• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Aracın Motorunu Yıkamak Zararlı mı Faydalı mı?

  Aracın Motorunu Yıkamak Zararlı mı Faydalı mı?

  Tarih: 06-09-2018

  Aracın motorunu yıkamak doğru mudur? Motora zarar verir mi? Hangi durumlarda motoru yıkatmak gerekir? Motor yıkamak ne gibi sorunlara yol açar?....

  Motoru Temizlemek Gerekiyor mu?

  Arabanın motorunu yıkatmak için zamanını boşa harcayan insanları görüyorum. Aracın motorunda, mağazadan alınan bir kazak gibi yıkama etiketi var ise o zaman doğru iş yapıyorsunuz diyebilirim. Fakat araç kullanma kitapçığına göz attığımda motor bölmesinin yıkanması ve temizlenmesi gerektiğini anlatan hiç bir yazı göremiyorum.

  İçten yanmalı motorlar tamamen kapalı bir sistem olarak çalışır ve dış kısımlarında zamanla biriken toz, çamur, kir, tuz, kum gibi aşındırıcılardan etkilenmezler. Ayrıca motor kaputu içerisinde bulunan her türlü aksam ve parçalar da hava şartlarına dayanıklı olarak üretilmiştir ve izole edilmiştir. Bu nedenle yaz veya kış demeden normal sürüş şartlarında çalışan bir motor ve motor aksamları temizliğe ihtiyaç duymazlar. Ancak çok ağır arazi koşulları, yağ ve çeşitli motor sıvılarının sızması  ve doğal felaketler sonucu motorlar aşırı kirlenebilir ve temizlik ihtiyacı duyulabilir.

   

  Motor Yıkanırsa Ne Olur?

  Sabunlu bir su jeti, köpük fırçası ve hızlı durulama ile motoru ilk günkü gibi tertemiz ve parlak bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Ancak, hiç ummadığınız sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

  Motor bölmesi çok fazla su için tasarlanmamıştır. Olmaması gereken yerlere su girerek korozyona sebep olabilir. Birçok kişi size motorunu sürekli yıkattığını ve hiçbir problem olmadığını söyleyebilir. İllaha ki motoru yıkatmanız gerekiyorsa bu konuda çok dikkatli davranmalısınız.

  Modern bir elektrik sistemi nemi dışarıda tutabilirken, su jetleri sorun yaratabilir.

   

  Motor Nasıl Temizlenir?

  Yeterince temiz olan bir motor, kaputu açtığınızda bakan herkesi etkileyecektir. Motorda terletme var ise kirleri çeker ve kötü bir görünüme sebep olur. Bunu temizlemek isteyebilirsiniz. Ancak bir yağ kaçağı veya soğutma sistemi sızıntısı olmadığı sürece motoru yıkatmanızı tavsiye etmeyiz. Motoru yıkatmak kesinlikle kozmetik amaçlıdır.

  Eğer aracınızı satmayı düşünüyorsanız, alıcıyı etkilemek isteyebilirsiniz. Bunun için motoru temizlemek doğru bir hamledir. Temizlik işlemi için bir bez ve diş fırçası kullanmanız yeterlidir. Suda çözülebilen bir motor yağ çözücü bu iş için uygundur. Solvent ürünler kullanmayınız. Bunların daha fazla kir çektiği söylenmektedir.

  Motoru yıkatmakta kararlı iseniz motor mutlaka soğuk olmalıdır. Suyun basıncı düşük olmalıdır. Ayrıca ECU, alternatör, hava filtresi gibi motora su kaçacak ve zarar görecek parçaların su almayacak şekilde bir poşet ile sarılması gerekmektedir. Islak olan herşey mutlaka kurutulmalıdır. Bunun için hava kompresörü en ideal yöntemdir. Tamamen kuruduğuna emin olana kadar motoru çalıştırmayınız.

   

  Motor Yıkatmanın Artıları

  Gördüğünüz gibi aracınıza fayda sağlayan çok fazla artısı yok :)


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir....»

  Devamı »

  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı....»

  Devamı »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta hareket e...»

  Devamı »

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile işbirliği ...»

  Devamı »

  Milano LPG SistemleriMilano LPG Sistemleri

  Milano Sıralı Sistem LPG, çok nokta enjeksiyonlu araçlarda ve 2000 model üzeri plastik manifoldlu araçlarda kullanılan e...»

  Devamı »