• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0473 Arıza Kodu - Egzoz Basınç Sensörü Yüksek Giriş

  P0473 Arıza Kodu - Egzoz Basınç Sensörü Yüksek Giriş

  Tarih: 29-06-2022

  P0473 arıza kodu nedir? Egzoz Basınç Sensörü Yüksek Giriş arızasının açıklaması nedir? P0473 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0473 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0473 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), egzoz basınç sensöründen gelen voltaj sinyalinin, üretici tarafından programlanmış parametrelerden çok daha yüksek olduğunu tespit ederse, P0473 arıza kodu tetiklenir. Bunun nedeni genellikle elektriksel bir arızadır. Bu kodla birlikte P0471 arıza kodu da ayarlanabilir.

  Zorlamalı indüksiyon, içten yanmalı bir motorun girişine basınçlı hava iletme işlemidir. Bu motorlarda havanın basıncını, sıcaklığını ve yoğunluğunu arttırmak için motora giren havayı sıkıştıran bir kompresör bulunur. Motora gönderilen havanın hacmi arttırılır, dolayısıyla motora gönderilen yakıt miktarı da arttırılır. Sonuç; küçük hacimli bir motor ekstra güce ihtiyaç duyduğunda ve turboşarj/süperşarj devreye girdiğinde, büyük hacimli bir motorla aynı güç çıkışına sahip olur.

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), turboşarj sistemine ince ayar yapmak, güç çıkışını ve yakıt ekonomisini iyileştirmek için bir dizi sensör ve aktüatör kullanır. Bu sensörlerden biri de emisyon, EGR (Egzoz Gazı Devridaimi) ve turbo sistemlerinde kritik bir rol oynayan egzoz basınç sensörüdür (EPS). Tüm bu sistemlerin düzgün çalışması, egzoz basınç sensöründen gelen doğru ve güvenilir giriş verilerine bağlıdır.

  Egzoz basınç sensörü, genellikle turbo dizel motorlarda bulunur. Öncelikli görevi, egzoz sistemindeki geri basınç miktarını ölçmek ve PCM'ye bildirmektir. Özellikle dizel uygulamalarda, egzoz geri basıncının miktarı, DPF (Dizel Partikül Filtresi) tarafından tutulan partikül madde (kurum) miktarı ile doğrudan ilişkilidir.

  DPF'de aşırı miktarda kurum oluşması egzoz sistemininin tıkanmasına neden olarak egzoz gazlarının akışını engeller. PCM, egzoz geri basıncını DPF'nin ne kadar tıkalı olduğunun bir ölçüsü olarak yorumlar. PCM, sensörden gelen giriş verilerine dayanarak DPF'nin tıkalı olduğunu tespit ederse, egzoz sistemine kimyasal bir madde veya yakıt enjekte ederek egzoz gazı sıcaklığını yükseltir ve egzozda biriken kurumu yakmak için "rejenerasyon" olarak bilinen bir süreci başlatır.

  Yine bazı uygulamalarda, egzoz basınç sensöründen gelen giriş verileri, EGR'nin çalışmasını ve turboşarj takviye basıncını izlemek / kontrol etmek için kullanılır. Egzoz sistemindeki, silindirler ve turboşarj arasındaki basınç sürekli olarak izlenir. PCM, turboşarj işlevini izlemek, wastegate'yi kontrol etmek ve basıncı artırmak için bu sensörü kullanır.

  Egzoz geri basınç sensörü, PCM tarafından 5 voltluk bir referans voltajıyla beslenir. Egzozdaki basınç değiştikçe, algılama elemanının elektrik direnci de değişir. Bu değişiklikler bir elektrik sinyaline dönüştürülür ve PCM'ye iletilir. PCM, voltaj sinyalindeki düşüş ve yükselişleri, egzoz basıncındaki değişiklikler olarak yorumlar.

  PCM, egzoz geri basınç sensöründen gelen voltaj sinyalini, emme manifoldu basıncıyla veya ortam hava basıncı ile karşılaştırır. Sensörden gelen voltaj sinyalinin diğer sensörlerle eşleşmediğini ve anormal derecede yüksek olduğunu (4,7V'un üzerinde) tespit ederse, sistemde aşırı basınç (58 Psi'nin üzerinde) olduğunu varsayar ve P0473 arıza kodunu ayarlar.

  P0473 arıza koduna yatkın araçlar arasında Nissan, Audi, Ford, Citroen, Kia, Hyundai, Renault, Peugeot ve Mercedes-Benz'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

  P0473 Egzoz Basınç Sensörü Yüksek Giriş

  P0473 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0473 arıza kodunu tetikleyen en yaygın nedenler şunlardır:

   

  P0473 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

  P0473 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0473 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Egzoz geri basınç borusu, genellikle EGR valfine yakın bir yere yerleştirilir. P0473 arıza kodunu teşihis ederken ve onarırken yapılan en yaygın hata, arızanın EGR valfi ile karıştırılmasıdır. Bu iki arıza birbirinden tamamen farklıdır.

  P0473 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

   

  P0473 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0473 arıza kodu ile aracı kullanmaya devam etmek, motorun hakettiği güç ve performanstan yoksun kalması demektir. Nadir durumlarda, motor iyi çalışabilir ve hiç bir semptom göstermeyebilir. En kötü durum senaryosu, aracın hiç çalışmaması nedeniyle yolda mahsur kalmanızdır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile ...»


  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı. Sektörünün en genç üyesi olan...»


  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son! GPX Plus sıvı ve gazlı yakıtlarda çalışma esnasın...»


  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve en...»


  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz'ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir. Tüm ...»