• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Katalitik Konvertör İptali ve Zararları

  Katalitik Konvertör İptali ve Zararları

  Tarih: 08-01-2023

  Katalitik konvertör iptal edilirse ne gibi sorunlar ortaya çıkar? Katalitik konvertör olmadan aracı kullanmak güvenli mi? Katalizatör iptali yasal mı? Katalitik konvertör olmadan araç sürülür mü?....

  Aracınızda binlerce farklı parça vardır ve bazıları kafa karışıklığına yol açabilir. Sıklıkla konuşulan bileşenlerden birisi de katalitik konvertördür. Günümüzde üretilen tüm araçların egzoz sisteminde bu bileşen bulunsa da, bazılarında aynı şekilde kalmıyor. Katalizörsüz bir aracın en yaygın nedeni son zamanlarda artan hırsızlık olaylarıdır ve bazı sürücüler bu bileşeni gönüllü olarak söktürme eğilimindedir.

  Katalitik konvertörün görevi, egzozdan çıkan çevreye zararlı gazları daha az zararlı maddelere dönüştürmektir. Konvertörün içerisinde genellikle platin, paladyum ve rodyum bulunur. Seramik malzemeden imal edilmiş olan özel filtreler sayesinde zararlı gazların kimyasal tepkimeye girmesi sağlanır. Böylece bu gazlar, daha az zararlı olan karbondioksite (CO2), suya (H2O) ve azot (N2) haline dönüştürülür. Konvertörden önce ve sonra bulunan oksijen sensörleri sayesinde, sistemin verimli çalışıp çalışmadığı ECM/PCM (araç bilgisayarı) tarafından kontrol edilir.

  Katalitik konvertörler, egzozdan çıkan hava miktarını doğal olarak kısıtlar. Bu kısıtlamanın olumsuz bir yan etkisi, karşı basınç oluşturması ve motora ek bir yük bindirmesidir. Karşı basınç az da olsa yakıt tüketiminin artmasına ve çoğu motorda yaklaşık beş beygir gücüne eşit bir performans kaybına yol açabilir. Fakat elde edilen kazanımlara bakarak bu son derece mütevazi bir durumdur. (Tüm bunlar katalitik konvertörlü olarak üretilmiş fabrikasyon araçlar için geçerlidir. Katalizatörü söktürmek size bu avantajları geri getirmez!)

   

  Katalitik Konvertör Olmadan Sürüş Mümkün mü? Bu Durum Yasal mı?

  Katalitik konvertör olmadan aracı kullanmak mümkündür. Katalitik konvertörsüz araç kullanmak, motorunuza ciddi bir zarar vermese de, yasalar bu duruma izin vermez. Katalitik konvertörün asıl amacı hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olmaktır. Bu nedenle bir polis kontrolü sırasında para cezasına çarptırılabilir, emisyon testinde başarısız olabilir ve araç muayenesinde sınıfta kalabilirsiniz.

   

  Güvenli mi?

  Katalitik konvertör olmadan aracınızı kullanmak herhangi bir güvenlik sorununa neden olmaz. Katalizatör, motordan sonra gelen ve egzoz gazlarının içinden geçtiği bir emisyon bileşenidir. Bu nedenle motorun güvenli çalışmasını etkilemez. Bununla birlikte, eğer katalizatörü iptal ettirmeyi düşünüyorsanız, motor için gerekli ayarları yaptırmanız ve araç bilgisayarını yeniden programlatmanız gerekecektir.

   

  Katalitik Konvertör İptal Edilirse Araçta Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkar?

  Modern araçlarda motora gönderilen hava/yakıt karışım oranı ayarlanırken, PCM katalizatörden önce ve sonra bulunan oksijen sensörlerinden gelen sinyalleri dikkate alır. Katalizatörle birlikte bu sensörler de iptal edilirse, PCM sinyal alamayacak, motor arıza kodları üretecek, motor arıza ışığını etkinleştirecek ve sonuç olarak motor performansı düşecektir. PCM, oksijen sensörlerinden uygun sinyaller alamazsa, önceden programlanmış, varsayılan bir hava-yakıt karışım ayarını kullanmaya zorlanır. Bazı araçlarda sorun giderilene kadar motor gücü sınırlanabilir. Bununla birlikte, egzoz sesinde bir değişim ve yeni yapılan uygulamaya göre daha keskin bir artış bekleyebilirsiniz. Katalitik konvertörün çıkarılması motora bir zarar vermese de, motor gücünde hissedilir bir azalmaya ve yakıt tüketiminde artışa neden olabilir. Tüm bunlarla birlikte çevre kirliliğini artıran ve insan sağlığına zararlı olan egzoz gazlarını doğaya salmış olacaksınız.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Perfobest Yakıt Tasarruf CihazıPerfobest Yakıt Tasarruf Cihazı

  Perfobest bir yakıt tasarruf ve emisyon kirlilik kontrol cihazıdır. Perfobest, yanmayı artırır aracın yaşına, ...»


  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  Son zamanlarda yeni bir LPG/CNG sistemi TV kanallarında, dizi sponsorlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Özelli...»


  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır. 4,6,8 silindirli benz...»


  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir. D.T Gaz Sistemleri Kollektif...»


  Vialle Alternatif Yakıt SistemleriVialle Alternatif Yakıt Sistemleri

  Vialle Alternatif Yakıt Sistemleri Türkiye'deki tek sıvı püskürtmeli LPG sistemidir. Aynı zamanda piyasadaki e...»