• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

  Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

  Tarih: 25-11-2017

  Araçlarda motor yağı ne zaman, kaç bin km. de değiştirilmelidir? Motor yağı değiştirilmezse ne olur?....

  Otomobilinizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli aralıklarla yağını değiştirmek gerektiğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak ortaya bir soru çıkıyor. Aracın yağını ne sıklıkta değiştirmek gerekir? Motor yağını değiştirmek için belli bir kilometre ya da zaman göstergesi var mı? Bu soruya net bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Çünkü, çoğu araç için yağ değişim aralıkları değişmektedir.

  Motor, aracınızın kalbi olarak hizmet eder. Bu nedenle, aracınızın motorunu uzun süre arıza yapmadan, masraf çıkarmadan kullanabilmek için yapacağınız en önemli şey, üreticinin önerisine dikkat ederek motor yağının zamanında değiştirilmesidir. Bununla birlikte, aracın çalışma ve sürüş koşullarına göre motor yağı değişim aralığına uymanız gerekir. Aracın kullanım kılavuzunda listelenen yağ değişim zamanları, ideal kullanım koşulları için geçerlidir. Çalışma koşullarınız ve sürüş alışkanlıklarınız ideal değilse, yağ değişim zamanı daha erken olabilir.

  Örneğin;

  Yağ değişim süreleri kısalabilir. Sürekli uzun yolculuklar yapıyorsanız, bu durumda da yağ değişim süresi uzayabilir.

  Motor Yağı Değişim Süresi

  Bazı üretici firmalar (Clio4 gibi) motor yağını her yıl veya 20.000 km. de bir değiştirmenizi (hangisi önce gelirse) önerir. Bu, motorun optimum çalışma koşulları için geçerlidir (örneğin uzun yol).

  Ülkemizde genellikle araçların yağ değişimleri her yıl ya da 8.000-10.000 km. aralığında yapılır. Avrupa'da ise bir çok servis yağ değişim süresini altı ay/3.000-5.000 mil (5.000-8.000 km.) olarak belirler.

  Motor Yağı Değiştirilmezse Ne Olur?

  Tıpkı vücudumuzdaki kan gibi, yağda motor için hayati bir niteliğe sahiptir. Hareketli parçaların sürtünmesine ve ısınmasına karşı en etkili koruyucu madde motor yağlarıdır.

  Örneğin, pistonları yağlayarak onların kolay hareket etmesini sağlar. Sadece yağlamakla kalmaz, motorun soğumasında ve temizlenmesinde de önemli rol oynar.

  Yağsız kalan bir motorda metaller birbirine sürtünerek aşınır. Çok fazla ısı ortaya çıkar ve parçalar birbirine kaynaşır. Hiç değiştirilmediği taktirde yağ özelliğini kaybeder ve görevini yapamaz hale gelir.

  Yağın içinde pislik ve toz partikülleri birikerek çamurlaşmasına neden olur. Yağ filtresi bir süre temizleme işlemini yapsa da kirli yağ kalınlaşarak aşındırıcı özellik kazanır. Yağın viskozitesi bozulur. Bu durumda motor gerektiği gibi yağlanmayacağı için parçalar aşınmaya başlayacak ve ortaya yüksek onarım masrafları çıkacaktır.

  Bu sebeple üretici firmaların belirlemiş olduğu km. aralığında motor yağınızı ve yağ filtresini mutlaka değiştirmek zorundasınız.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları neticesinde...»

  Devamı »

  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet gösteren ...»

  Devamı »

  Romano LPG SistemleriRomano LPG Sistemleri

  Romano LPG Sistemleri İtalya'da tüm imalatını elektronik CNC makinalarında ve robotlarla yapan, 40 senelik bir güveni te...»

  Devamı »

  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır....»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »