• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Oto Klima Arızaları Nelerdir?

  Oto Klima Arızaları Nelerdir?

  Tarih: 19-12-2016

  Bu yazımızda araçlarda meydana gelen klima arızaları, genel sorunlar, klima bakımı ve sorunların çözümlerine ilişkin konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.....

  Kalorifer sisteminde meydana gelen arızalarla ilgili yazımızdan sonra bir de klima sisteminde yaşanan arıza ve sorunları bir başlıkta toplamak istedik.

  Gelişen teknoloji ile klimalar, yeni araç satın alacak kişilerin öncelikli tercihi olan bir gereklilik haline dönüştü. Yaz aylarının bunaltıcı sıcağından korunmak için aracımıza bindiğimizde yaptığımız ilk şey klimayı çalıştırmaktır. Eğer rahat ve ferah bir yolculuk yapmak istiyorsanız klima bakımlarınızı aksatmamanız yerinde bir davranıştır.

  Kış boyunca kullanılmayan klimalar yazın kullanılmak istendiğinde yeteri kadar soğutmayabilir. Kışın soğuktan yoğunlaşan gaz özelliğini yitirebilir. Bu durumda gazın değiştirilmesi gerekir. Klima gazını değiştirmeden önce genelde ücretsiz olarak yapılan kaçak testini de mutlaka yaptırınız. Kış aylarında da olsa klimanızı haftada bir defa çalıştırarak soğutucunun devirdaim yapmasını sağlayınız.

  Aracınızın klima gazını her yıl düzenli olarak kontrol ettiriniz. Klimalar içerisindeki gazın %100 lük kısmını içinde tutmaz. Her yıl %5-%10 kadarı çeşitli kaçaklarla dışarı atılır. Bu durumda performansında ve soğutmasında düşüşler yaşanabilir.

  Eğer klimanız devreye girmiyorsa klima müşürü arızalanmış olabilir. Arızalı müşür sistemdeki gazı algılamayacağından klima çalışmayabilir.

  Klimayı açtığınızda rahatsız edici ve alışık olmadığınız bir koku alıyorsanız özel işlemlerle temizlenmesi gerekmektedir. Zamanla toz ve çeşitli pisliklerden oluşan mantar ve bakterilerden dolayı klima içerisinde biriken suyu boşaltamaz. Bu da kötü kokulara yol açarak insan sağlığını etkiler. 2 yılda bir klimanızı temizletmeniz sizi bu kokulardan kurtaracaktır.

  Yazın güneş altına bıraktığımız araçların içinde inanılmaz derecede ısı oluşur. Aracımıza ilk bindiğimizde camları açtıktan sonra klimamızı çalıştırmalıyız. İçerideki sıcak havayı dışarı tahliye ettikten sonra camlarımızı kapatarak klimamızı çalıştırmaya devam edebiliriz.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarŞükrü Uzun :
   Bulunduğu İl: Amasya                                      Tarih: 08-09-2018

   "Aracım peugeot 206 x line benzinli 2005 model. Aracı kullanırken muhtemelen vites kolu çevresinden açık sarı renkli bir sıvı pantolonuma sıçrıyor. Bunun ne olduğunu gösterdiğim ustalar anlayamadılar.Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler..."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  Son zamanlarda yeni bir LPG/CNG sistemi TV kanallarında, dizi sponsorlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Özelli...»

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»

  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. Bilindiği gibi Romano ve K...»

  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır. 19...»