• 11-11-2015
  • 2 dak
  • 25451
  • 17

Egzozdan Siyah Duman Neden Çıkar?

Egzozdan siyah duman neden çıkar? Egzozdan siyah duman çıkmasının sebepleri nelerdir? Egzozdan siyah duman çıkıyorsa ne yapmak gerekir?

Aracın egzozundan çıkan siyah dumanın birden fazla sebebi olabilir. Siyah duman, aracın yakıtı iyi yakmadığını gösterir. Eğer, egzozdan yoğun bir şekilde siyah duman çıkıyorsa, yakıtın yanması için gerekli hava yetersiz demektir. Kontrol etmeniz gereken ilk şey, hava filtresi, yakıt enjektörleri, yakıt basınç regülatörü ve ilgili sensörlerdir (MAF, MAP). Bunlarda bir sorun yoksa, EGR sisteminin tıkalı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Eğer, aracı ilk çalıştırdığınızda gaz pedalına aşırı yüklenirseniz, silindirlere daha fazla yakıt gönderilir. İçerideki hava karışımı yetersiz kalacağından "motor boğulması" denilen durumla karşılaşılır. Dolayısı ile yanma tam olarak gerçekleşmez ve bu durumda aracın egzozundan siyah duman çıkması normaldir.

Egzozdan siyah duman neden çıkar?

Egzozdan siyah duman çıkmasının en önemli sebebi zengin yakıt karışımıdır. Silindirlere gönderilen yakıt fazla, hava az demektir. Genellikle kış aylarında motordaki hava karışımı fazlalık gösterir. Çünkü ne kadar soğuk ve yoğun hava olursa araçta daha iyi yanma gerçekleşir. Bu sebeple kışın arabaların çekişi artarken, yakıt tüketimi de azalır. Yaz aylarında tam tersi durum oluştuğu için egzozdan çıkan siyah duman yoğunluğu da yükselir.

Hava filtresinin tıkalı olması da yanma odasına giden havayı engelleyeceğinden yanma işlemini zorlaştırır. Aşırı kirli ve tıkalı hava filtrelerinin bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir.

  • - Enjektörlerin tıkalı veya arızalı olması,
  • - Dışarı atılan zararlı gazları azaltmak için egzozdan yanma odasına geri gönderen EGR düzeneğinin kurumlanması,
  • - Hava düzeneği hortumlarının çatlak ve kaçırıyor olması,
  • - Hava akış metresinin bozuk olması da egzozdan kara duman çıkmasına sebebiyet verir.

Kükürt oranı yüksek, kalitesiz yakıtlarda egzozdan siyah duman atılmasına sebebiyet vereceği gibi zamanla motorun kurumlaşmasına da yol açacaktır. Mümkün olduğunca temiz yakıt satan istasyonlardan yakıt ikmali yapılması aracın sağlığı açısından önemlidir.

Dizel araçlarda ise aracın soğukken siyah duman atması, ısındıktan sonra kesilmesi normal bir durumdur. Motor ısınana kadar turbo verimsiz çalışır. Yeteri kadar sıkıştırılamayan hava, piston içinde verimsiz yanmaya sebebiyet verir. Motor ısındıktan ve turbo normal veriminde çalışmaya başladıktan sonra silindire yeterli basınçla bol oksijenli hava basıldığından motorin tam yanar ve siyah duman oluşmaz. Halbuki soğukken bu tam yanma gerçekleşmediğinden yakılamayan motorin siyah bir duman şeklinde egzozdan atılır.

17 Yorum

Avatar
Cüneyt
21-10-2021 | Cezayir

Aracım 2017 Hyundai Tucson 2000 motor ne yaptıysam çıkan siyah dumanı engelleyemiyorum. Enjektörlerini temizlettim yine de siyah duman çıkıyor.

Avatar
Doğan
13-12-2019 | Çanakkale

Dizel araçlarda hava filtresi üzerinde map sensörü diğer adı debi hava akış sensörü fişi çekince duman atma olayı ortadan kalkar. Arızalı olduğu için yakıtı enjektörlere dengesiz yollamasından dolayı araç fazla yakıt tüketimi harcar yani kara duman atmanın sebebi sensör ya arızalı yada kirlenmiştir. Benim 1.3 multijet albea aracımda temizledim düzeldi ve yakıt düştü çekiş arttı araba nefes aldı. Teşekkürler.

Avatar
Tiran
28-10-2019 | İstanbul

2007 jaguar xtype var 2 bin motor dizel siyah duman atıyor usta veskiyet olabilir dedi aldığım adam turbo enjektör yaptırdım dedi siyah dumanın sebebi ne olabilir ?

Avatar
L200 BG Yükseltme Yazılımlı
14-07-2019 | Ankara

L200 otomatik vites 2008 model araç alıyorum iki gün sonra fakat araç gaz verince aşırı kara duman atıyor. Expertiz motor durumu yüzde 80 dedi. Normal karşıladı. Fakat motor yağ yakıyor olabilir dedi. Sahibi yağ eklemediğini söylüyor. Yağ seviyesi normaldi. Bu kara duman snooker den hava dengesinden yapar mı?

Avatar
Erdoğan Kaya
23-09-2018 | İstanbul

Arkadaşlar benim araç gazdayken siyah duman çıkarmıyor benzine aldığımda siyah duman çıkarıyor sebebi nedir yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Avatar
Mimmo
03-09-2018 | İtalya

Arkadaşlar yurt dışında Ford servisinde çalışıyorum. Siyah duman genellikle dizel araçlarda görülür. Bunun nedenleri araca aniden gaza yüklenildiğinde veya vites değisiminden sonra gaza yüklenildiğinde siyah duman çıkar. Çünkü fazla karışımın olması havayla yakıtın dengesiz uyum sağlayamasından kaynaklanır. Bunun önüne geçebilirsiniz. Her on bin km de egr temizletmek yağınızı kaliteli kullanmanız çok önemli 5 w30 yağ kullanmak gerekir ve bakımların düzenli yapılması dizel araçlara ani gaz basarak seri kullanmak iyi değildir ve her beş bin km yakıtınıza katkı kullanın hiç sorun yaşamazsınız.

Avatar
Uğur
28-05-2018 | Isparta

Aracım ssangyong kara duman atıyor ve aracım kasma yapıyor yolda gidérken kilometre düşüyor araç yavaşlıyor ama kimse sebebini bulamıyor.

Avatar
Ramo
06-05-2018 | Bursa

Benimde aracım egzozdan gaza basınca duman atıyor yağ eksilme yok nedendir acaba teşekkürler.

Avatar
Ebubekir
17-02-2018 | İzmir

Merhaba arkadaşlar. Benim aracım Ford Fiesta 1.4 motor. Egzozdan siyah duman çıkarıyor. Sorun ne olabilir yardımcı olsanız sevinirim. saygılar

Avatar
Mira
06-02-2018 | Samsun

Ömer bey ve murat bey sorunu çözebildinizmi bende aynı sorun var cevap yazarmısınız

Avatar
Ömer
25-11-2017 | Antalya

Murat temelli aynı sorun benim Era'da da var sorun neymiş paylaşırmısınız

Avatar
Ayaz
15-11-2017 | Adana

Arkadaşlar bende 2001 Bora var. Motorunu yaptırdım 2yıl oldu ama egzsozdan siyah duman ve zehir gibi koku arabanın motoru 93 de bunun sebebi ne?

Avatar
Alper Doğru
12-10-2017 | Samsun

Hayırlı günler kolay gelsin. Benim aracım 2000 model 14.el Fiat Palio. Aracım gazda çalışırken herhangi bir sorun yok. Benzinde siyah duman atıyor ve araç gaz yemiyor. Sebebi nedir acaba? NOT: Aracımın benzin pompası şamandıra seti ve benzin filtresi değişti ama sorun devam ediyor.

Avatar
Sebahattin
16-08-2017 | İstanbul

Merhabalar arkadaşlar benim aracım 2007 reno trafik. Araç normal kullanımda eksozdan çıkan duman normal egre hortumunu değiştirdim katalizatörü temizlettim ve manifoldu da değiştirdim bunlardan sonra araç 2700 devire geldiğinde eksozdan öyle böyle değil kara duman atıyor bunun sebebi ne olabilir? Yalnız 2500 devire kadar herşey normal 2500 devirden 2700 ve sonrasında fena duman atıyor bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Avatar
Bera
30-06-2017 | Kütahya

Merhaba yazınızın tamamını okudum lakin aklıma takılan bir kaç bir şey var. Benim kullandığım araç 84 model Renault 12 binek. Zannediyorum ki araç uzun zamandır benzinde çalışmıyor. Ben benzinde binmeye çalışıyorum. Lakin aşırı derecede siyah duman çıkıyor. Gaza geçtiğimde herhangi bir sıkıntı yok. Benzinde iken aracın çekişinde yada çalışmasında bir problem gözükmüyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Avatar
Serkan
25-12-2016 | Antalya

Merhaba bendede ilk calistirmada ayni siyah duman atma sorunu var neden olabilir?

Avatar
Murat Temelli
18-09-2016 | İstanbul

İyi günler kolay gelsin. 2010 model Era var bende. 163.000 km. de. Vites değiştirmelerde gaza yüklendiğim zaman eksozdan hafif bir siyah renkte duman çıkıyor. Önemli birşey var mıdır? Konuyla ilgili bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz...

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.