• 14-03-2022
  • 3 dak
  • 1216
  • 0

Farlar Neden Buğulanır? Farlardaki Nem Nasıl Çıkarılır?

Farlar neden buğulanır? Farların buğulanması ve nemlenmesi neden olur? Farlardaki buğu ve nem nasıl çıkarılır?

Farlar Neden Buğulanır?

Farların buğulanması ile ilgili sorunlar, tüm araç sahiplerinin başına gelebilir. İlk başlarda bu sorun fark edilse de, sürücüler tarafından pek önemsenmez ve "nasıl olsa kendiliğinden düzelir" denerek görmezden gelinir. Ancak, farlara su girmesi veya nemlenmesi bazı kötü sonuçlara yol açabilir.

Özellikle elektrikli bileşenlerin etrafındaki su, kabloları çürüterek aşındırabilir ve sisteme kısa devre yaptırabilir. Metal kısımlar neme maruz kalarak kısa sürede korozyon oluşumları ve krom kaplamada dökülmeler görünür. Isınan lamba ve su kombinasyonu, kısa sürede lambanın patlamasına ve/veya sigortanın atmasına neden olur. Ayrıca, buğulanan farların, aydınlatma kalitesini azaltıp, geceleri görüş sorunlarına yol açacağı unutulmamalıdır. Bu, yoldaki bir çukuru veya yayayı fark edememenize neden olabilir. Bu nedenle farlardaki nemin mutlaka çıkarılması gerekir.

Farların içine nemin girmesinin üç önemli nedeni vardır. Bu nedenler, sis farları, stop lambaları ve sinyal lambaları için de geçerlidir.

 

1. Hasarlı ve Sızdıran Far Contaları

Hasarlı ve Sızdıran Far Contaları

Birinci neden, hasarlı ve sızdıran far contalarıdır. Bu durumda ya contayı onarmanız ya da farı değiştirmeniz gerekir. Bazı araçlar değiştirilebilir bir contaya sahiptir, ancak çoğu uygulamada böyle bir conta bulunmaz. Bu nedenle bunu kendiniz yapmanız gerekir ve tamir etmek zor bir işlemdir. Bunun için tüm far tertibatını sökmeniz ve ardından, saç kurutma makinesi ile içerideki herşeyi kurutmanız gerekir. Bunu yaparken, saç kurutma makinesini normal sıcaklığa ayarlamalı ve kablolara fazla yaklaştırmamalısınız. Ardından, bir silikon tabancası ile far camının tüm çevresini sızdırmaz hale getirmelisiniz. Acele etmeyin ve ilk seferde doğru yapmaya özen gösterin.

 

2. Tıkalı Havalandırma Delikleri

Far havalandırma delikleri

İkinci neden tıkalı olan havalandırma delikleridir. Bu, iyi bir senaryodur, çünkü farı çıkarmanıza ve değiştirmenize gerek kalmadan kolayca onarılabilir. Farlarınızda bulunan halojen ampul ısınıp soğudukça yoğuşma oluşur ve bu yoğuşma nem alma delikleri sayesinde atmosfere atılır. Havalandırma delikleri tıkanırsa, farınızın içinde buğu ve su damlacıkları oluşur.

Her türlü pislik, havalandırma deliklerini kolayca tıkayabilir. Herhangi bir contayı tamir etmeden önce, havalandırma deliklerinin tıkalı olup olmadığı dikkatlice kontrol edilmelidir. Pislikleri içeri itmek yerine dışarı çıkarmaya gayret gösterin. Aksi taktirde, içerideki pislikleri temizlemek için contayı açmanız ve farı temizlemeniz gerekir.

 

3. Çatlak veya Hasarlı Farlar

Üçüncü ve son neden ise farların çatlaması veya hasar görmesidir. Bazı durumlarda, bu çatlaklar gözle görülemeyecek kadar küçüktür ve bunlar "mikro çatlak" olarak adlandırılır. Bu durumda, onarım konusunda daha yaratıcı olmanız veya farınızı komple değiştirmeniz gerekebilir. Saç kurutma makinesi ile farı komple kurutmayı deneyebilirsiniz, ancak bu kısa vadeli bir çözümdür. Bir sonraki yağışta, başladığınız yere geri dönersiniz.

Onarımlardan sonra farınıza su girmeye devam ederse, hala hatalı bir conta veya tıkalı havalandırma delikleriniz olabilir. Onarımları yeniden deneyebilir veya farınızı değiştirebilirsiniz. Far değiştirmek pahalı bir seçenek olsa da, sistemin kısa devre yapıp yangın çıkarmasından veya gece görüşünüzü tehliye atıp kaza yapmanızdan daha iyi bir sonuçtur.

Ne yaparsanız yapın, far tertibatında nem olmasını kabullenmeyin. Küçük bir rahatsızlığın büyük bir soruna dönüşmesi an meselesidir...

Ayrıca Bakınız: Far Temizleme Nasıl Yapılır?

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.