• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Oto Klima Arızaları, Sorunları, Bakım ve Çözüm Yolları

  Oto Klima Arızaları, Sorunları, Bakım ve Çözüm Yolları

  Tarih: 19-12-2016

  Bu yazımızda araçlarda meydana gelen klima arızaları, genel sorunlar, klima bakımı ve sorunların çözümlerine ilişkin konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.....

  Kalorifer sisteminde meydana gelen arızalarla ilgili yazımızdan sonra bir de klima sisteminde yaşanan arıza ve sorunları bir başlıkta toplamak istedik.

  Gelişen teknoloji ile klimalar, yeni araç satın alacak kişilerin öncelikli tercihi olan bir gereklilik haline dönüştü. Yaz aylarının bunaltıcı sıcağından korunmak için aracımıza bindiğimizde yaptığımız ilk şey klimayı çalıştırmaktır. Eğer rahat ve ferah bir yolculuk yapmak istiyorsanız klima bakımlarınızı aksatmamanız yerinde bir davranıştır.

  Kış boyunca kullanılmayan klimalar yazın kullanılmak istendiğinde yeteri kadar soğutmayabilir. Kışın soğuktan yoğunlaşan gaz özelliğini yitirebilir. Bu durumda gazın değiştirilmesi gerekir. Klima gazını değiştirmeden önce genelde ücretsiz olarak yapılan kaçak testini de mutlaka yaptırınız. Kış aylarında da olsa klimanızı haftada bir defa çalıştırarak soğutucunun devirdaim yapmasını sağlayınız.

  Aracınızın klima gazını her yıl düzenli olarak kontrol ettiriniz. Klimalar içerisindeki gazın %100 lük kısmını içinde tutmaz. Her yıl %5-%10 kadarı çeşitli kaçaklarla dışarı atılır. Bu durumda performansında ve soğutmasında düşüşler yaşanabilir.

  Eğer klimanız devreye girmiyorsa klima müşürü arızalanmış olabilir. Arızalı müşür sistemdeki gazı algılamayacağından klima çalışmayabilir.

  Klimayı açtığınızda rahatsız edici ve alışık olmadığınız bir koku alıyorsanız özel işlemlerle temizlenmesi gerekmektedir. Zamanla toz ve çeşitli pisliklerden oluşan mantar ve bakterilerden dolayı klima içerisinde biriken suyu boşaltamaz. Bu da kötü kokulara yol açarak insan sağlığını etkiler. 2 yılda bir klimanızı temizletmeniz sizi bu kokulardan kurtaracaktır.

  Yazın güneş altına bıraktığımız araçların içinde inanılmaz derecede ısı oluşur. Aracımıza ilk bindiğimizde camları açtıktan sonra klimamızı çalıştırmalıyız. İçerideki sıcak havayı dışarı tahliye ettikten sonra camlarımızı kapatarak klimamızı çalıştırmaya devam edebiliriz.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarŞükrü Uzun :
   Bulunduğu İl: Amasya                                      Tarih: 08-09-2018 12:13:24

   "Aracım peugeot 206 x line benzinli 2005 model. Aracı kullanırken muhtemelen vites kolu çevresinden açık sarı renkli bir sıvı pantolonuma sıçrıyor. Bunun ne olduğunu gösterdiğim ustalar anlayamadılar.Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler..."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir....»

  Devamı »

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir....»

  Devamı »

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile işbirliği ...»

  Devamı »

  Gasitaly LPG SistemleriGasitaly LPG Sistemleri

  Gasitaly Srl dünyanın LPG ve CNG otogaz dönüşüm piyasasında önde gelen İtalyan merkezli bir firmadır....»

  Devamı »

  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir....»

  Devamı »