• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0420 Katalitik Konvertör Arızası ve Belirtileri

  P0420 Katalitik Konvertör Arızası ve Belirtileri

  Tarih: 28-10-2018

  P0420 katalitik konvertör arızası ve belirtileri nelerdir? Katalitik konvertör arızasının nedenleri ve çözümleri.....

  Katalitik konvertörün görevi, yanma döngüsü sırasında egzozdan çıkan zararlı partikülleri parçalamak (hidrokarbon (HC), Karbonmonoksit (CO), Nitrooksit (NOx)) ve onları zararsız gazlara dönüştürerek egzoz emisyon değerlerini düşürmektir. P0420 arıza kodu, katalitik konvertörün verimli bir şekilde çalışmadığını ve bu nedenle araç tarafından zararlı kirletici maddelerin çıkışının arttığını gösterir.

  Yeni nesil araçlarda, katalitik konvertörün girişinde ve çıkışında birer tane olmak üzere toplam iki adet oksijen sensörü bulunur. Birinci sensör, hava-yakıt karışımının ayarlanmasına ve motorun düzenli çalışmasına yardımcı olur. İkinci sensör ise, egzozdan çıkan gazları ölçerek katalitik konvertörün çalışmasını kontrol eder. ECU, oksijen sensörlerinin değerlerini karşılaştırarak katalizör verimliliğini izler. Yanlış giden bir durum söz konusu ise ECU, P0420 arıza kodunu üretir ve motor arıza lambasını yakar.

  Bu durum, katalitik konvertörün verimli çalışmadığını gösterir. Katalitik konvertörler, kolay aşınan, yıpranan parçalar değildir ve değiştirilmesi gerekecek şekilde tasarlanmamıştır. Arızanın sebebi birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. 

   

  Katalitik Konvertör Arızasının Belirtileri

  Konvertör arıza vermiş olsa bile aracın çalışmasında hissedilir bir problem yaşamayabilirsiniz. Sürücü için bir tehlike oluşturmaz ancak zamanında müdahale edilmezse diğer bileşenlerde ciddi hasarlara neden olabilir.

  P0420 ile birlikte eşleştirilmiş diğer kodları göz ardı etmeyin. P0300, P0301, P0302, P0303, P0304, P0305, P0306, P0307, P0308, P0174 ve P0171 arıza kodları, P0420 arızasının tetiklenmesine sebep olmuş olabilir. Öncelikle bu arıza kodlarının çözülmesi gerekir.

   

  Katalitik Konvertör Arızasının Sebepleri

  P0420 arıza kodu, aşağıda listelediğimiz sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

   

  Katalitik Konvertör Arızası Onarımı

  Katalitik konvertör ve oksijen sensörü değişimleri oldukça masraflıdır. Bu nedenle arızanın doğru teşhis edilmesi gerekir. Değişim yapılan parçalar mutlaka orijinal olmalıdır. 

  P0420 arıza kodunu düzeltmek ve gidermek için önerilen bazı adımlar şunlardır:

   

  Öneriler

  İlk olarak, bir lazer termometre kullanarak konvertörün öncesindeki ve sonrasındaki egzoz sıcaklık değerlerine bakabilirsiniz. Motor tamamen ısındığında çıkış sıcaklığı yaklaşık 100 Fahrenheit (310,92 Kelvin) olmalıdır.

  P0420 arıza kodu alan araç sahiplerinin yaptıkları en büyük hata, hemen oksijen sensörünü değiştirmektir. Doğru teşhis yapmak önemlidir. Bu sayede gereksiz yere parçaları değiştirmez ve para harcamazsınız.

  Katalitik konvertörü veya oksijen sensörlerini değiştirmeniz gerekiyorsa, mutlaka orijinal parça kullanmanız önerilir.

  Birçok araç üreticisi emisyonla ilgili parçalar için daha uzun süreli garanti veriyor. Aracınız henüz yeni ise ve garantisi bitmiş olsa dahi bu tür parçalarda ek garantisi olabilir. Birçok üretici bu parçalara beş yıl veya daha yüksek kilometre garantisi veriyor. Üretici firmadan sorununuz hakkında bilgi alınız.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Panther Yakıt Tasarruf CihazıPanther Yakıt Tasarruf Cihazı

  Panther’i sadece çakmak soketine takınız ve hemen çalışmaya başlasın....»

  Devamı »

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile işbirliği ...»

  Devamı »

  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok modern olan ...»

  Devamı »

  Lima Otogaz SistemleriLima Otogaz Sistemleri

  Lima otogaz sıralı sistemleri; Avrupa alternatif yakıt sistemi üreticilerinin bir araya gelip, geliştirdikleri yüksek ka...»

  Devamı »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  FBR LPG/CNG Sistemleri; Sistem ekipmanları ve ithalatçı, imalatçı firma hakkında bilgiler yer almaktadır....»

  Devamı »