. Ayrıca çok büyük bir branda zemine temas edebilir. Aşırı soğuk havalarda nemlenen branda donabilir ve brandayı arabın üzerine doğru çektiğinizde cilaya zarar verebilir. Rüzgarın ve fırtınanın aşırı olduğu bölgelerde yaşıyorsanız, brandanın altına giren rüzgar brandanın yırtılmasına neden olabilir.

Çok küçük bir araba brandası ise tam koruma sağlamaz. Brandayı ayarlamak  için aşırı zaman harcayabilir ve yine de güvenli bir şekilde örtmeyi başaramazsınız.

Özetle, aracınıza uygun olmayan araba brandalarına çok fazla güvenmemek gerekir. Universal (evrensel) seçenekler yerine, aracınızın boyutlarına göre imal edilmiş, özel araba brandaları en iyi seçenektir. Bu tip brandalar, arabanıza tam olarak oturarak rüzgar çapmasını azaltır, toz ve kirin boyayı çizmesini önleyebilir ve aracınızı en iyi şekilde korur.

Ucuz brandalar genellikle standart altı, kalitesiz malzemelerden imal edilir. Bu malzemeler, aracınızın açık havada karşılaşacağı yağmur, kar ve dolu gibi doğal afetlere karşı koyacak dayanıklılığa sahip olmayabilir. Ayrıca, ucuz malzemelerden yapılmış kalitesiz brandalar neme izin vererek küf ve pas oluşumuna neden olabilir. Aracınızı düzenli olarak kontrol etmezseniz, küf ve pas oluşumu haftalarca hatta aylarca devam edebilir.

Branda seçimi yaparken özellikle kalınlığına dikkat etmeniz gerekir. Güneşin UV ışınlarının tüm brandaları tahrip edeceğini düşünürsek, kalınlıkları ne kadar uzun süre dayanacaklarını belirleyen en önemli faktördür. Arabanızı çocukların oynadığı alanlara veya yaya trafiğinin yoğun olduğu alanlara park ediyorsanız, göçük ve darbe koruması sağlayan kalın brandalar iyi bir seçimdir. Arabanızı kapalı bir garaja park ediyor ve sık sık üzerini açıp kapatıyorsanız, hafif ve ince bir branda tercih etmelisiniz.

1 Yorum

Avatar
Hüseyin Yılmaz
31-07-2023 | İzmir

Aracımı güneşten korumak için takıp çıkarması kolay olması için yarım örtü yaptırdım şöyle yarım kapı kollarından yukarısını kapatıyorum güneşe karşı dayanıklı kullanılan kumaş yıkanmış yüzde yüz pamuk ben sadece yazın kullanıyorum, sevgilerimle.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.