• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • DPF Nedir? DPF Işığı Neden Yanar ve Nasıl Söndürülür?

  DPF Nedir? DPF Işığı Neden Yanar ve Nasıl Söndürülür?

  Tarih: 05-09-2018

  DPF Nedir? DPF (Dizel Partikül Filtresi) ışığı neden yanar? DPF ışığı nasıl söndürülür? Dizel Partikül Filtresi (DPF) uyarısı ve arızası nedir?....

  Genel olarak DPF olarak adlandırılan dizel partikül filtresi, dizel motorlarda egzoz gazından çıkan zararlı partikülleri temizlemek için kullanılmaktadır. Euro 4 araçların bazılarında, Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunmaktadır. Otomobilin egzoz sistemi ile salınan kurum miktarını azaltmak için 2009'dan bu yana dizel araçlara takılmaktadır. Bu kurumlar insan sağlığı ve çevremiz için zararlıdır ve solunum problemlerine neden olmaktadır.

  DPF ışığı, arabanızın dizel partikül filtresinde bir sorun olduğunu size bildirir.

  Aracınızın egzozunda bu filtrelerden birine sahip olmanız, egzozunuzdan kaynaklanan kurumun miktarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olsa da, bloke olabilir ve bu durum kontrol panelinizde DPF ikaz ışığının yanmasına neden olabilir.

   

  DPF Işığının Yanmasına Ne Sebep Olur?

  Kurumun birikimi belli bir seviyeye ulaştığında, otomobilin motor kontrol ünitesi “Pasif Yenileme” moduna geçer. Egzoz sistemindeki sıcaklığı yükselten motora daha fazla yakıt enjekte edilir. Kurumları yakarak ince bir kül haline getirir ve egzozdan dışarı çıkarır.

  Egzoz sisteminde yüksek bir sıcaklığa ihtiyaç olduğu için, genellikle yüksek hızlarda seyrederken bu durum gerçekleşir. Zamanınızın çoğunu şehir etrafında küçük geziler yaparak geçirirseniz, nadiren otobana çıkar ve yüksek hızlara çıkarsanız aracınız yenileme işlemini gerçekleştiremez. Dolayısıyla, kurumun DPF içinde birikmesine ve sonuç olarak dizel partikül filtresi ışığının yanmasına neden olur.

   

  DPF Işığı Yandığında Ne Yapmalısınız?

  DPF ışığı yandığında, size “Pasif Yenileme” işleminin başarısız olduğunu ve dizel partikül filtresini aktif olarak yenilemeniz gerektiğini söylüyor.

  Bu durumda en az 10-15 dakika boyunca 70 km. hızın üzerinde artarak aracınızı sürmelisiniz. Egzozda bulunan katı partiküllerin yakılması ve filtrenin temizlenmesi için bu gereklidir.

  Rejenerasyon sırasında, motorunuzda olağandışı bir gürültü, egzozdan gelen hafif bir koku ve yakıt tüketiminizde artış gibi durumları fark edebilirsiniz. Aktif rejenerasyon süreci tamamlandığında, bu durum normale dönmelidir. Ayrıca, DPF ışığınında sönmesi gerekir.

  Rejenerasyon işleminin tamamlanması için yeterince uzun bir süre 70 km. den fazla bir hız sağlayamıyorsanız, kurumunuz filtrenizde birikmeye devam edecektir ve DPF uyarı lambanız sorun giderilene kadar açık kalacaktır.

   

  DPF Işığının Yandığını Görmezden Gelip Arabayı Sürmeye Devam Edebilir miyim?

  Teknik olarak evet, ama bunu tavsiye etmeyiz. DPF ışığını yok sayarsanız ve sürmeye devam ederseniz tıkanıklık artacak ve sistem kendisini temizleyemez duruma düşecektir. Kısa bir süre sonra aracınız "limp-home" moduna girecek ve motor arıza lambasını yakacaktır. Bu durumda dışarıdan müdahale gerekir. Özel makineler ve kimyasal maddeler ile DPF'nin temizlenmesi gerekir. Tıkanıklık çok fazla ise veya filtre hasar görmüş ise yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Hasarın cinsine ve aracına göre binlerce liralık tamir masraflarına yol açabilir. Bu sebeple DPF ışığını asla görmezden gelmemeniz önerilir.

  Sadece ihtiyaçlarınızı karşılayan bir otomobile sahip olmak en idealidir. Uzun mesafeler katediyorsanız o zaman partikül filtreli bir dizel iyi olur. Hem pasif hem de aktif rejenerasyonları gerçekleştirmek için gerekli olan hızlara düzenli olarak ulaşıp, DPF ile herhangi bir problem yaşama olasılığınızı azaltabilirsiniz.

  Ancak, sadece kısa yolculuklar yapıyorsanız, belki de bir dizel tam olarak size uygun değildir. Arabanızı sadece mağazalara gitmek için veya okula gidip gelmek için kullanıyorsanız bir benzinli motor sizin için daha uygundur. DPF'li bir dizel kullanıyorsanız, DPF'yi temizlemek için ona nadiren fırsat tanırsınız. Bu da DPF ışığının sık sık yanmasına sebep olur.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarNurullah Gökhan :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 22-05-2019 00:14:49

   "Temizleme ücretleri 1200 liraya kadar çıkabiliyor, www.partikultemizleme.com 'da adamlar 295 liraya temizliyorlar."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır....»

  Devamı »

  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. ...»

  Devamı »

  Torqmax Dizel LPG SistemiTorqmax Dizel LPG Sistemi

  Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kısılarak ye...»

  Devamı »

  Atiker Otogaz SistemleriAtiker Otogaz Sistemleri

  Atiker metal A.Ş. 1970 yılında Mehmet Ali Atiker tarafından çelik sacdan sondaj teçhiz boruları üretmek üzere kurulmuştu...»

  Devamı »

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. ...»

  Devamı »