• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Egzoz Manifold Contası Nedir? Egzoz Manifold Contası Arızasının 4 Belirtisi

  Egzoz Manifold Contası Nedir? Egzoz Manifold Contası Arızasının 4 Belirtisi

  Tarih: 23-02-2022

  Egzoz manifold contası nedir? Egzoz manifold contası arızası nasıl anlaşılır? Egzoz manifold contası arıza belirtileri nelerdir?....

  Egzoz Manifold Contası Nedir?

  Egzoz manifoldunun görevi, yanmış gazları toplamak ve bunları egzoz borusundan atılması için katalitik konvertöre veya turboşarja (uygulamaya göre değişir) yönlendirmektir. Egzoz manifoldları, motorun silindir portlarına sabitlenir ve egzoz gazlarının sızmasını engellemek için arada bir conta kullanılır.

  Egzoz manifold contası, mümkün olan en iyi sızdırmazlığı sağlamak için çok katmanlı kabartmalı çelikten yapılmış metal bir bileşendir. Yüksek sıcaklıklara dayanan fiber malzemeden, grafitten, seramik kompozitlerden ve bu malzemelerin kombinasyonlarından da üretilebilir. Egzoz borularının çeşitli bağlantı noktalarında flanş contalar ve halka contalar da bulunur. Bu contalar da genellikle egzoz manifold contaları ile aynı tür malzemelerden yapılır.

  Egzoz manifold contası, silindir kapağı ile manifold arasındaki sızdırmazlığı sağlayan elastomerik bir bileşen olarak hizmet eder. Birçok otomobilin motorunda, yalnızca bir adet egzoz manifold contasına ihtiyaç vardır. Ancak, V6 veya V8 gibi bazı motorlarda iki tane gerekir.

  Egzoz manifold contası, motor performansını doğrudan etkileyen değerli bir bileşendir. Katalitik konvertörün korunmasından da kısmen sorumludur. Bu nedenle düzgün çalışması oldukça önemlidir.

   

  Egzoz Manifold Contası Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Egzoz manifold contası ile ilgili arızalar, genellikle aşınma ve yıpranma ile ilgilidir. Bu nedenle arızalı bir conta, düşük kilometreli yeni araçlardan ziyade eski araçlarda daha sık görülür. Herhangi bir sorun çıkması durumunda kontrol edilmesi ve sızdırıyorsa mutlaka değiştirilmesi gerekir. Egzoz gazları karbonmonoksit gazlarını içeri ve aracın içine sızdığı taktirde ölümcül sonuçlar doğurabilir.

  Arızalı ve sızdıran bir egzoz manifold contası, sürücüyü olası bir sorun konusunda uyaran bazı semptomlar üretir. Değiştirilmesi gerektiğini bildiren en yaygın arıza belirtileri şunlardır:

   

  1. Motordan Gelen Tıslama ve Tıkırtı Sesleri

  Egzoz manifold contası, silindir kafası ile egzoz manifoldu arasındaki sızdırmazlığı sağlamaktan sorumludur. Contada bir problem ortaya çıktığı taktirde sızıntı meydana gelecektir. Bunun ilk ve en belirgin işareti, motordan gelen ve kolaylıkla duyulabilen tıslama ve tıkırtı sesleridir. Bu ses, soğuk çalıştırma ve hızlanma esnasında daha yüksek ve belirgin olabilir. Bunun nedeni, conta ısındıkça genleşmesi ve sızıntıyı daha iyi kapatabilmesidir. Conta, motor her çalıştığında binlerce kez ısıtma ve soğutma döngüsünden geçer. Bu döngüler, contayı aşırı termal bir strese sokar ve zamanla çatlamasına ve şişmesine neden olabilir.

   

  2. Yakıt Tüketiminin Artması

  Yakıt tüketiminin artması, egzoz manifoldu sızıntısının başka bir belirtisidir. Sızıntı, egzoz sisteminizde daha düşük bir basınca neden olur. Motorunuzda fakir bir karışım olduğunu düşünmesi için oksijen sensörünüzü kandırabilir. Ardından ECU, motora gönderilen yakıt miktarını artıracak ve yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır.

   

  3. Yanık Kokuları

  Motordan gelen yanık kokusu, genellikle arızalı bir egzoz manifoldu contasının neden olduğu gaz sızıntılarından dolayı ortaya çıkar. Yanık kokuları, sıcak egzoz gazlarının erittiği plastik bileşenlerden veya kablolardan kaynaklanır.

   

  4. Azaltılmış Güç ve Hızlanma

  Arızalı bir egzoz manifold contası, bir arabanın aniden bozulmasına neden olmaz ancak, egzoz gazlarının sızması motor performansını ve verimliliğini olumsuz yönde etkiler. Hızlanma esnasında güç eksikliği ve aracın ivmelenmesinde hissedilir bir kayıp yaşanır. Bu belirti, başlangıçta çok fazla hissedilmeyebilir ancak zamanla durum daha da kötüleşir. Gaz pedalına ne kadar basarsanız basın, aracınız o eski günlerinde olduğu gibi hızlanamaz ve rampalarda keskin bir düşüş yaşayabilirsiniz.

  Egzoz manifold contaları, tüm egzoz sistemini sızdırmaz hale getiren ve basınçlandıran ana conta oldukları için motorun en önemli contalarından biridir. Contanın değiştirilmesi nispeten kolay olsa da, paslı somunlar ve civatalar nedeniyle bu işlem biraz zaman alabilir. Arızanın erken tespiti ve onarımı, hem motor bileşenlerinin zarar görmesini engeller, hem de aracın sürüş zevkini artırır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son! GPX Plus sıvı ve gazlı yakıtlarda çalışma esnasın...»


  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»


  AC Stag Otogaz SistemleriAC Stag Otogaz Sistemleri

  AC Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konu...»


  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»


  Vialle Alternatif Yakıt SistemleriVialle Alternatif Yakıt Sistemleri

  Vialle Alternatif Yakıt Sistemleri Türkiye'deki tek sıvı püskürtmeli LPG sistemidir. Aynı zamanda piyasadaki e...»