• 02-12-2022
 • 6 dak
 • 1572
 • 0

P2001 Arıza Kodu - NOx Kapanı Verimliliği Eşiğin Altında Sıra 2

P2001 arıza kodu nedir? NOx (Nitrojenoksit) Kapanı Verimliliği Eşiğin Altında Sıra 2 arıza kodunun açıklaması nedir? P2001 arıza kodu nasıl düzeltilir? P2001 arıza kodunun sebepleri ve belirtileri nelerdir?

P2001 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

İçten yanmalı motorlar, egzoz emisyonu olarak NOx (Nitrojenoksit) üretir. NOx'i azaltmak için benzinli motorlarda kullanılan üç yollu katalitik konvertör sistemleri, dizel motorlarda pek verimli değildir. Bunun nedeni, dizellerdeki egzoz gazlarının daha yüksek oksijen içeriğine sahip olmasıdır. Bu nedenle dizel motorlarda ikincil bir NOx indirgeme yöntemi kullanılır. Bu sistem genellikle  "NOx Kapanı" veya "NOx adsorpsiyon sistemi" olarak adlandırılır. Yalnızca dizel motorlarla donatılmış araçlar, NOx kapanının bir bileşeni olan seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemini kullanır. Tipik bir NOx adsorpsiyon sistemi, NOx moleküllerini yakalamak ve atmosfere salınmalarını önlemek için "Zeolit" gibi malzemeleri kullanır. Zeolit bileşikler, tıpkı katalitik konvertöre benzeyen bir mahfazanın içine yerleştirilmiştir. Egzoz gazları mahfazadan geçer ve NOx partikülleri içeride tutulur. Zeolitin ​​yapısını yenilemek ve tazelemek için elektronik olarak kontrol edilen bir enjeksiyon sistemi aracılığıyla yanıcı bir kimyasal madde belli aralıklarla püskürtülür. Bu kimyasal madde genel olarak dizel egzoz sıvısı (DEF / Adblue) olarak adlandırılır ve ayrı bir rezervuar içerisinde depolanır.

Tıpkı benzinli motorlarda kullanılan oksijen sensörleri gibi SCR sistemlerinde de NOx sensörleri kullanılır. Ancak, bu sensörlerin yakıt dağıtım stratejisi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Oksijen seviyelerinin aksine NOx parçacıklarını izlerler. PCM, NOx kapanının verimli çalışıp çalışmadığını belirlemek için katalizör öncesi ve katalizör sonrası NOx sensörü verilerini izler ve karşılaştırır. Bu veriler ayrıca NOx indirgeyici sıvı dağıtım stratejisinde de kullanılır.

İndirgeyici enjeksiyonu, PCM veya SCR modülü tarafından elektronik olarak kontrol edilen bir enjektörle gerçekleştirilir. Bazı sistemler, NOx indirgeyici sıvı içeren ayrı bir rezervuar kullanır. Hazne, küçük bir yakıt deposuna benzer ve motor normal çalışma sıcaklığında veya üzerindeyken tüm sistem basınç altında kalır. Bu işlem, elektronik olarak kontrol edilen bir yakıt pompası ile gerçekleştirilir. NOx indirgeyici sıvı, PCM'nin komutu ile NOx kapanına enjekte edilir. Diğer sistemler, benzer şekilde enjekte edilen depolanmış dizel yakıtı kullanır.

Dizel egzoz sıvısının (veya diğer indirgeyici bileşiklerin) eklenmesiyle oluşan zengin durum, adsorban elementin aşırı sıcaklığı ile birleştiğinde zeolit elementin su, nitrojen ve eser miktarda karbondioksit olarak hapsolmuş NOx partiküllerini salmasına neden olur. PCM, sıra 2'de programlanan limitten daha yüksek bir NOx seviyesi tespit ederse, P2001 arıza kodu tetiklenir. "Sıra 2" 1 numaralı silindiri içermeyen motor bankında bir sorun olduğuna işaret eder.

P2001 arıza koduna yatkın araçlar arasında Mercedes-Benz, Smart, Volkswagen, Citroen, Kia, Mini Cooper, Nissan, Honda, Infiniti, Ford, Dodge, Acura ve Toyota'nın bazı modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Not: P2001 arıza kodunun tanımı, araç üreticisine bağlı olarak farklı olabilir. Kesin bilgi için aracınıza uygun onarım kılavuzuna veya onarım veri tabanına başvurun.

 

P2001 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

P2001 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

 • - Arızalı veya aşırı yüklenmiş bir NOx kapanı veya NOx kapanı elemanı
 • - Dizel egzoz sıvısı enjeksiyon sisteminde bir arıza
 • - Yetersiz NOx indirgeyici sıvı
 • - Çalışmayan egzoz gazı resirkülasyon sistemi
 • - NOx kapanının yukarı akışında şiddetli egzoz sızıntısı
 • - Arızalı NOx sensörü
 • - NOx sensörüne giden hasarlı, kopmuş, kısa devreye neden olan kablolar veya konnektörler
 • - Arızalı veya yeniden programlanması gereken PCM

 

P2001 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

P2001 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

 • - Motor arıza ışığının yanması
 • - Egzozdan aşırı duman çıkması
 • - Motor performansının düşmesi
 • - Motorun aşırı ısınması
 • - Yakıt tüketiminin artması
 • - Düşük motor devirleri nedeniyle otomatik şanzımanın hatalı vites değiştirmesi

 

P2001 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P2001 kodunu doğru şekilde teşhis etmek için gelişmiş bir tarayıcı, bir dijital volt/ohmmetre (DVOM) ve bir üreticinin servis kılavuzu gerekecektir. Tüm sistem kablolarını ve konektörlerini görsel olarak inceleyerek başlayın. Akü terminallerini ve kablolarını, akünün kendisini ve alternatör çıkışını kontrol etmeyi unutmayın.

SCR'de ve egzoz sisteminde bariz kusurlar olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse onarımları yapın.

Varsa, dizel egzoz sıvısı deposunda yeterli indirgeyici olduğundan ve bunun uygun kalitede olduğundan emin olun. Yedek dizel egzoz sıvısı eklerken üreticinin tavsiyelerine dikkatle uyun.

Tarayıcıyı kullanarak egzoz gazı devridaimini (EGR) test edin. EGR kodları varsa, bu kodu teşhis etmeye çalışmadan önce bunları onarın.

Tarayıcıyı araca bağlayın ve kayıtlı tüm arıza kodlarını alın ve çerçeve verilerini dondurun. Bu bilgi, bir P2001 kodunu teşhis etmede yardımcı olabilir. Kodları sistemden silin ve motoru çalıştırın. Kodun geri dönüp dönmediğini görmek için motorun normal çalışma sıcaklığına ulaşmasına izin verdikten sonra araca test sürüşü yapın. Kod geri dönerse, arıza aralıklı olarak nüksedebilir ve teşhis edilmesi çok daha zor olabilir.

Kod geri dönerse, tarayıcıyı bağlayın ve veri akışı ekranındaki NOx sensörlerini gözlemleyin. Veri akışını yalnızca ilgili verileri içerecek şekilde daraltmak size çok daha doğru bilgiler sağlayacaktır. Yukarı akış NOx sensörü, motor rölantideyken yaklaşık 0,1 volt (100 mv.) ile 1 volt (1000 mv.) arasında dalgalanmalıdır. Aşağı akış NOx sensörü çıkış voltajı, yukarı akış sensörününkinden çok daha kararlı kalmalıdır. Durum böyle değilse, arızalı bir NOx kapanı elementi veya dizel egzoz sıvısı enjeksiyon sistemi arızasından şüphelenin.

NOx sensörlerinden herhangi biri etkin değilse, motor bölmesinde veya ön panelin altında yanmış bir sigorta olup olmadığını kontrol edin. NOx sensörlerinin çoğu, bir güç kablosu, topraklama kablosu ve 2 sinyal kablosu içeren 4 telli bir tasarıma sahiptir. Akü voltajını ve topraklama sinyallerini test etmek için DVOM'u ve servis kılavuzunu kullanın. Motor normal çalışma sıcaklığında ve motor rölantideyken sensör çıkışını test edin.

P2001 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

 • - Arızalı NOx kapanının değiştirilmesi
 • - Dizel egzoz sıvısının tamamlanması
 • - Arızalı NOx sensörlerinin değiştirilmesi
 • - Sensörlere giden hasarlı, kopmuş, kısa devreye neden olan kabloların ve konnektörlerin onarılması / değiştirilmesi
 • - Egzoz sistemindeki herhangi bir sızıntının onarımı
 • - PCM'nin değiştirilmesi veya yeniden programlanması

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.