• 10-03-2022
  • 3 dak
  • 27321
  • 0

Cam Silecekleri Neden Ses Yapar? Cam Silecek Sesi Nasıl Kesilir?

Cam silecekleri neden ses yapar? Silecek lastiklerinin sesi nasıl kesilir? Cam sileceklerinin gürültüsü ve gıcırdaması neden olur?

Cam sileceklerinin ses çıkarması, yeni araçlar da dahil olmak üzere yaygın bir sorundur. Aşırı gıcırdayan bir silecekle yağmurda araba kullanmak sinir bozucu olabilir. Sürücüye rahatsızlık veren ve potansiyel olarak dikkat dağıtıcı bir arızadır. Yapılacak ilk şey, silecek lastiklerinin durumunu kontrol etmek olmalıdır. Eski mi, yırtık mı, sert mi, kirli mi? Silecek lastikleriniz 1 yıldan daha eskiyse değiştirmeniz sorunu çözebilir.

Gıcırdayan Cam Sileceklerinin Sesi Nasıl Kesilir?

Ön cam sileceklerinin gıcırdamasının en yaygın nedeni camın kirli olmasıdır. Ön camınız temiz gibi görünse de, yağ ve cila birikintileri silecek lastiklerinin gıcırdamasına neden olabilir. Yapmanız gereken, mikrofiber bir bez ve cam temizleyicisi ile ön camı düzgün bir şekilde temizlemektir. Cam temizleyiciniz yoksa sirke de işe yarayabilir.

Silecek lastikleri iyi durumdaysa, temizlemeyi deneyin. Kirli silecek lastikleri, silecek gürültüsünün yaygın bir nedenidir, bu nedenle silecek lastiklerini temizlemek bu sorunu çözebilir. Silecekleri bakım moduna alın ve ön camdan yukarı doğru kaldırın. Bir kağıt havlu veya ıslak mendil ile lastiklerde biriken kir ve pislikleri kolayca temizleyebilirsiniz. Daha kapsamlı bir temizlik yapmak istiyorsanız, su, kabartma tozu ve sıvı bulaşık deterjanını bir kovada karıştırın. Yumuşak bir bezi karışıma batırın ve silecek lastiklerini bez üzerinde leke bırakmayana kadar yukarı ve aşağı nazikçe ovalayın.

Silecek lastiklerinin sürekli güneş ve ısıya maruz kalması, lastiğin zamanla sertleşmesine neden olur. Sertleşen lastik, sileceklerin çok daha fazla ses yapmasının ana nedenidir. Silecek lastiklerini yumuşatmak için petrol jölesi veya vazelin kullanabilirsiniz. Petrol jölesi, kauçuğu yumuşatarak daha sessiz çalışmasını sağlar. Bir bez alın ve jöleye batırın, ardından tüm kauçuğa sürün ve 15 dakika kadar kurumaya bırakın. Daha sonra, silecekleri ön cama indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tüm bunlar işe yaramazsa, silecek lastiklerinin ön cama nasıl temas ettiğine bakmanız gerekir. Daha eski araçlarda, silecek kolundaki yay gevşemiş ve ön cama yeterince baskı uygulamıyor olabilir. Sileceklerin kanat açısı ön cama dik olarak temas etmiyorsa silecekler gıcırdayabilir. Uygun temas olmadan silecekler ön camdaki suyu temizlemeyebilir ve bu da görüşün azalmasına neden olabilir. Tek yapılması gereken basit bir ayardır.

Silecek lastiklerinde bir sorun yoksa bağlantı elemanlarını kontrol edin. Bağlantı elemanları, silecek kollarını yerine sabitleyen civatalardır. Bunlar çok sıkıysa gerginliğe, çok gevşekse yalpalamaya neden olabilir. Her iki durumda da silecek lastikleriniz ses çıkarabilir.

Silecekleriniz çalışırken bir kazıma sesi duyarsanız, camlarınızın çizilmesini engellemek için silecekleri hemen durdurun ve ardından görsel olarak inceleyin. Bunun nedeni, sileceklere sıkışmış bir taş parçası veya arızalı bir silecek mekanizmasıdır.

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramıyorsa silecek lastiklerini değiştirin. Daha eski arabalarda, silecek kolları paslanabilir ve bunun sonucunda verimsiz hale gelerek, sese neden olabilir. Böyle bir durumda en iyi seçenek, silecek kolunu komple değiştirmektir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.