• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Devirdaim Pompası Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Devirdaim Pompası Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 26-08-2018

  Devirdaim pompası nedir? Devirdaim pompası ne işe yarar? Devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır? Devirdaim pompası bozulursa ne olur?....

  Devirdaim pompası, motorun çalışması için hayati önem taşır. Çünkü, soğutma sıvısının motor bloğu, hortumlar ve radyatör boyunca hareket etmesini sağlar ve motorun optimum çalışma sıcaklığını korur. Ayrıca, soğuk havalarda suyun donmasını önler ve pas önleyici olarak işlev görür. Düzgün çalıştığı taktirde, aracınız çalışma sıcaklığını koruyacak, sorunsuz bir şekilde çalışacak ve seyahat etmeniz gereken her yere götürecektir. Devirdaim pompası arızalandığında veya yıpranmaya başladığında, motorun tamamen arızalanmasına neden olabilir.

  Hareketini vantilatör kayışı vasıtasıyla motordan alır. Su, motorun etrafındaki dolaşımını tamamladıktan sonra hortumlar tarafından radyatöre alınır ve burada yeniden soğutulur. Daha sonra radyatörden çıkar ve işlemin başladığı devirdaim pompasına geri akar.

  Kolay arıza yapmamasına rağmen, bozulduğu taktirde harareti yükselterek sizi yolda bırakabilir. İç aksamlarda meydana gelen aşınmalar, eskiyen contalar pompanın su kaçırmasına sebep olabilir. Bazı modern devirdaim pompaları plastik pervanelere (fan kanatları) sahiptir ve bunlar bazen kırılır. Bu, titreşime yol açar ve bu da pompanın arıza yapmasına neden olur. Bu gibi durumlarda pompayı yenisi ile değiştirmek en doğru olanıdır.

  Sağlıklı bir devirdaim pompasının bakımı kolaydır: motor soğutma suyunun iyi durumda olduğundan ve doğru miktarda antifriz olduğundan emin olmalısınız.

   

  Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarAhmet :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 08-05-2021

   "Merhabalar benim şahin aracım var bi ara allttan su aktı o günden sonra araç hararet artmaya başladı. Neden olabilir teşekkür ederim."

  • AvatarYunus :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 02-04-2021

   "1 senedir aracımda su eksiltme problemi yaşıyordum güvendiğim ustalara götürüyordum bazı borular kaçırıyordu en son torpidonun altındaki küçük kalorifer peteği kaçırdı sağ paspas göl oldu değiştirmesi sorun; torpido sökülüyor bu halledildi daha sonra yine su eksiltme sorunu yaşadım bir sabah radyatörü kontrol ettiğimde su yerine yağlı siyah çamur farkettim motor yağı suya karışmış verdik tamire yağ soğutucu temizlendi sistem komple yağdan temizlendi en az 3-4 antifiriz değişiminden sonrada radyatörde siyahlık gitti yeşil antifiriz göründü böyle berbat bir durum. Bu arada bununla beraber termostat da değişti. Sorunumuz tam bitti derken 1 ay sonra tam da boğaz köprüsü girişinde bozuk bilye sesi ötme sesi ve sağ v kayışı tarafından dumanlar geldiğini farkettim fazla hareket etmeden sağa çektim ve cep telefonu ışığı ile baktığımda devirdaim pompasının oradan çeşmeden akarcasına su aktığını tespit ettim çekici tamirci derken devirdaim söküldü ve rulmanı da dahil berbat durumdaydı değiştirdi v kayışı kopmak üzere imiş değişti. Tüm bu kalorifer peteğinden itibaren başlayan sorunlar, yaşadıklarımın ana kaynağının ustaların ihmali, benim ihmalim devirdaim pompası en baştan değiştirilseydi yaşanmıyor olacaktı. Devirdaim adı üzerinde çok önemli parça bu parça yıprandığında yada arızalandığında suyu devirdaim etmekte güçlük oluşunca motor silindir kanallarının bir bölümünde suyun sıcak kalması ve motorun fazla ısınması ile verimini de düşürebiliyor yada su dolaşımı gecikiyor motor soğuk kalıyor devirdaim yetersiz kalınca... Aracım dizel 266000 km de bunlar başıma geldi. Siz siz olun bu parçayı 100000 de değiştirin. Bu arada aracım çok yakıyordu sebeplerini araştırana kadar ettiğim masraflar da cabası. Belki termostat da değiştiği için şimdi aracım ilk kullandığım dönemdeki yakıt tüketimine ulaştı şehir içi aşırı sıkışık trafik, boğaz köprüsü trafiği, soğuk hava derken 7,1 litre yakıyordu şimdi ölçümlerime göre 6,3-6,5 litrelere kadar düştü aynı koşullarda."

  • AvatarŞaban :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 29-05-2020

   "Aracınız su eksiltirse devirdaimden kaçırıyordur başıma geldi."

  • AvatarMitat :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 22-05-2020

   "Arac boşta çalışırken gaz ver. Genleşme tankından su taşıyorsa devirdaim pompası bozuktur."

  • AvatarOnur :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 02-05-2020

   "Teşekkür ederim paylaştığınız bilgiler için."

  • AvatarBekir :
   Bulunduğu İl: Uşak                                      Tarih: 14-09-2019

   "Devirdaim yapıp yapmadığı anlaşılır mı?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Milano LPG SistemleriMilano LPG Sistemleri

  Milano Sıralı Sistem LPG, çok nokta enjeksiyonlu araçlarda ve 2000 model üzeri plastik manifoldlu araçlarda ku...»


  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»


  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır. Ultimat...»


  Ecogas Alternatif Yakıt SistemleriEcogas Alternatif Yakıt Sistemleri

  2000 yılından günümüze otogaz sektöründe faaliyet gösteren Ecogas Alternatif Yakıt Sistemleri, 2018 yılında Öz...»


  Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

  Tomasetto Achille Spa, LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyanın önde gelen firmaları arasındadır...»