• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0420 Katalitik Konvertör Arızası ve Belirtileri

  P0420 Katalitik Konvertör Arızası ve Belirtileri

  Tarih: 28-10-2018

  P0420 katalitik konvertör arızası ve belirtileri nelerdir? Katalitik konvertör arızasının nedenleri ve çözümleri.....

  P0420 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Katalitik konvertörün görevi, yanma döngüsü sırasında egzozdan çıkan zararlı partikülleri parçalamak (hidrokarbon (HC), Karbonmonoksit (CO), Nitrooksit (NOx)) ve onları zararsız gazlara dönüştürerek egzoz emisyon değerlerini düşürmektir. P0420 arıza kodu, katalitik konvertörün verimli bir şekilde çalışmadığını ve bu nedenle araç tarafından zararlı kirletici maddelerin çıkışının arttığını gösterir.

  Yeni nesil araçlarda, katalitik konvertörün girişinde ve çıkışında birer tane olmak üzere toplam iki adet oksijen sensörü bulunur. Birinci sensör, hava-yakıt karışımının ayarlanmasına ve motorun düzenli çalışmasına yardımcı olur. İkinci sensör ise, egzozdan çıkan gazları ölçerek katalitik konvertörün çalışmasını kontrol eder. ECU, oksijen sensörlerinin değerlerini karşılaştırarak katalizör verimliliğini izler. Yanlış giden bir durum söz konusu ise ECU, P0420 arıza kodunu üretir ve motor arıza lambasını yakar.

  Bu durum, katalitik konvertörün verimli çalışmadığını gösterir. Katalitik konvertörler, kolay aşınan, yıpranan parçalar değildir ve değiştirilmesi gerekecek şekilde tasarlanmamıştır. Arızanın sebebi birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. 

   

  Katalitik Konvertör Arızasının Belirtileri

  Konvertör arıza vermiş olsa bile aracın çalışmasında hissedilir bir problem yaşamayabilirsiniz. Sürücü için bir tehlike oluşturmaz ancak zamanında müdahale edilmezse diğer bileşenlerde ciddi hasarlara neden olabilir.

  P0420 ile birlikte eşleştirilmiş diğer kodları göz ardı etmeyin. P0300, P0301, P0302, P0303, P0304, P0305, P0306, P0307, P0308, P0174 ve P0171 arıza kodları, P0420 arızasının tetiklenmesine sebep olmuş olabilir. Öncelikle bu arıza kodlarının çözülmesi gerekir.

   

  Katalitik Konvertör Arızasının Sebepleri

  P0420 arıza kodu, aşağıda listelediğimiz sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

   

  Katalitik Konvertör Arızası Onarımı

  Katalitik konvertör ve oksijen sensörü değişimleri oldukça masraflıdır. Bu nedenle arızanın doğru teşhis edilmesi gerekir. Değişim yapılan parçalar mutlaka orijinal olmalıdır. 

  P0420 arıza kodunu düzeltmek ve gidermek için önerilen bazı adımlar şunlardır:

   

  Öneriler

  İlk olarak, bir lazer termometre kullanarak konvertörün öncesindeki ve sonrasındaki egzoz sıcaklık değerlerine bakabilirsiniz. Motor tamamen ısındığında çıkış sıcaklığı yaklaşık 100 Fahrenheit (310,92 Kelvin) olmalıdır.

  P0420 arıza kodu alan araç sahiplerinin yaptıkları en büyük hata, hemen oksijen sensörünü değiştirmektir. Doğru teşhis yapmak önemlidir. Bu sayede gereksiz yere parçaları değiştirmez ve para harcamazsınız.

  Katalitik konvertörü veya oksijen sensörlerini değiştirmeniz gerekiyorsa, mutlaka orijinal parça kullanmanız önerilir.

  Birçok araç üreticisi emisyonla ilgili parçalar için daha uzun süreli garanti veriyor. Aracınız henüz yeni ise ve garantisi bitmiş olsa dahi bu tür parçalarda ek garantisi olabilir. Birçok üretici bu parçalara beş yıl veya daha yüksek kilometre garantisi veriyor. Üretici firmadan sorununuz hakkında bilgi alınız.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarErkan :
   Bulunduğu İl: Balıkesir                                      Tarih: 20-08-2021

   "Arıza ışığı yanar ve P0420 arıza kodu katalitik konvertör arıza kodu değil oksijen sensörünün bozulmuş olduğunu hatırlatır."

  • AvatarErhan :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                       Tarih: 05-07-2021

   "0.9 tce renault captur lpgli aracım 120 km hızla p0299 turbo basınç hatası veriyordu. Ayrıca klima açık rampalarda p0420 katalizör hatası veriyordu. Bujilerimi değiştim lpg için olan iridyum buji aldım ateşlemeden kaynaklı yakıt kalitesiz olup turbo basınç hatası ve katalizör hatası veriyordu. Şimdi düzeldi."

  • AvatarÖzer :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 29-04-2021

   "2006 C4 lpg aynı arıza benim aracımda da var 0420 arıza kodu katalizör temizliği yaptıracam inşallah düzelir de ışık söner."

  • AvatarÇınar :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 12-02-2021

   "Ford c max benzin - lpg li aracımda arıza ışığı yandı ford servisine gittim arıza tespit cihazı bağladılar ve (P0420) katalizatör arızası olduğunu söyleyip tanıdık bir egzoscuya yönlendirdiler usta aracı kontrol ettikten sonra katalizatörün sağlam dedi bunun üzerine servisin araçtaki arızanın bu olduğunu söyledim egzoscu istiyorsan değiştireyim senin 2000, 3000 TL ni niye almayım ama katalizatörün sağlam dedi. Ordan çıkıp hiç tanımadığımız başka bir egzoscuya gittim o da diğer usta gibi katalizatörün sağlam boştan yere o kadar paranı aldırma dedi :). Arıza ışığı yanmaya devam ediyor kod P0420 ne yapmalıyım teşekkürler "

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir. Tüm markaların çalışma sistem...»

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»

  Tecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf CihazıTecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf Cihazı

  Tecfabric HHO teknolojimizi kullanarak yakıt tüketimini azaltın! Bugün harcadığınız yakıtın % 30'una kadar tas...»

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır. 4,6,8 silindirli benz...»


  5873