• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0728 Arıza Kodu - Motor Hızı Giriş Devresi Aralıklı / Kesintili

  P0728 Arıza Kodu - Motor Hızı Giriş Devresi Aralıklı / Kesintili

  Tarih: 13-07-2022

  P0728 arıza kodu nedir? Motor Hızı Giriş Devresi Aralıklı / Kesintili arızasının açıklaması nedir? P0728 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0728 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0728 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Otomatik vitesli araçlarda, güç aktarma sistemi kontrol modülünün (PCM) veya şanzıman kontrol modülünün (TCM), viteslerin ne zaman değiştirileceğini belirleyebilmesi için dört şeyi bilmesi gerekir. Bunlar; motor hızı, motor yükü, mevcut seçili vites ve gaz kelebeği plakasının konumudur.

  Bununla birlikte, tüm vites değiştirme noktaları motor hızına dayandığından, bu dört parametreden en önemlisi tartışmasız motorun hızı (RPM) yani dakikadaki devir sayısıdır. PCM/TCM, bileşenlerin hasar görmesini engellemek, egzoz emisyonlarını en aza indirmek ve minumum yakıt kullanarak motor performansını en üst düzeye çıkarmak için, önceden tanımlanmış motor hızlarında vites değiştirmek üzere programlanmıştır.

  PCM'nin vites değiştirirken doğru zamanı belirleyebilmesi için motordan gelen RPM'leri okuyabilmesi gerekir. Motor giriş mili hız sensörü, bu amaca hizmet eder. Bu sensör, şanzıman giriş mili hız sensörü veya yalnızca hız sensörü olarak da bilinir ve genellikle şanzıman giriş milinin ön tarafına yakın bir yere monte edilir.

  PCM veya TCM, belirli bir süre boyunca ve belirli koşullar altında motor giriş mili hız sensöründen kesintili veya düzensiz bir sinyal alırsa, P0728 arıza kodu tetiklenir ve sürücüyü bilgilendirmek için motor arıza ışığını etkinleştirir.

  P0728 arıza koduna yatkın araçlar arasında Volvo, Toyota, Volkswagen, Mitsubishi, Mercedes-Benz, Chrysler, Dodge, Jeep, Ford, Chevrolet ve Nissan'ın çeşitli modelleri bulunur ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0728 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0728 arıza kodunu tetikleyen en yaygın nedenler şunlardır:

   

  P0728 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0728 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0728 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  İlk olarak PCM'de saklanan arıza kodları bir tarayıcı ile okunmalıdır. Çoğu zaman P0728 arıza kodu, diğer kodlarla birlikte ayarlanır. Tamirciniz kontrol ettikten sonra kodları silmeli ve geri dönüp dönmeyeceğini görmek için aracı test etmelidir. Ardından motor giriş mili hız sensörüne ve devresine giden kablolar ve konnektör incelenmelidir. Hasarlı kablolar değiştirilmeli veya onarılmalı ve korozyon varsa temizlenmelidir. Gevşek konnektörler onarılmalı ve ardından araç tekrar test edilmelidir. Kod geri dönerse, tamirciniz giriş mili hız sensörünün referans voltajını kontrol etmelidir. Her iki devrede de süreklilik ve direnç kontrol edilmelidir. Sensör bu testleri geçemezse değiştirilmelidir.

  Motor giriş mili hız sensörü, şanzıman kasasının içine, giriş milinin ön tarafına yakın bir yere monte edilir. Şanzıman kasasıyla sızdırmazlığı sağlamak için sensör muhafazasında kauçuk bir O-ring bulunur. Sensörü test etmeyi veya değiştirmeyi planlıyorsanız; sensör çıkarıldığında dökülen sıvıları toplamak için şanzımanın altına uygun bir kap yerleştirilmelidir. Sıcak şanzıman yağı zararlı olabileceğinden, sensörü muhafazadan çıkarırken dikkatli olunmalıdır.

  P0728 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0728 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Aracınızda P0728 arıza kodu ayarlanmışsa, ciddi olarak değerlendirilmeli ve hemen ele alınmalıdır. Yoğun trafikte, yavaşlama esnasında motorun aniden stop etmesi potansiyel olarak kaza riski doğurur. Bu kod, yakıt tüketiminin artması ve hızlanma esnasında motorun tökezlemesi dahil, birçok sürüş sorununa neden olabilir. Ayrıca vitesin doğru şekilde değiştirilememesi veya takılı kalması durumunda şanzımanın hasar görme olasılığı da vardır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

  Tomasetto Achille Spa, LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyanın önde gelen firmaları arasındadır...»


  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»


  AC Stag Otogaz SistemleriAC Stag Otogaz Sistemleri

  AC Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konu...»


  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»


  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde,...»