• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Karbüratörlü Motor Hava Kaçakları

  Karbüratörlü Motor Hava Kaçakları

  Tarih: 06-11-2017

  Karbüratörlü motorlarda hava kaçakları ve nedenleri nelerdir? Karbüratörlü araçlarda gaz ayar problemleri ve rölanti sorunları.....

  Eğer aracınızın motorunda hava kaçakları varsa rölanti ve sürüş esnasında bir takım problemlerle karşı karşıya kalırsınız. Bazı hava kaçakları ıslık benzeri bir tıslama sesi ile kendilerini belli eder. Fakat çoğu zaman ateşleme ve yakıt sorunlarına yol açarak kendisini gizler ve arızanın bulunmasını zorlaştırır.

  Aracınızda hava kaçağı olduğunu nasıl anlarsınız?

  Motor, aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, bu durumdan muhtemelen bir hava kaçağı sorumludur.

  Çok yüksek rölanti devri

  Eğer aracınızın motoru ECU ile kontrol edilen Rölanti Kontrol Valfine sahip değilse ve tüm çabalara rağmen rölanti devri yüksek çalışıyorsa bir yerden hava kaçırıyordur. En sık karşılaşılan kaçaklar arasında karbüratör ve gaz kelebeği contaları, karbüratör izalatör ara parçaları, emme manifoldu contaları, motorun hava bağlantı parçaları, hortumlar ve aksesuarlar sayılabilir. Yakıt enjektör o-ringlerinin sızdırması ve gaz kelebeği milinin aşınmış olması da sayılabilir.

  Rölantide dalgalanma ve stop etme

  Birden fazla supap çakışmasına sebep olan bir eksantrik mili motorun rölantide çalışmasına izin verse de ciddi vakum kaçakları oluşturabilir. Hava/yakıt karışımını bozan ciddi bir kaçak motor devrini rölantide stop edecek duruma kadar düşürebilir. Tıkalı bir EGR valfi, vakum kaçağı ile aynı etkiye sahiptir. Arızalı PCV valfi veya gevşemiş bir PCV hortumu da olabilir. Bu durumlarda rölantide yaşanan sorunlar, zayıf ateşleme nedeniyledir. Yakıt karışımı ateşleme için yeterli değildir. Bu nedenle ya zayıf yanar ya da hiç yanmaz. Zayıf ateşleme, egzozda yüksek bir hidrokarbon (HC) değeri oluşturur ve aracın egzoz emisyon testini geçememesi için yeterli bir sebeptir.

  Gaza basıldığında takılma ve tekleme

  Bunun nedeni bir hava kaçağı olabileceği gibi karbüratördeki zayıf veya çalışmayan yüksek hız devresi, kirli enjektörler, kırık bir bobin, aşınmış bujiler veya yanlış takılan fişlerden kaynaklı ateşleme sorunlarundan kaynaklanabilir.

  Arızalı ya da gevşemiş karbüratör ayar vidaları

  Rölanti ayarını yapmak için ayar vidaları döndürüldüğünde aracın titremeler ile tepkime vermesi gerekir. Vidaların rölantide çok az veya hiç etkisi yoksa, karbüratör sorunu ya da vakum kaçağı var demektir.

  Vakum kaçakları ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, rölantide daha fazla görülen etkiye sahip olmalarıdır. Sürüş esnasında ya da tam gaz basılı iken motorda çok fazla hava vardır. Bu durumda küçük hava kaçakları bertaraf edilebilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir....»

  Devamı »

  Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

  Tomasetto Achille Spa firması LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyada önde gelen firmalardandır....»

  Devamı »

  VGT Vakum Gücü TeknolojisiVGT Vakum Gücü Teknolojisi

  Vakum Gücü Teknolojisi (VGT) yakıt tasarrufu sağlayan bir performans cihazıdır. VGT bir buluş ve her buluş gibi ezber bo...»

  Devamı »

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir....»

  Devamı »

  Ekomotor Yakıt Tasarruf CihazıEkomotor Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomotor Yakıt Tasarruf Cihazı, tüm benzinli, dizel ve LPG'li araçlarda şehiriçi %15, şehirdışı %25'e varan yakıt tasarr...»

  Devamı »