• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0764 Arıza Kodu - Vites Değiştirme Solenoidi “C” Aralıklı

  P0764 Arıza Kodu - Vites Değiştirme Solenoidi “C” Aralıklı

  Tarih: 10-01-2023

  P0764 arıza kodu nedir? Vites Değiştirme Solenoidi “C” Aralıklı arıza kodunun açıklaması nedir? P0764 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0764 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0764 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  P0764 arıza kodu, güç aktarma sistemi kontrol modülünün (PCM), "C" vites değiştirme solenoidinde veya devresinde aralıklı olarak meydana gelen bir elektrik arızası tespit ettiğini gösterir.

  Bilgisayar kontrollü otomatik şanzımanlar, vites dişli oranlarını değiştirmek için, vites değiştirme solenoidleri kullanırlar. Otomatik şanzımanlarda tipik olarak A, B ve C olarak adlandırılan en az üç solenoid bulunur. "C" solenoidi ile ilgili arıza kodları P0760, P0761, P0762, P0763 ve P0764'dür.

  Şanzıman kontrol modülü (TCM) veya PCM tarafından yönetilen vites değiştirme solenoidileri, şanzıman sıvısını çeşitli hidrolik devrelere yönlendirerek, uygun zamanda şanzıman dişli oranını değiştirmek için kullanılır. Aracın hızı artıkça veya azaldıkça, vitesi kontrol eden solenoid, basınçlı sıvıyı uygun hidrolik devreye yönlendirir. Hidrolik devredeki basınç, tüm şanzıman bileşenlerinin uygun pozisyonlarını almasını sağlar. Farklı dişli kombinasyonlarının seçilmesi ile motor performansı en üst düzeye çıkarılır.

  PCM/TCM, belirli zamanlarda vites değiştirme solenoidlerine elektrik sinyali gönderir. Solenodiler, sıvı akışına izin vermek veya bloke etmek için AÇIK veya KAPALI konuma geçecek şekilde tasarlanmıştır. PCM/TCM, "C" vites değiştirme solenoidinde veya devresinde aralıklı / kesintili bir elektrik arızası tespit ederse, P0764 arıza kodu ayarlanır. Bununla birlikte, sürücüyü bilgilendirmek için gösterge panelinde motor arıza ışığı tetiklenir. Overdrive veya şanzıman uyarı lambası da yanabilir.

  P0764 arıza koduna yatkın araçlar arasında Nissan, Ford, Hyundai, Toyota, Lexus, Mazda, Honda, Kia, Jeep, Chrysler, Dodge ve Volkswagen'in çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

   

  P0764 Arıza Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

  P0764 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0764 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0764 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0764 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Çoğu zaman, yetersiz bakım ve kirli şanzıman yağı, vites solenoidlerinde sorunlara yol açabilir. Bunu ekarte etmek için, bir tamirci önce şanzıman yağının seviyesini ve durumunu kontrol etmelidir. Sıvıda metal parçalar görünüyorsa, şanzımanın revize edilmesi gerekebilir. Şanzıman sıvısında "yanık" belirtileri yoksa, şanzımanın yıkanması ile tıkalı iç geçitler temizlenebilir.

  ATF'de herhangi bir sorun bulunmazsa, kablolar ve konektörler hasar, korozyon ve olası kısa devreler açısından incelenmelidir. Her şey iyi durumda görünüyorsa, solenoidin üreticinin tavsiye ettiği prosedüre göre test edilmesi gerekecektir. Solenoidde herhangi bir sorun bulunmazsa, şanzıman pompasından, hidrolik kontrol ünitesinden veya basınç regülatöründen şüphelenilebilir.

  P0764 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

   

  P0764 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu kod, vites değişimlerini engeleyebileceğinden veya zorlaştırabileceğinden, sorun ciddi olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. Başlangıçta aracınızın vites değişimlerinde bir sorun görünmese de, ilerleyen aşamalarda tamamen imkansız hale gelecektir. Şanzımanı zorlamak, aşırı ısınmasına, yakıt tüketiminin artmasına ve pahalı onarım maliyetlerine neden olabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  Son zamanlarda yeni bir LPG/CNG sistemi TV kanallarında, dizi sponsorlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Özelli...»


  Emmegas LPG SistemleriEmmegas LPG Sistemleri

  Emmegas, LPG ve CNG (doğalgaz) dönüşüm kitleri üzerine ciddi çalışmalar yapan bir İtalyan firmasıdır. Kaliteli...»


  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»


  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»


  Perfobest Yakıt Tasarruf CihazıPerfobest Yakıt Tasarruf Cihazı

  Perfobest bir yakıt tasarruf ve emisyon kirlilik kontrol cihazıdır. Perfobest, yanmayı artırır aracın yaşına, ...»