• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Immobilizer Arızasının 5 Belirtisi

  Immobilizer Arızasının 5 Belirtisi

  Tarih: 28-06-2019

  Immobilizer arızasının belirtileri nelerdir? Immobilizer nedir ve nasıl çalışır? Immobilizer arızaları nasıl düzeltilir?....

  Immobilizer, son 20 yılda üretilen çoğu otomobilde yaygın olarak kullanılan bir hırsızlık önleme sistemidir. Sistem düzgün çalıştığı sürece aracınızın çalınması ihtimalini büyük ölçüde düşürür.

  Ancak, immobilizer ile ilgili sorunlar yaşamaya başladığınızda başınız ciddi anlamda ağrıyabilir. Motor immobilizer sisteminin nasıl çalıştığını anlamak ve arızalanması durumunda hangi semptomların ortaya çıktığını öğrenmek için okumaya devam edin.

   

  Motor Immobilizer Sistemi Nedir?

  Immobilizer,  temel olarak araçların çalınmasını engelleyen ve hırsızları caydırıcı elektronik güvenlik sistemidir. Amacı, aracın anahtarsız çalışmasını engellemek, bir hırsız tarafından düz kontak yapılarak çalınmasını önlemektir. Motor, doğru anahtar ile eşleşinceye kadar çalışmaz. Yapılan araştırmalar, immobilizer çıktığından bu yana araba hırsızlığının %40 azaldığını kanıtlamıştır.

  Son 20 yıl içerisinde üretilmiş herhangi bir araba satın aldıysanız, muhtemelen bu teknolojiyi henüz farkında bile olmadan kullanmışsınızdır. Araba satıcıları tarafından verilen anahtarlar genelde akıllı anahtarlardır. Anahtarın üzerinde kapıları kilitlemek ve kilidini açmak, bagajı açmak ve bazılarında aracı uzaktan çalıştırmak için düğmeler bulunur. Yeni araçların çoğunda fiziksel bir metal anahtar parçası bile bulunmamaktadır. Aracı motor çalıştırma düğmesi ile çalıştırabilmeniz için, anahtarlığınız ile birlikte aracın içerisinde olmanız yeterlidir.

   

  Immobilizer Sistemi Nasıl Çalışır?

  Anahtarlığın içinde bir transponder çipi bulunur. Anahtarı kontağa soktuğunuzda veya anahtar ile aracın içinde olduğunuzda (akıllı anahtar sistemli araçlar), anahtarın içindeki alıcı-verici çipi aracın immobilizer sistemine bir güvenlik kodu gönderir. Bu güvenlik kodu immobilizer sistemindeki kodla eşleşirse, aracın çalışmasına izin verilir. Anahtar güvenilir değilse veya transponder çipi mevcut değilse araba çalışmayacaktır. Bu güvenlik kodu, aracı her çalıştırdığınızda rastgele oluşturulur ve araç için doğru kodu oluşturabilen tek kaynak anahtarınızdır.

  Şu anda kullanılan otomobil teknolojileri arasında, aracınızı hırsızlardan korumak için en güvenilir sistem immobilizer teknolojisidir. Eğer, anahtarınızı kaybederseniz ya da çip hasar görürse yetkili servisten yenisini biraz pahalı olarak çıkartabilirsiniz.

   

  Motor Immobilizer Sistemi Arızasının İlk 5 Belirtisi

  Her elektronik eşya gibi immobilizer sistemi de zamanla arızalanabilir ve size bazı sorunlar çıkarabilir. Immobilizer arızalarında en sık yaşanan 5 maddeyi sizlere özetleyeceğim.

   

  1- Kilitleme Sorunları

  Uzaktan aracınızın kapılarını kilitlemek için anahtarınızı kullandığınızda, kapılar kilitlenmez. Maalesef, günümüz lüks araçlarının pek çoğunda kapıların dışında anahtar delikleri bulunmuyor. Böyle bir durumda kapıları manuel olarak kilitleyemezsiniz.

  Immobilizer anahtarınız arızalanmışsa kapıları kilitleyebilmenin tek yolu, kapıların kilit düğmelerine içeriden basmak ve kapatmaktır.

   

  2- Kilit Açma Sorunları

  Akıllı kumandanız kapıların kilidini açmıyorsa ve aracınızda manuel kapı kilidi deliği yoksa kapıları açmanız mümkün değildir. Bu durumda kapının kilidini açabilmeniz için bir çilingir çağırmanız gerekir.

   

  3- Motor Çalışmıyor

  Immobilizer arızalarının en sık yaşanan belirtilerinden biri de aracınızın hiç çalışmamasıdır. Eğer kapıların açılmasında herhangi bir sorun yoksa, motorun çalışmaması başka sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Ancak hem kapı kilitlerinde sorun yaşıyor, hem de motorunuz çalışmıyorsa anahtarınızın çipi arızalanmış olabilir. Böyle bir durumda sürücü gösterge lambaları yanabilir fakat araç çalışmaz.

   

  4- Anahtar Kontağı Döndürmüyor

  Anahtarı kontağa taktığınızda kontak dönmüyorsa, anahtarlığın içindeki transponder çipi ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bir sebepten ötürü, güvenlik kodunu immobilizera göndermiyordur. Bunun en yaygın sebeleri arasında; anahtarın yüksek bir yerden düşmesi, ezilmesi, manyetik alana maruz kalması, çipin su veya sıvı ile teması, vb. sayılabilir.

  Bir yedek anahtar sipariş etmeden önce, araç için doğru anahtarı kullandığınızdan emin olun. Eğer eşiniz de aynı model arabadan kullanıyorsa anahtarlar karışmış olabilir.

   

  5- Araç Alarmı Sorunları

  Aracınızın temel güvenliği immobilizer tarafından sağlanır. Immobilizer arızalı olduğunda alarm sistemi de çalışmayacaktır.

   

  Immobilizer Arızaları Nasıl Düzeltilir?

  Immobilizer Pil Değişimi

  Birçok immobilizer problemi sadece anahtarlıktaki pili değiştirerek kolayca çözülebilir. Çoğu immobilizer anahtarında, güvenlik kodunu araca iletmek için CR2032 lityum pil bulunur. Pili değiştirirken alıcı-verici çipine zarar vermemek için dikkatli olun.

  Pili değiştirdiyseniz ve motor hala çalışmıyorsa, transponder çipinde bir çeşit hasar oluşmuş olabilir. Bu durumda, yetkili servisiniz ile görüşmeniz ve yeni bir anahtar talep etmeniz gerekecektir. Yeni bir anahtar siparişi için birkaç yüz doları gözden çıkarmaya hazırlıklı olun. Aracınız ne kadar lüks ve pahalı ise yedek anahtarın maliyeti de o kadar artacaktır.

  Sorun sadece anahtardan kaynaklanmıyor olabilir. Immobilizer sistemindeki kablo kopuklukları, paslanmalar, kısa devre veya farklı hasarlarda iletim sorunlarına neden olabilir. Belki de motor kontrol ünitesi (ECU) veya sensörler arızalıdır. Böyle bir durumda, immobilizer konusunda uzmanlaşmış bir servisten yardım almanız önerilir.

   

  Mikroçipli Anahtar İle Yapılması Gerekenler

  Dikkat! Aşağıdaki işlemler uzmanlık bilgisi gerektirir. Çok fazla motor ve araç bilginiz yoksa kendinize veya aracınıza zarar verebilirsiniz.

  1- Varsa yedek anahtarı deneyin.

  2- Kontağı 5-6 kez açıp kapatın.

  3- Kontağı 5 dakika süresince açık tutun, kapatın ve yeniden deneyin.

  4- Anahtarın pilini 5 dakika çıkarın.

  5- Akü bağlantısını 5 dakika kesin.

  6- Aküyü 5 dakika süresince sökün ve kontak anahtarı açık konumda iken tekrar bağlayın.

   

  Akıllı Anahtar İle Yapılması Gerekenler

  1- Uzaktan kumandadaki pilleri kontrol edin.

  2- Pili çıkardıktan sonra uzaktan kumandadaki düğmelere basın.

  3- Araç aküsünü 5 dakikalığına çıkarın.

  4- Kapama düğmesine birkaç saniye basılı tutun.

  5- Kapama ve açma düğmesini aynı anda birkaç saniye basılı tutun.

  6- Bulunduğunuz yerde çok fazla radyo paraziti olmadığından emin olun.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMuhittin Çelik :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 12-02-2021

   "Focus 1 aracımın sustalı anahtarı kapıları açıyor aracımın kontağını çevirmiyor neden olabilir ne yapmam gerekiyor yedek anahtarda sorun yok aracımı çalıştırıyor."

  • Avatar2011 Era :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 08-07-2020

   "Ustam arabayı yıkadıktan sonra anahtarsız boşa saldım kuru yere çekmek için o esnada direksiyon kilitlendi. Anahtarı sokup sağa sola çevirmeme rağmen kilit açılmıyor ve anahtar dönmüyor. İlk defa başıma geldi acaba immobilizere su mu gitti napmam lazım cevap verirseniz çok sevinirim. 0553 973 30 21"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Yıllardır birbirine ...»

  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok mo...»

  A Enerji Yakıt Tasarruf SistemiA Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi

  A-Enerji Yakıt Tasarruf Cihazı, evde ve işyerlerinde doğalgaz, elektrik için, araçlarımızda da tüm yakıt türle...»

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»

  Nazorati Otogaz SistemleriNazorati Otogaz Sistemleri

  Nazorati Otogaz Sistemleri, otogaz sektöründe 15 yılı aşkın deneyime sahip profesyoneller tarafından kurulmuş ...»