• 21-02-2022
  • 5 dak
  • 9173
  • 0

EGR Soğutucu Nedir? EGR Soğutucu Radyatör Arızası ve Belirtileri

EGR soğutucu nedir? EGR radyatör arızasının belirtileri nelerdir? EGR soğutucusu arızası nasıl anlaşılır?

EGR Soğutucu Radyatör Nedir?

EGR soğutucu, EGR sistemi tarafından devridaim edilen egzoz gazlarının sıcaklığını düşürmek için kullanılan bir bileşendir. EGR sistemi, silindir sıcaklıklarını ve NOx (nitrik oksit / azot oksit) emisyonlarını azaltmak için egzoz gazlarını motora geri döndürür. EGR sistemi tarafından sirküle edilen gaz, özellikle dizel motorlarla donatılmış araçlarda oldukça sıcak olabilir. Bu nedenle birçok dizel motor, egzoz gazlarının motora girmeden önce sıcaklığını düşürmek için EGR soğutucu kullanır.

Sıradan bir içten yanmalı motorda, çalışma sırasında yanma odası içindeki iç sıcaklıklar 1,370°C'ye (2.500 Fahrenheit) kadar çıkabilir. Bu noktada, NOx emisyonları artar ve bu da genel olarak düşük emisyon performansına neden olur. Bu aşamada, yanma odasındaki hava-yakıt karışımı zamanından önce yanabilir, bu da aşırı durumlarda motor performansını düşürebilir ve bileşenlerinin hasar görmesine neden olabilir.

EGR soğutucu, egzoz gazları motora geri gönderilmeden önce sıcaklığını düşürmek için kullanılır. Egzoz gazlarını soğutmak için ince geçitler ve kanatçıklar kullanan metal bir radyatördür. Hareketli parçaları yoktur, bu nedenle genellikle çatlayarak arıza yapma eğilimindedir. Harici bir hava veya motor soğutma sıvısını kullanarak ısı alışverişi yapan basit bir eşanjördür. Aşırı sıcaklıklar ve soğutma döngüsü nedeniyle sürekli termal stres altında çalışır. Radyatör sürekli, 800°C'ye kadar ulaşan ve 50°C'ye kadar soğutulan egzoz gazlarına maruz kalır. Tekrarlanan bu döngü nedeniyle termal genleşme ve büzülme meydana gelir. Bu da, EGR radyatörünün iç bileşenlerinin aşınmasına, çatlamasına ve kırılmasına neden olabilir.

 

EGR Soğutucu Radyatör Arıza Belirtileri

EGR soğutucusu tüm araçlarda bulunmaz, ancak bunlarla donatılmış araçlarda kritik öneme sahiptir. EGR soğutucu arızası, aracınızın bütünlüğünü tehlikeye atarak ciddi motor hasarına ve diğer bileşenlerde olası bozulmalara yol açabilir. Semptomlar her zaman açık olmadığı için genellikle bir süre farkedilmeyebilir.

EGR soğutucu ile ilgili olası bir arızayı belirlemek için kontrol edebileceğiniz birkaç durum vardır. Öncelikle motor soğutma sıvısı kontrol edilmelidir. Soğutucu haznesindeki sıvı seviyesi sürekli eksiliyorsa bunun nedeni, çatlak ve sızdıran bir EGR radyatörü olabilir. EGR radyatörü çatlarsa, soğutma sıvısı egzoz sistemine sızacak ve buharlaşacaktır. Bu da, egzozdan çıkan beyaz duman olarak kendini gösterir. Ayrıca, EGR valfini çıkardığınızda ıslak, yapışkan ve buharla temizlenmiş gibi görünüyorsa, bu da arızalı bir EGR radyatörünün sonucu olabilir.

Arızalı bir EGR soğutucusu, sürücüyü uyaran bazı semptomlar gösterir. En yaygın arıza belirtileri şunlardır:

  • - Motor arıza ışığının yanması
  • - Motorun aşırı ısınması
  • - Motor performansının düşmesi
  • - Motor soğutma sıvısının eksilmesi
  • - Sızıntı nedeniyle aracın altında biriken soğutma sıvısı
  • - Egzozdan beyaz duman veya buhar çıkması

 

Motorun Aşırı Isınması

EGR soğutucusuyla ilgili olası bir sorunun ilk belirtisi motorun aşırı ısınmasıdır. Zamanla, EGR radyatörünün içinde karbon birikebilir ve geçitleri tıkayabilir. Bu tıkanıklıklar, hem egzoz gazlarının akışını kısıtlar, hem de ünitenin düzgün çalışmasını engeller. Akışın kısıtlanması ve egzoz gazlarının soğutulmaması nedeniyle motor aşırı ısınarak hasar görebilir.

 

Egzozdan Beyaz Duman / Buhar Çıkması

Daha önce de belirttiğimiz gibi, arızalı bir EGR soğutucu egzozdan aşırı buhar veya duman çıkmasına neden olabilir. Bazı uygulamalar hava soğutmalı olsa da, çoğu EGR soğutucu egzoz gazlarını soğutmak için motor soğutma sıvısını kullanır. EGR rayatörünün contaları arızalanırsa veya herhangi bir nedenle radyatör hasar görürse, soğutma sıvısının eksilmesine ve egzoz sistemine sızmasına neden olabilir. Egzoz sistemine sızan soğutma sıvısı, aşırı ısı nedeniyle buharlaşır ve egzozdan dışarı atılır. Ayrıca, aracın ön tarafından gelen bir tıslama veya tıkırtı sesi de fark edebilirsiniz. Böyle bir durumda, EGR sisteminin verimliliği azalacak, motorun aşırı ısınmasına neden olacak ve motor performansı olumsuz yönde etkilenecektir.

 

Motor Arıza Işığının Yanması

Arızalı bir EGR soğutucusunun başka bir belirtisi, motor arıza ışığının yanmasıdır. Araç bilgisayarı (PCM), yetersiz akış veya egzoz gibi EGR sistemiyle ilgili bir sorun algılarsa, sorunu sürücüye bildirmek için motor arıza ışığını yakar. Arıza lambası çok çeşitli başka nedenlerden dolayı da yanabilir, bu nedenle bir arıza tespit cihazı ile PCM'de ki arıza kodlarının okunması gerekir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.