• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Oto Klima Arızaları Nelerdir?

  Oto Klima Arızaları Nelerdir?

  Tarih: 19-12-2016

  Bu yazımızda araçlarda meydana gelen klima arızaları, genel sorunlar, klima bakımı ve sorunların çözümlerine ilişkin konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.....

  Kalorifer sisteminde meydana gelen arızalarla ilgili yazımızdan sonra bir de klima sisteminde yaşanan arıza ve sorunları bir başlıkta toplamak istedik.

  Gelişen teknoloji ile klimalar, yeni araç satın alacak kişilerin öncelikli tercihi olan bir gereklilik haline dönüştü. Yaz aylarının bunaltıcı sıcağından korunmak için aracımıza bindiğimizde yaptığımız ilk şey klimayı çalıştırmaktır. Eğer rahat ve ferah bir yolculuk yapmak istiyorsanız klima bakımlarınızı aksatmamanız yerinde bir davranıştır.

  Kış boyunca kullanılmayan klimalar yazın kullanılmak istendiğinde yeteri kadar soğutmayabilir. Kışın soğuktan yoğunlaşan gaz özelliğini yitirebilir. Bu durumda gazın değiştirilmesi gerekir. Klima gazını değiştirmeden önce genelde ücretsiz olarak yapılan kaçak testini de mutlaka yaptırınız. Kış aylarında da olsa klimanızı haftada bir defa çalıştırarak soğutucunun devirdaim yapmasını sağlayınız.

  Aracınızın klima gazını her yıl düzenli olarak kontrol ettiriniz. Klimalar içerisindeki gazın %100 lük kısmını içinde tutmaz. Her yıl %5-%10 kadarı çeşitli kaçaklarla dışarı atılır. Bu durumda performansında ve soğutmasında düşüşler yaşanabilir.

  Eğer klimanız devreye girmiyorsa klima müşürü arızalanmış olabilir. Arızalı müşür sistemdeki gazı algılamayacağından klima çalışmayabilir.

  Klimayı açtığınızda rahatsız edici ve alışık olmadığınız bir koku alıyorsanız özel işlemlerle temizlenmesi gerekmektedir. Zamanla toz ve çeşitli pisliklerden oluşan mantar ve bakterilerden dolayı klima içerisinde biriken suyu boşaltamaz. Bu da kötü kokulara yol açarak insan sağlığını etkiler. 2 yılda bir klimanızı temizletmeniz sizi bu kokulardan kurtaracaktır.

  Yazın güneş altına bıraktığımız araçların içinde inanılmaz derecede ısı oluşur. Aracımıza ilk bindiğimizde camları açtıktan sonra klimamızı çalıştırmalıyız. İçerideki sıcak havayı dışarı tahliye ettikten sonra camlarımızı kapatarak klimamızı çalıştırmaya devam edebiliriz.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarŞükrü Uzun :
   Bulunduğu İl: Amasya                                      Tarih: 08-09-2018

   "Aracım peugeot 206 x line benzinli 2005 model. Aracı kullanırken muhtemelen vites kolu çevresinden açık sarı renkli bir sıvı pantolonuma sıçrıyor. Bunun ne olduğunu gösterdiğim ustalar anlayamadılar.Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler..."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Emer Alternatif Yakıt SistemleriEmer Alternatif Yakıt Sistemleri

  Bir Westport Fuel Systems şirketi olan Emer, motorlar için yüksek performans, güvenlik ve konfor sunan, altern...»


  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz'ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir. Tüm ...»


  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde,...»


  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son! Dailymag firması tarafından geliştirilen Nano-m...»


  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»