• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0554 Arıza Kodu Nedir? P0554 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  P0554 Arıza Kodu Nedir? P0554 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Tarih: 07-07-2022

  P0554 arıza kodu nedir? Hidrolik Direksiyon Basınç (PSP) Sensörü Devresi Aralıklı arızasının açıklaması nedir? P0554 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0554 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0554 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), hidrolik direksiyon basınç sensörü devresinden gelen voltaj sinyalinin araç üreticisinin programladığı aralığın dışında olduğunu algılarsa veya voltaj sinyalinin aralıklı / kesintili olduğunu tespit ederse, P0554 arıza kodu tetiklenir. Genellikle bu sorun düşük araç hızlarında ortaya çıkar ve motor arıza ışığı tetiklenir. Çoğu araçta, motor arıza lambasının ayarlanması için arızanın birden fazla sürüş döngüsünde ortaya çıkması gerekir.

  Hidrolik ve elektrik destekli direksiyon sistemleri icat edilmeden önce, üreticiler kremayer ve pinyonlu direksiyon sistemi kullanıyordu. Bu sistemlerde, aracın düşük hızlarda direksiyon hakimiyeti son derece zahmetli ve verimsizdi. Bu nedenle hidrolik direksiyon sistemleri icat edildi.

  Genel olarak, hidrolik destekli bir sistem, kayış tahrikli bir hidrolik direksiyon pompası, direksiyon kremayeri/kutusu ve çeşitli hortumlar/hatlar ve sensörler içerir. PCM, sistem içindeki basıncı izlemek ve buna göre ayar yapmak için hidrolik direksiyon basınç sensörü ile birlikte çalışır. Bu sensör, araç düşük hızlarda kullanılırken, rölanti devrinin belirli bir seviyede tutulması gerektiğini PCM'ye bildirir. Direksiyon simidini belirli bir açıda döndürmek için ne kadar kuvvete ihtiyaç olduğunu bir voltaj sinyali şeklinde PCM'ye ileterek kullanımı kolaylaştırır. Bu sinyal, direksiyon açı sensörü (SAS) tarafından PCM'ye gönderilen sinyallerle senkronize çalışır.

  PCM, hidrolik direksiyon basınç sensöründen veya devresinden gelen voltaj sinyalinin aralıklı / kesintili olduğunu veya direksiyon açı sensörü ile eşleşmediğini tespit ederse, P0554 arıza kodu ayarlanır. Arızanın nedeni genellikle elektriksel olsa da, bazı durumlarda mekanik sorunlar olabilir.

  Bu kodun, yalnızca hidrolik direksiyon sistemine sahip araçlarda ayarlanacağını unutmayın. Direksiyon desteği için elektrik motoru kullanan sistemlerde basınç sensörü kullanılmaz.

  P0554 arıza koduna yatkın araçlar arasında Mercedes-Benz, Mini, BMW, Honda, Ford, Fiat, Infiniti, Nissan, Toyota, Lexus, Mazda, Dodge, Chrysler, Jeep ve Kia'nın çeşitli modelleri bulunur ancak bunlarla sınırlı değildir.

  P0554 Hidrolik Direksiyon Basınç (PSP) Sensörü Devresi Aralıklı

   

  P0554 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0554 arıza kodunu tetikleyen en yaygın nedenler şunlardır:

   

  P0554 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0554 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0554 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu kodu onarırken yapılan en yaygın hata, sürüş sırasında ve düşük hızlarda dönerken motorun stop etmesinin nedeninin rölanti hava kontrol sisteminden kaynaklandığını düşünmektir. Asıl sorun, hidrolik direksiyon basınç sensörü devresinde veya hidrolik direksiyon sistemi ile ilgilidir.

  P0554 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0554 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0554 arıza kodu ayarlanmış bir aracın başına gelebilecek en ciddi sorun, hidrolik desteğin kaybolması ve aracın manuel direksiyona dönüşmesidir. Çoğu sürücü, manuel direksiyon konusunda tecrübeli değildir ve bu durumda aracı sürmek çok daha zor hale gelebilir. Bu koda sahip olan araçlar, düşük hızlarda stop edebilir. Arızanın erken ele alınması ve mümkün olduğunca çabuk onarılması önerilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Highpower Yakıt Tasarruf CihazıHighpower Yakıt Tasarruf Cihazı

  Highpower Yakıt Tasarruf Cihazı, motordaki kurumlaşmayı azaltır ve motorun ömrünü uzatır. Benzin, dizel ve LP...»


  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok mo...»


  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»


  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile ...»


  Vialle Alternatif Yakıt SistemleriVialle Alternatif Yakıt Sistemleri

  Vialle Alternatif Yakıt Sistemleri Türkiye'deki tek sıvı püskürtmeli LPG sistemidir. Aynı zamanda piyasadaki e...»