• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Kalorifer Kontrol Valfi Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Kalorifer Kontrol Valfi Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 15-02-2022

  Kalorifer kontrol valfi nedir? Kalorifer kontrol vanası arıza belirtileri nelerdir? Kalorifer kontrol valfi arızası nasıl anlaşılır?....

  Kalorifer Kontrol Valfi Nedir?

  Kalorifer kontrol valfi, çoğu araçta yaygın olarak kullanılan bir soğutma ve HVAC sistemi bileşenidir. Kalorifer kontrol valfi, soğutma sıvısının motordan kalorifer peteğine akış hızını kontrol etmek için kullanılan bir çeşit vanadır. Aracın güvenlik duvarına yakın bir yere ve kalorifer peteği giriş hortumuna takılır. Valf açıldığında, motordan gelen sıcak soğutma sıvısı kalorifer peteğine yönlendirilir, böylece aracın mazgallarından sıcak hava üflenir.

  Manuel sistemlerde valfi çalıştırmak için bir kumanda teli veya motor vakumu kullanılır. Telli sistemlerde, kumanda teli konsolda bulunan kalorifer düğmesine bağlıdır. Vakum kontrollü sistemlerde, valfi hareket ettirmek için motor vakumu kullanılır.

  Otomatik sıcaklık kontrol sistemine sahip araçlarda ise, vana bir kontrol modülü tarafından yönetilir. Sürücünün tercihine göre, kontrol modülü sıcaklığı sabit tutmaya çalışır. Motor vakumu veya elektrik destekli bir solenoid sayesinde valfin açılıp kapanma zamanlaması elektronik olarak kontrol edilir.

   

  Kalorifer Kontrol Valfi Arıza Belirtileri

  Arızalı bir kalorifer kontrol valfi, aracın soğutma sistemi ve kaloriferin çalışması ile ilgili birtakım sorunlara neden olabilir. Arızalı bir valfin en yaygın belirtileri şunlardır:

   

  Kalorifer Sıcak Hava Üflemiyor

  Arızalı bir kalorifer kontrol valfinin en yaygın belirtisi, kaloriferin sıcak hava üflememesidir. Kontrol valfi kırılırsa veya sıkışırsa, kalorifer peteğine giden soğutma sıvısı akışı kısıtlanabilir veya tamamen durabilir. Kalorifer peteğine sıvı akışı olmadan kaloriferin sıcak hava üflemesi mümkün değildir.

   

  Soğutma Sıvısı Sızıntıları

  Kalorifer kontrol valfi ile ilgili bir başka yaygın belirti, soğutma sıvısı sızıntılarıdır. Zamanla kontrol valfi aşınabilir ve çatlayabilir, bu da soğutma sıvısının valften sızmasına neden olur. Kontrol valfi sürekli soğutma sıvısı ile temas halindedir. Bu nedenle korozyona uğrayabilir ve aşınma eğilimi gösterebilir, bu da sızıntılara neden olabilir. Böyle bir durumda, kontrol valfinin değiştirilmesi gerekir.

   

  Kaloriferin Üflemesinde Tutarsızlık

  Arızalı bir kontrol valfi, kalorifer peteğine giden soğutma sıvısı akışını düzgün şekilde kontrol edemeyebilir, bu da kaloriferin düzensiz çalışmasına neden olabilir. Kalorifer bazen sıcak hava üfleyebilir, bazı zamanlarda soğuk havaya dönüşebilir. Ayrıca, sıcaklık göstergesi hızla yükselip düşebilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın! TURBOMAG` in içerisinde ...»


  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»


  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Yıllardır birbirine ...»


  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»


  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır. Sistemin marka tescili ve da...»