• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • LPG Bujisi Nedir?

  LPG Bujisi Nedir?

  Tarih: 17-11-2017

  LPG/CNG bujisi nedir? LPG´li araçlarda hangi tip buji kullanılmalıdır?....

  Benzinli motora sahip tüm araçlarda ateşleme bujisi kullanılır. Bujinin görevi, yanma odasına alınan hava – yakıt karışımını yakmak ve ateşleme işlemini başlatmaktır. Bujiler, aracın yakıt tüketimini ve performansını doğrudan etkiler. Bujideki tırnak aralığı ideal konumda değil ise iyi ateşleme olmaz. Dolayısıyla motorun yanma odasında zayıf patlama meydana gelir ve motorun gücü azalır.

  Gazın yanması benzinin yanmasından çok farklıdır. LPG düşük devirlerde benzinden daha yavaş, yüksek devirlerde ise daha hızlı yanar. LPG'li araçların biraz daha az güç oluşturmasının nedenlerinden biridir. Fakat günümüzde kullanılan yeni nesil LPG sistemleri bu kayıpları en aza indirir ve kullanıcı tarafından araçtaki performans kaybı neredeyse farkedilmez. LPG'nin daha yüksek derecelerdeki yanma ısısı, silindirlerin sıcak egzoz gazlarıyla daha fazla temas etmesi anlamına gelir. Ayrıca hava-gaz karışımının %30 daha fazla olan yanma direnci ateşlemeyi de zora sokar. Her iki durum da bujilerin karşılacağı en büyük sorunlardan biridir.

  Normal bujileri kullanmak, yüksek ısıya maruz kalan elektrotların ve gövde malzemesinin yıpranmasına neden olarak ömrünü kısaltır. Sağlıklı bir yanma oluşabilmesi için daha fazla ateşleme voltajı gerekir. Fakat bu durum ateşleme bobinlerinin arızalanma riskini arttırır. Bu nedenle daha düşük ateşleme voltajıyla yetinen, özel olarak bu koşullara göre adapte edilmiş iridyum yongalı, ince uçlu bujiler gereklidir.

  Sürekli LPG ile çalışan araçlar için tırnak aralığı daha düşük olan (0.8 mm) soğuk bujiler tavsiye edilir. Soğuk bujiler, benzinde olduğu gibi buji üzerinde deposit, kurum birikmesine sebep olmaz. Özel bir kaplama bu bujilerin gövdesini korozyona karşı korur. Topraklama elektrodunun içindeki bir bakır çekirdek ise en iyi ısı iletimini sağlar.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarSerkan :
   Bulunduğu İl: Erzincan                                      Tarih: 28-06-2019 14:24:42

   "Kolay gelsin Vectra a kasa aracıma orijinal buji kodu BKR5EK ngk marka araçta LPG olduğu için bunun yerine BKR6EK kullansam daha soğuk buji olurmu?"

  • AvatarSüleyman :
   Bulunduğu İl: Afyon                                      Tarih: 03-06-2019 21:30:23

   "Sayın yetkili bende 98 Suzuki Vitara JLX 1.6 manuel vites var. Benim araca uygun önerebileceğiniz iridyum lpg bujisi yada sadece Lpg bujisi var mı? Varsa markası nedir ve nerden bulabilirim?"

  • AvatarCemal Arı :
   Bulunduğu İl: Mersin                                      Tarih: 21-11-2018 12:30:33

   "Arkadaşlar merhaba bende 1993 model Toros var. Ateşleme sistemini hepsini değiştirdim. Değiştirdiklerimi söyleyeyim buji, buji kablosu, meksefe, platin. LPG ayarını yaptım ama hala arabada tekleme sorunu yaşıyorum. Bunda bilgisi olan varsa yardımcı olsun kafayı yemek üzereyim teşekkürler."

  • AvatarOsman Topsakal :
   Bulunduğu İl: Aydın                                      Tarih: 10-05-2018 00:38:59

   "Avans ayarı öneririm."

  • AvatarMehmet Kartal :
   Bulunduğu İl: Sivas                                      Tarih: 03-05-2018 00:12:40

   "Sayın yetkili aracım 1999 model 206 Milano marka lpg takılı aracım sabahları tek marşta çalışıyor ama motor iyi ısındıktan sonra marş çeviriyor ama ateşlemiyor motor hafif soğuduktan sonra çalışıyor değiştirmediğim parça kalmadı lütfen yardımcı olun."

  • AvatarAlaattin :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 26-04-2018 02:40:14

   "93 mazda 626 balon kasa ipg de rolanti düşüyor neden yapar şimdiden teşekkür ederiz"

  • AvatarOsman Kaptan :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 17-11-2017 22:06:40

   "Anlattığınız konuda çok haklısınız.. Tek sorun lpg bujisinin fiyatı müşteriye çok yüksek geliyor.. Her ne kadar anlatsakta fiyat çok önemli. Çoğu aracın kendi buji aralığını 0.80 düşürüyoruz. Bu fiyat olayına bi çare."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son!...»

  Devamı »

  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok modern olan ...»

  Devamı »

  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir....»

  Devamı »

  Torqmax Dizel LPG SistemiTorqmax Dizel LPG Sistemi

  Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kısılarak ye...»

  Devamı »

  Versus Otogaz EkipmanlarıVersus Otogaz Ekipmanları

  Polonya merkezli bir şirket olan Versus, 1991 yılından bu yana LPG dönüşüm sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »