• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0383 Arıza Kodu - Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devresi Düşük

  P0383 Arıza Kodu - Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devresi Düşük

  Tarih: 25-08-2022

  P0383 arıza kodu nedir? Kızdırma Bujisi Kontrol Modülü Devresi Düşük hata kodunun açıklaması nedir? P0383 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0383 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0383 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), kızdırma bujisi kontrol modülü devresinde üretici tarafından programlanmış değerden %10 daha düşük bir voltaj sinyali tespit ederse, P0383 arıza kodu tetiklenir. Bu kod, yalnızca dizel motorlu araçlar için geçerlidir.

  Benzinli motorların aksine, dizel motorlu araçlarda hava-yakıt karışımını ateşlemek için bujilere ihtiyaç duyulmaz. Dizel motorlar, benzinli motorlardan daha yüksek sıkıştırma strokuna sahiptir. Bu yüksek sıkıştırma sayesinde silindirlerdeki havanın sıcaklığı 600 derecenin üzerine çıkabilir. Bu da, dizel yakıtı tutuşturmak için yeterlidir. Piston, silindirin üst ölü noktasına ulaştığında, yanma odasına yüksek basınçlı yakıt püskürtülür. Yakıt, aşırı ısınmış hava ile karşılaştığında hemen tutuşur ve müthiş bir patlama ile pistonu aşağı doğru iter. Bu döngü sayesinde krank mili döndürülür ve araç hareket eder.

  Sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında ve motor soğukken, havayı ısıtmak zordur. Bu nedenle dizel araçlarda kızdırma bujisi denilen bir bileşen kullanılır. Silindir kapağına takılan, kurşun kalem şeklindeki kızdırma bujileri sayesinde, silindirlere giren hava ısıtılır.

  Modern otomobillerde, tüm kızdırma bujilerinin elektrik direncini ayrı ayrı algılayabilen kızdırma bujisi kontrol modülü bulunur. Kontrol modülü, her bir kızdırma bujisine gönderilen elektrik akımını modüle edebilir, bu da tüm kızdırma bujilerinin aynı sürede aynı sıcaklığa kadar ısıtılması demektir. Eski sistemlerde ısıtma işlemi on saniye veya daha fazla sürebilirken, elektronik kontrollü sistemlerde iki saniyeden daha az bir sürede işlem tamamlanır. Bu da, sıfırın altındaki sıcaklıklarda motorun ilk çalışmasını hızlandırır ve kızdırma bujileri ve marş motoru gibi bileşenlerin ömrünü uzatır.

  Modern kızdırma bujisi kontrol sistemleri nispeten karmaşıktır. Sistemi izleyen ve yöneten bir kontrol modülü olmasına rağmen, PCM'nin kızdırma bujisi kontrol devresinde tam olarak ne olup bittiğini bilmesi gerekir. Bu sayede, genel yakıt dağıtımını ve diğer motor yönetim stratejilerini etkin bir şekilde yönetebilir. Bu nedenle, PCM, özel iletişim devreleri aracılığıyla kızdırma bujisi kontrol modülünü ve ilgili devrelerini çok yakından izler. PCM, kızdırma bujisi kontrol modülü devresinde düşük bir voltaj sinyali tespit ederse, P0383 arıza kodunu ayarlar ve motor arıza ışığını etkinleştirir.

  Bununla birlikte, sıcak bir motoru çalıştırmak için kızdırma bujilerinin gerekli olmadığını da bilmek gerekir. Motor sıcakken hem eski hem de yeni sistemlerdeki kızdırma bujilerinin etkinleştirilmesini önlemek için PCM, özel bir motor soğutma sıvısı sıcaklık sensöründen (ve/veya motor yağı sıcaklık sensörü) gelen giriş verilerini kullanır. Soğutma sıvısı sıcaklığı, üretici tarafından önceden tanımlanmış bir sınırı aştığında, PCM, kızdırma bujilerine ve/veya motora zarar verebilecek hava/yakıt karışımının erken tutuşmasını önlemek için kızdırma bujisi kontrol sistemini devre dışı bırakır.

  P0383 arıza koduna yatkın araçlar arasında Nissan, Opel, Honda, Hyundai, Toyota, Dacia, Volkswagen, BMW, Dodge, Chrysler, Jeep ve Chevrolet'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0383 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0383 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0383 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0383 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0383 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu kod onarılırken yapılan en yaygın hata, gerekli kontrolleri yapmadan kızdırma bujisi kontrol modülünü ve rölesini değiştirmektir. Bu bileşenleri değiştirmeden önce kabloları, konnektörleri ve kızdırma bujilerini kontrol etmek gerekir. Çoğu zaman arıza bu parçalardan kaynaklanır.

  P0383 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0383 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Kodun ciddiyeti, başarısız olan kızdırma bujilerinin sayısına göre değişir. Sadece bir veya iki kızdırma bujisi arızalıysa, araç yine de çalışabilir. Daha fazla kızdırma bujisi arızalıysa, aracınız soğukken hiçbir şekilde çalışmaz veya çok zor çalışır. Uzun süre marşa basmak, daha fazla hasara neden olarak marş motorunun ömrünü kısaltabilir. Sorun ne olursa olsun, bu arıza kodu ayarlandığında, aracınızı vakit kaybetmeden bir tamirciye göstermelisiniz.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet...»


  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. Yı...»


  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. Bilindiği gibi Romano ve K...»


  Hidrojen Kit Yakıt Tasarruf CihazıHidrojen Kit Yakıt Tasarruf Cihazı

  Devrim yaratan bir yakıt tasarruf cihazı olmakla beraber, ekonominiz için son derece faydalı bir üründür. Bili...»


  Panther Yakıt Tasarruf CihazıPanther Yakıt Tasarruf Cihazı

  Panther’i sadece çakmak soketine takınız ve hemen çalışmaya başlasın!.. Tüm benzinli / Dizel / Lpg li araçlar ...»