• 22-02-2022
  • 3 dak
  • 4210
  • 0

Barometrik Basınç Sensörü Nedir? BAP Sensörü Arızası ve Belirtileri Nelerdir?

Barometrik basınç sensörü nedir? BAP / BARO sensörü arıza belirtileri nelerdir? BARO sensörü arızası nasıl anlaşılır?

Barometrik Basınç Sensörü Nedir?

Barometrik hava basınç ( BAP / BARO) sensörü, birçok araçta yaygın olarak kullanılan ve aracın sürüldüğü ortamın atmosferik basıncını ölçmekten sorumlu bir bileşendir. Hava basıncı, yüksekliğe ve sıcaklığa göre değişir ve bu da aracın çalışma şeklini önemli derecede etkiler. Antalya sahil yolunda kullanılan bir araç ile 1890 metre rakımlı Erzurum'da sürülen bir aracın motor gereksinimleri çok farklıdır. Deniz seviyesinden yükseldikçe hem atmosfer basıncı hem de havanın yoğunluğu azalır. Örneğin deniz seviyesinden 40.000 ft (12 km) yükseklikte bir metreküp havadaki molekül miktarı, deniz seviyesindekinin yaklaşık yarısı kadardır. Yüksek irtifalarda havanın seyrek olması, motor için daha az oksijen anlamına gelir.

Yeni araçların çoğunda BAP sensörü ve MAP sensörü birbirine entegredir ve genellikle emme manifolduna konumlandırılır. Daha eski araçlarda ise, BAP sensörü genellikle aracın güvenlik duvarına veya iç çamurluk eteğine, doğrudan atmosfere konumlandırılır. Bu iki sensör birbirine benzer şekilde çalışsa da, MAP sensörü manifoldun içindeki basıncı, BAP sensörü motorun dışındaki basıncı ölçer ve atmosferik hava basıncındaki daha küçük değişiklikleri algılayabilir. Aracın birincil bilgisayarı (PCM / ECM / ECU), optimum motor performansı için en iyi zamanlamayı ve yakıt miktarını belirlemek için genellikle her iki sensörden gelen bilgileri kullanır.

 

Barometrik Basınç Sensörü Arıza belirtileri Nelerdir?

BAP sensörü arızalandığı taktirde motor performans sorunlarına neden olabilir. Arızalı bir BAP sensörü, sürücüyü uyaran bazı semptomlar üretir. En yaygın arıza belirtileri şunlardır:

  • - Motor arıza ışığının yanması
  • - Motorun teklemesi ve stop etmesi
  • - Rölantide motor devrinde dalgalanmalar
  • - Hızlanma esnasında tereddüt
  • - Motor performansının düşmesi
  • - Yakıt tüketiminin artması
  • - Motorun hava-yakıt karışımının bozulması nedeniyle zengin veya fakir çalışma koşulları

 

Düşük Motor Performansı / Yavaş Hızlanma / Güç Eksikliği

Arızalı bir BAP sensörü ile ilgili en yaygın belirti, motor performansının düşmesidir. BAP sensörü arızalanırsa, araç bilgisayarına hatalı sinyaller gönderir ve bu da motor performansını olumsuz yönde etkiler. BAP sensöründen gelen bilgiler, yakıt miktarını ve zamanlama koşullarını belirlemeye yardımcı olur, bu nedenle hatalı sinyaller yanlış hesaplamalara neden olur. Bu da, hızlanma esnasında güç eksikliğine ve teklemelere neden olabilir.

 

Motor Arıza Işığının Yanması

Arızalı bir BAP sensörü motor arıza ışığının yanmasına sebep olur. Araç bilgisayarı, sensörden herhangi bir sinyal alamazsa veya hatalı sinyaller alırsa, hafızasında bir arıza kodu ayarlar ve sürücüyü bilgilendirmek için motor arıza ışığını yakar. Motor arıza ışığı birçok nedenden dolayı yanabilir, bu nedenle PCM'nin hafızasındaki arıza kodlarına bakılması gerekir. BAP sensörü ile ilgili en yaygın arıza kodu P0105'dir.

BAP sensörleri, birçok modern motor yönetim sisteminde bulunan önemli bir bileşendir. Atmosferik basınç kullanarak çalıştıkları için test edilmeleri zor olabilir. Arızalı bir BAP sensörü ciddiye alınmalı ve en kısa sürede değiştirilmelidir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.