• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Egzozdan Siyah Duman Neden Çıkar?

  Egzozdan Siyah Duman Neden Çıkar?

  Tarih: 22-11-2015

  'Egzozdan siyah duman neden çıkar?' sorusu araç sürücülerinin en sık karşılaştıkları ve merak ettikleri konular arasındadır. Egzozdan siyah duman çıkmasının sonuçları ve sebepleri nelerdir?....

  Aracın egzozundan çıkan siyah dumanın birden fazla sebebi olabilmektedir. Siyah duman, aracın yakıtı iyi yakmadığının göstergesidir. Yani yanma odasındaki yakıt bir sebepten dolayı tamamen yanmadan egzozdan dışarı atılmaktadır. Bu durumu çekmeyen, iyi yanmayan fabrika ya da soba bacalarına da benzetebiliriz.

  Bu durum benzinli ve dizel araçlarda farklı sorunlardan dolayı meydana gelebilmektedir.

  İlk çalıştırmada gaz pedalına aşırı bir yüklenme yapılmışsa, silindirlere yakıt fazla gönderileceğinden ve içerideki hava karışımı yetersiz kalacağından "motor boğulması" denilen durumla karşılaşılır. Yanma tam olarak gerçekleşmez ve aracın egzozundan kara duman çıkmaya başlar.

  Siyah duman çıkmasının en önemli sebebi araçta zengin karışım oluşmasından kaynaklanır. Yani silindirlere gönderilen yakıt fazla, hava az demektir. Genellikle kış aylarında motordaki hava karışımı fazlalık gösterir. Çünkü ne kadar soğuk ve yoğun hava olursa araçta daha iyi yanma  gerçekleşir. Bu sebeple kışın arabaların çekişi artarken, yakıt tüketimi de azalır. Yaz aylarında tam tersi durum oluştuğu için egzozdan çıkan siyah duman yoğunluğu da yükselir.

  Hava filtresinin tıkalı olması da yanma odasına giden havayı engelleyeceğinden yanma işlemini zorlaştırır. Aşırı kirlenmiş hava filtrelerinin bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir.

  Kükürt oranı yüksek, kalitesiz yakıtlarda egzozdan siyah duman atılmasına sebebiyet vereceği gibi zamanla motorun kurumlaşmasına da yol açacaktır. Mümkün olduğunca temiz yakıt satan istasyonlardan yakıt ikmali yapılması aracın sağlığı açısından önemlidir.

  Dizel araçlarda ise aracın soğukken siyah duman atması, ısındıktan sonra kesilmesi normal bir durumdur. Motor ısınana kadar turbo verimsiz çalışır. Yeteri kadar sıkıştırılamayan hava, piston içinde verimsiz yanmaya sebebiyet verir. Motor ısındıktan ve turbo normal veriminde çalışmaya başladıktan sonra silindire yeterli basınçla bol oksijenli hava basıldığından motorin tam yanar ve siyah duman oluşmaz. Halbuki soğukken bu tam yanma gerçekleşmediğinden yakılamayan motorin siyah bir duman şeklinde egzozdan atılır.

   


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarErdoğan Kaya :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 23-09-2018 03:02:57

   "Arkadaşlar benim araç gazdayken siyah duman çıkarmıyor benzine aldığımda siyah duman çıkarıyor sebebi nedir yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum."

  • AvatarMimmo :
   Bulunduğu İl: İtalya                                      Tarih: 03-09-2018 13:46:57

   "Arkadaşlar yurt dışında Ford servisinde çalışıyorum. Siyah duman genellikle dizel araçlarda görülür. Bunun nedenleri araca aniden gaza yüklenildiğinde veya vites değisiminden sonra gaza yüklenildiğinde siyah duman çıkar. Çünkü fazla karışımın olması havayla yakıtın dengesiz uyum sağlayamasından kaynaklanır. Bunun önüne geçebilirsiniz. Her on bin km de egr temizletmek yağınızı kaliteli kullanmanız çok önemli 5 w30 yağ kullanmak gerekir ve bakımların düzenli yapılması dizel araçlara ani gaz basarak seri kullanmak iyi değildir ve her beş bin km yakıtınıza katkı kullanın hiç sorun yaşamazsınız."

  • AvatarUğur :
   Bulunduğu İl: Isparta                                      Tarih: 28-05-2018 00:59:32

   "Aracım ssangyong kara duman atıyor ve aracım kasma yapıyor yolda gidérken kilometre düşüyor araç yavaşlıyor ama kimse sebebini bulamıyor."

  • AvatarRamo :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 06-05-2018 01:49:08

   "Benimde aracım egzozdan gaza basınca duman atıyor yağ eksilme yok nedendir acaba teşekkürler."

  • AvatarEbubekir :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 17-02-2018 21:08:39

   "Merhaba arkadaşlar. Benim aracım Ford Fiesta 1.4 motor. Egzozdan siyah duman çıkarıyor. Sorun ne olabilir yardımcı olsanız sevinirim. saygılar"

  • AvatarMira :
   Bulunduğu İl: Samsun                                      Tarih: 06-02-2018 03:37:25

   "Ömer bey ve murat bey sorunu çözebildinizmi bende aynı sorun var cevap yazarmısınız"

  • AvatarÖmer :
   Bulunduğu İl: Antalya                                      Tarih: 25-11-2017 00:27:37

   "Murat temelli aynı sorun benim Era'da da var sorun neymiş paylaşırmısınız "

  • AvatarAyaz :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 15-11-2017 14:27:32

   "Arkadaşlar bende 2001 Bora var. Motorunu yaptırdım 2yıl oldu ama egzsozdan siyah duman ve zehir gibi koku arabanın motoru 93 de bunun sebebi ne?"

  • AvatarAlper Doğru :
   Bulunduğu İl: Samsun                                      Tarih: 12-10-2017 16:45:16

   "Hayırlı günler kolay gelsin. Benim aracım 2000 model 14.el Fiat Palio. Aracım gazda çalışırken herhangi bir sorun yok. Benzinde siyah duman atıyor ve araç gaz yemiyor. Sebebi nedir acaba? NOT: Aracımın benzin pompası şamandıra seti ve benzin filtresi değişti ama sorun devam ediyor."

  • AvatarSebahattin :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 16-08-2017 00:24:32

   "Merhabalar arkadaşlar benim aracım 2007 reno trafik. Araç normal kullanımda eksozdan çıkan duman normal egre hortumunu değiştirdim katalizatörü temizlettim ve manifoldu da değiştirdim bunlardan sonra araç 2700 devire geldiğinde eksozdan öyle böyle değil kara duman atıyor bunun sebebi ne olabilir? Yalnız 2500 devire kadar herşey normal 2500 devirden 2700 ve sonrasında fena duman atıyor bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim."

  • AvatarBera :
   Bulunduğu İl: Kütahya                                      Tarih: 30-06-2017 03:14:49

   "Merhaba yazınızın tamamını okudum lakin aklıma takılan bir kaç bir şey var. Benim kullandığım araç 84 model Renault 12 binek. Zannediyorum ki araç uzun zamandır benzinde çalışmıyor. Ben benzinde binmeye çalışıyorum. Lakin aşırı derecede siyah duman çıkıyor. Gaza geçtiğimde herhangi bir sıkıntı yok. Benzinde iken aracın çekişinde yada çalışmasında bir problem gözükmüyor. Bunun sebebi ne olabilir?"

  • AvatarSerkan :
   Bulunduğu İl: Antalya                                      Tarih: 25-12-2016 03:52:14

   "Merhaba bendede ilk calistirmada ayni siyah duman atma sorunu var neden olabilir?"

  • AvatarMurat Temelli :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 18-09-2016 00:56:47

   "İyi günler kolay gelsin. 2010 model Era var bende. 163.000 km. de. Vites değiştirmelerde gaza yüklendiğim zaman eksozdan hafif bir siyah renkte duman çıkıyor. Önemli birşey var mıdır? Konuyla ilgili bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz..."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır....»

  Devamı »

  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet gösteren ...»

  Devamı »

  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir....»

  Devamı »

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir....»

  Devamı »

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubunda yer al...»

  Devamı »