• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Egzozdan Su Çıkmasının Sebepleri

  Egzozdan Su Çıkmasının Sebepleri

  Tarih: 03-09-2018

  Egzozdan su gelmesinin sebepleri nelerdir? Egzozdan su neden çıkar? Egzozdan su damlaması nedir? Egzozun su atması hangi arızanın habercisidir?....

  Tüm içten yanmalı motorlar, yanma süresi sırasında egzoz gazları yayar. Bu gazların motordan atılması gerekmektedir. Bu nedenle tüm otomobiller egzoz sistemi ile tasarlanır. Egzoz sisteminin temel görevi, motorda oluşan gazların dışarı atılmasını sağlamaktır.

  Bazen egzoz borusundan dışarı su çıktığını farkedebilirsiniz. Bazı durumlarda egzozdan su gelmesi normal bir durumdur ve hemen paniğe kapılmanız gerekmez.

  Egzozdan su gelmesinin en önemli 4 ana sebebini aşağıda listeledik:

   

  1- Motor Suyu Yoğunlaşması

  Motor çalıştığı andan itibaren hava kirliliğine yol açan maddeleride salgılamaya başlar. Su buharı, azot ve karbondioksit egzoz sisteminden dışarı atılır. Egzoz gazları hazneden ayrılırken su buharı ve karbondioksit birbirine karışır. Soğuk motorlarda egzozdaki su yoğunlaşması dışarıdan görünür hale gelir. Egzoz borusundan damlayan su damlacıklarını görmeniz mümkündür.

   

  2- Sıcak Motor

  Aracınızı ilk çalıştırdığınızda motorunuz en fazla ısıyı üretecektir. Motor yağının kıvama gelmesi, parçaları soğutmak ve yağlaması için zamana ihtiyacı vardır. Bu esnada egzoz sistemi de ısınacaktır. Dışardaki ortam soğuk olduğu durumlarda egzozda su buharları oluşacaktır. Bu durum en çok kış aylarında yaşanır. Birkaç dakika boyunca egzozdan su damlaması normaldir. Fakat bir süre sonra kesilmesi gerekir. Aksi taktirde sorun daha büyük olabilir.

   

  3- Katalitik Konvertör

  Her aracın katalitik konvertör olarak adlandırılan bir bileşeni vardır. Bu bileşen, egzoz sisteminden yayılan toksik gaz emisyonlarının miktarını düşürür. Bu şekilde, emisyonlar çevreye veya insanlara zarar vermez. Dönüştürme işlemi sırasında bir miktar su buharı üretilir. Bu durum, egzoz borusundan çıkan su damlacıkları ile sonuçlanacaktır.

   

  4- Silindir Kapak Contası Arızası

  Yukarıda saydığımız ilk üç neden endişelenecek bir durum değildir. Egzozunuzdan gelen suyun sebebi arızalı bir silindir kapak contasından kaynaklanıyorsa endişe etmeye başlayabilirsiniz. 

  Silindir kapak contası, motor içinde dolaşım yapan suyun ve yağın birbirine karışmasını ayırır. Söz konusu conta yıpranma, aşınma yada aşırı sıcağa maruz kalma gibi nedenler ile işlevini kaybettiyse motor yağını ve suyu birbirine karıştırabilir. Egzoz dumanı ile birlikte sürekli su geliyorsa ve bu durum geçmiyorsa bu durumdan şüphelenebilirsiniz. Bu durumu koklayarakta anlamanız mümkündür. Tatlımsı bir kokusu vardır. Aracınızı en yakın servise götürmeniz gerekmektedir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarAli :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 15-05-2019 01:45:05

   "Malmısın sen 1 litre benzinden 1 litre su oluşuyormuş. Arabada suyla çalışıyor herhalde."

  • AvatarMurat Çakan :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 04-12-2018 21:16:15

   "Egzozdan su çıkması normaldir. Evet bu doğru fakat motor ısınsada su çıkması devam eder. Çünkü 1 litre benzin yandığında yaklaşık 1 litre su oluşur. "

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür....»

  Devamı »

  Romano LPG SistemleriRomano LPG Sistemleri

  Romano LPG Sistemleri İtalya'da tüm imalatını elektronik CNC makinalarında ve robotlarla yapan, 40 senelik bir güveni te...»

  Devamı »

  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son!...»

  Devamı »

  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır....»

  Devamı »

  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »