• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Subap Erimesi Nedir?

  Subap Erimesi Nedir?

  Tarih: 01-11-2014

  Subap erimesi nedir? Motor subapları neden erir? Subap erimesine karşı ne gibi önlemler alınabilinir? Subap yağlama sistemleri işe yarıyor mu? Sorulara cevap arıyoruz.......

  LPG'de subap erimesi, özellikle yeni nesil Euro5 araçlarda en çok karşımıza çıkan sorunlardan birisidir. Peki neden LPG'de subaplar erir.

  Çelik alaşımlı subaplar artık yerini daha çevreci ve temiz salınım yapan magnezyum subaplara bırakmaktadır. Euro5 motorların tamamı magnezyum alaşımlı motorlardır. Motorun hareketli parçaları ne kadar hafif olursa daha az enerji ile daha fazla güç üretir. Magnezyum, motor komponentlerini hafifleterek yakıt sarfiyatını düşürmekte ve karbon salınımını azaltmaktadır. Ancak LPG'li araçlarda magnezyum alaşımlı subaplar 20 bin km. gibi kullanım sürecinde erimeye başlar. Bu süre bazı araçlarda 50 bin km. ye kadar uzayabilmektedir. Araçların markalarına göre subap alaşım oranları değişmektedir.

   

  Madem Subaplar LPG'de Eriyor Neden Magnezyum Üretiliyor?

  Otomotiv üreticileri araçları benzinde kullanılmak üzere tasarlamaktadır. Benzin kullanan bir aracın motorunda oluşan sıcaklık magnezyum subaplarda hiçbir sorun oluşturmaz. LPG benzine göre daha yanıcı bir yakıt olduğu için motor daha yüksek ısılara maruz kalır. Eski nesil araçlarda kullanılan çelik alaşımlı subaplar bu ısıya daha uzun süre dayanabilsede, magnezyum subaplar kısa sürede zarar görmektedir.

  Çelik 1500 °C de erimeye başlar. Magnezyumun erime noktası  ise 650 °C dir. LPG kullanmaya başlayan bir aracın motor sıcaklığı artacağından dolayı zamanla subaplar zarar görmeye ve erimeye başlar. Hele ki aracınızı sürekli yüksek devirlerde kullanıyorsanız harareti daha da arttıracağınızdan erime çok daha kısa sürede meydana gelecektir.

  Alternatif Çözümler Nelerdir?

  Euro5 araçlarda LPG'de subap erimesi teknik ve teorik olarak artık kabul edilmiş durumdadır. Çare olarak subap yağlama sistemleri üretilmiş, sorunu kesin olarak çözmemekle birlikte erime sürecini geciktirmektedir.

  Manuel ve elektronik olarak üretilen bu sistemler belli aralıklarla subaplara yağ göndererek soğutma vazifesi görmektedir.

  Yüksek devirlerde aracı benzinle kullanmakta erimeyi geciktirecek alternatif olarak görülebilir.

  Subap Erime LPG

  Subap Erimesinin Belirtileri Nelerdir?

  Subap erimesinde sorunlar yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarEzgi :
   Bulunduğu İl: Mersin                                      Tarih: 12-04-2021

   "Arkadaşlar merhaba aracımda bazen gaz sıkıntısı oluyor gibi. Bazen tekliyor kalkarken dizel araba da böyle bir sıkıntı olur mu acaba teşekkürler."

  • AvatarHalil İbrahim Görgün :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 08-02-2018

   "2017 model Astra J sedan benzinli arabama LPG sistemi taktırmayı düşünüyorum. LPG ile beraber subap erimesini beklemeden çelik subap dönüşümünü yapsam daha iyi olur mu acaba?"

  • Avatar48 neco :
   Bulunduğu İl: Muğla                                      Tarih: 05-11-2017

   "Selam arkadaşlar 2012 Kia Sportage eco1.6 LPG'li Atiker 57000 km araç aldım. Aracım şu an 60000 ve motordan birden ses gelmeye başladı. Sanki sibop veya LİFTER sesi yani Tofaş Doğan gibi tik tik diye ve ama performansında hiçbir sorun yok. Servise gittim kafayı yedirdiler yeni motor yapılacak ve 15 & 20 bin arası maliyet😣😣"

  • AvatarSerkan :
   Bulunduğu İl: Kocaeli                                      Tarih: 22-08-2017

   "Selamlar benim 2000 model opel corsa aracım var arkadaşın dediği gibi benim aractada sorun var ilk marsta gec alıyor ve rölantide titreme arac 165 binde acaba siboplarında mi sorun buji ler yeni"

  • AvatarBurhan :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 23-06-2017

   "Konuyu çok güzel açıklanmışsınız. Teşekkürler. "

  • AvatarHasan :
   Bulunduğu İl: Malatya                                      Tarih: 14-04-2017

   "Benim 2003 model ford fiestam var. Arabamda aldığımdan beri açık hava filtresi var. İlk zamanlar iyiydi diyebilirim tek marşta çalışıyordu. Alalı 1 yılı geçti her eksiğini yaptım. Son zamanlarda çekişi düştü. Götürdüm Ford servisine açık hava filtresine baktılar çekiş bundan dediler. Baskı balata bitmiş ondan dediler. Arabanın baskıyı değiştim, bujileri değiştim, sente ayarı da yaptılar çekiş düzelmedi. Arabam bin devirden aşağıda rölantide sarsıntılı çalışıyordu. Bujilere baktılar 2 göze üste yağ kaçırıyordu. Contayı değişti, bujileri değişti titreme kesildi ama ilk başta 1200 devirden çalışıyor sonra bin devirden sabit çekiş ise aynı 2500 3000 devirde yığılıyor. Vites istiyor ama yığılıyor rampanın başında. 1. viteste kalkmıyor. Bu defa siboplarda dediler ama başka bi usta emme manifoldunda yada egzozda dedi. Sizce arabamın sıkıntısı ne olabilir. Araba satsan 22 milyar ben 6 milyar harcadım. Bi 6 daha harcarsam arabayı yakarım.."

  • AvatarUğur :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 20-02-2017

   "Necmettin bey dediğiniz araca babam subap yağlamalı sistemli Atiker taktırdı. Ben şahsen taktırmamasını söyledim ancak beni dinlemedi. Gerçi araç benzinde iken yakıtı bana yüksek gelmişti. Aracı sıfır aldık daha 2000 km de. Şu an şehir dışı 20 krş lpg yakıyor. Yakıttan memnun ancak başına ilerde geleceklerden habersiz. Bu araçların motoru Euro 5 ve bu yüzden çoğu aksamı magnezyum alaşımlı. Magnezyum da lpg yi hiç sevmez. 20 ile 40 bin km arasında sübapları lpg ısısına dayanamayarak eriyecek. Lpg den elde ettiği tasarrufu sübapları değiştirerek harcayacak. Belki daha farklı sorunlar da yaşayacak. Benim aracım mitsubishi asx Toyota'dan aşşağı yukarı 1 litre daha az yakıyor. Bu sebepten lpg düşünmedim. En ucuz atiker ruhsata işlemeyle bana olan maliyetini yaklaşık 20000 km de amorti edecek. Birde sübap problemi çıkarsa bu 50 bini bulur. Ne benzinin konforundan nede bagajdan vaz geçip elinizdeki araca yazık etmeyin derim."

  • AvatarNecmettin :
   Bulunduğu İl: Aydın                                      Tarih: 16-02-2017

   "Merhaba arkadaşlar 2016 Toyota Corolla marka 1.6 e.6 motor aracım var. Bu araca Prins silver marka lpg bağlamak istiyorum. Bu aracın motoru subapları lpg ye uyumlumudur ve şehir içi 100 km kaç lt yakar ortalama. Şimdiden teşekkürler."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  E101 Yakıt Tasarruf CihazıE101 Yakıt Tasarruf Cihazı

  E-101 Manyetik Yakıt Tasarruf Cihazı, sıvı ve gaz formundaki doğalgaz, LPG, benzin, dizel gibi bütün yakıt tip...»

  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»

  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı, bünyelerinde Hidrocarbon molekülleri bulunan her türlü gaz ve sıvı yakıtları düşü...»

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»