• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Hararet Lambası Neden Yanar?

  Hararet Lambası Neden Yanar?

  Tarih: 03-11-2017

  Hararet lambası neden yanar? Hararet lambası yanarsa ne yapmak gerekir? Hararet göstergesi neden yükselir?....

  Hararet lambası yanıkken sürüşe devam etmek, motordaki hasar riskini yükseltir ve onarımı yüksek masraflara yol açar!

  Hararet lambası yanıyorsa motorunuz aşırı ısınmış demektir. Motor, soğutma sistemi düzgün bir şekilde doldurulmuş ve normal çalışıyorsa (en sıcak havalarda ve yoğun trafikte dur-kalk koşullarında dahi) asla aşırı ısınmaz. Bazen sıcak havalarda, anormal sürüş koşulları soğutma sisteminin suyu kontrol etme kapasitesini zorlayabilir. Eğer hararet lambası yanıyorsa bir sorunun habercisidir.

  Hararet Lambası Yanarsa Ne Yapılmalı?

  Hemen sürüşü durdurup, aracın güvenli bir şekilde yolun kenarına çekilmesi gerekir. Ardından motorunuzu stop edin ve soğumasını bekleyin.

  Dikkat! Radyatör kapağını açmaya çalışmayın!

  Radyatör yüksek basınç altında sıcak su içerir. Radyatör üzerindeki kapak açılırsa, basınçlı ve buharlı hava ciddi derecede yanıklara sebep olabilir. Sıcak bir motora yapabileceğiniz hiç bir müdahale şekli yoktur. Bu nedenle aracınızın soğumasına izin verin.

  Ayrıca sıcak motorun kapağını açmak daha büyük masraflara yol açabilir. Çünkü yüksek basınç ile su dışarı tahliye edilecek ve motorun daha kuru kalmasına, contayı yakmasına sebep olacaktır.

  En az yarım saat veya daha fazla bekleyin. Motor soğuduktan sonra radyatör kapağını veya hazneyi açabilir ve soğutma sıvısı seviyesini kontrol edebilirsiniz. Önce kapak üzerine bir bez yerleştirin ve kapağı yavaşça birinci kilitte durana kadar çevirin. Bu sayede içeride kalan basıncın emniyetli bir şekilde dışarı çıkmasını sağlarsınız. Kapağı açmadan önce tüm basınç dışarı çıkana kadar bekleyin.

  Sıvı eksikse, radyatör veya soğutma suyu haznesine su veya antifiriz ekleyin. Motor suyunun donma ve kaynama riskine karşı ve korozyona karşı korunması açısından 50/50 oranında antifriz ve su karışımı eklemeniz daha doğru olacaktır. Ancak bu acil bir durum olduğu için yanınızda antifiriz olmayabilir. Şimdilik su ekleyin daha sonra soğutma sıvısının bir kısmını boşaltarak doğru miktarda antifriz eklemesi yaparsınız.

  Su Kaçaklarını Kontrol Edin

  Motor soğutma sıvısı kaçaklardan dolayı eksilmiş bu sebeple motor hararet yapmış olabilir. Radyatör, motor ve soğutma sisteminde sızıntı olup olmadığını gözünüzle kontrol edin. Genellikle kaçaklar radyatör, radyatör hortumları, hortum bağlantıları ve devirdaim pompasında görülür. Motorun içinde sızıntı varsa (silindir contası veya blokta çatlak gibi) görünmez ve bu durum yalnızca soğutma sistemi basınç testiyle teşhis edilebilir.

  Hararet Yapan Aracı Durdurmazsanız....

  Aşırı ısınmış bir motoru kullanmaya devam etmek ciddi hasarlara neden olabilir. Pistonlara, segmanlara ve silindir contasına hasar verirsiniz. Motorun içindeki parçalar aşırı derecede ısındığından genleşir ve birbirlerine sürtünerek, erimeye ve kaynaşmaya başlar. Supap iticileri uzar, supaplar erir, pistonlarda ve krank milinde aşınmalar meydana gelir.

  Motorun aşırı ısınması motor ve silindir bloğunda muazzam bir termal stres yaratır. Blokta çatlamaya ve eğilmelere neden olabilir. Alüminyum kapaklı motorlarda bu yaygın görülen bir sorundur.

  Hararet lambası yandığı halde güvenli bir şekilde sürülebilen tek araç Northstar V8 motorlu Cadillac'tır. Cadillac mühendisleri bu motoru aşırı ısınma hissederse, silindirlerinin yarısını otomatik olarak devre dışı bırakmak üzere tasarladılar. Bu sayede motorun enerji yükü ve dolayısıyla ısısı azalır. Boşa çıkan silindirler, motorun içini soğutmak için hava sirkülasyonu sağlar. Bu sayede araç onarım için en yakın servis istasyonuna kadar gidebilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarRamazan :
   Bulunduğu İl: Çorum                                      Tarih: 09-08-2020 00:13:05

   "Arkadaşlar iki süper soru var bi cevap verin bunlara. Bende opel kullanıyorum bende de yolda yandı 30-40 saniye sonra durdu daha sonra bi 2-3 dakika sonra yine yanmaya başladı bende 600-700metre gittim arabayı sağa çektim soğumasını bekledim. Bi 20-25 dakika sonra tekrar çalıştırdım devam ettim tekrar yanmadı? Motor aşındı mı şimdi ne oldu? "

  • AvatarMahmut :
   Bulunduğu İl: Karaman                                      Tarih: 29-06-2019 13:38:56

   "2000 model seat toledo aracımın hararet göstergesinde yuvarlak kırmızı ışık sürekli yanıp sönüyor. Bnun sebebi nedir ve el freni ile de ilgili olabilir mi? otomatik vites"

  • AvatarAziz :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 28-02-2019 00:11:58

   "Bende 2016 cc woswogen var trafikte giderken hararet ışığı yanıp sönüyordu bende sağa çekip Arabayı durdum baktım birşey Yok suda hep aynı şekilde derecede arabaya bindim Kontagı açtım hararet lambası sönmüş çalıştırdım devam ettim 7 km birşey olmadı bunun yanmasının sebebi nedir arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim "

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Versus Otogaz EkipmanlarıVersus Otogaz Ekipmanları

  Polonya merkezli bir şirket olan Versus, 1991 yılından bu yana LPG dönüşüm sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır....»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »

  E101 Yakıt Tasarruf CihazıE101 Yakıt Tasarruf Cihazı

  E-101 Manyetik Yakıt Tasarruf Cihazı, sıvı ve gaz formundaki doğalgaz, LPG, benzin, dizel gibi bütün yakıt tiplerinde ku...»

  Devamı »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları neticesinde...»

  Devamı »