• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Immobilizer Işığı Neden Yanar?

  Immobilizer Işığı Neden Yanar?

  Tarih: 29-06-2019

  Immobilizer ışığı neden yanar? Immobilizer Active nedir? Immobilizer uyarı lambası yanarken sürüş güvenli midir?....

  Eğer kullandığınız anahtarı hırsızlık önleme sisteminiz tanımıyorsa, yanlış anahtar kullanmışsanız veya anahtarın pil seviyesi düşükse, immobilizer uyarı lambası yanar. (Bazı Volkswagen ve Ford grubu araçlarda "Immobilizer Active" ikazı verir)

  Bir araç satın almak büyük bir yatırımdır. Bu nedenle aracınızı kötü niyetli kişilere karşı korumak ve anahtarı olmadan kullanamamasını sağlamak önemlidir. Günümüzde, neredeyse tüm araçlarda, doğru anahtar kullanılmadığı sürece motorun çalışmasını önleyen dahili immobilizer sistemleri bulunur.

  Eski sistemlerde, motoru çalıştırmaya çalışırken bilgisayar tarafından okunan anahtarda basit bir kod vardı. Şimdi ise daha gelişmiş şifreleme yöntemleri kullanılıyor. Bu yüzden sistemi bugünlerde kandırmak oldukça zor. Genel kural aynıdır. Ne zaman anahtarı çevirirseniz, araç bilgisayarı anahtardan bir kod okur ve o anda bilinen kodlara göre sistemi kontrol eder. Bilgisayar bir eşleşme bulursa motorun çalışmasına izin verir.

  Fakat anahtar ile eşleşme tespit edilmezse, motor çalışmaz veya iptal olmadan önce birkaç saniye çalışabilir. Sistemin nasıl tepki verdiğini sürücüye bildirmek için gösterge panelinde bir uyarı ışığı yanar.

   

  Immobilizer Uyarı Işığı Ne Anlama Gelir?

  Genel olarak tüm immobilizer uyarı lambaları benzer şekilde hareket eder. Ancak, aracınızın sistemiyle ilgili daha fazla bilgi için kullanım kılavuzunu kontrol edin. Motoru ilk çalıştırdığınızda, doğru anahtarın kullanıldığını göstermek için ışık birkaç saniye yanacaktır. Eğer, bilgisayar çipin gönderdiği kodu tanımıyorsa ışık birkaç kez yanıp söner. Eşleşen bir anahtar kullanılmadığı sürece motor çalışmaz.

  Aracınızda anahtarsız bir kontak varsa (eller serbest modu), anahtarın araç içindeki alıcıya yakın olduğundan emin olun. Anahtarlığın pil gücü düşük olsa dahi yine de aracı çalıştırabilirsiniz. Çünkü çoğu aracın bir yedekleme prosedürü vardır. Bu prosedürle ilgili bilgiler araç kullanıcı el kitabında yazılıdır.

   

  Immobilizer Uyarı Lambası Yanarken Sürüş Güvenli midir?

  Bu uyarı lambası genellikle anahtar tanınmazsa yanar. Bu nedenle sürüş sırasında yanmakta olan uyarı lambası için endişelenmenize gerek yoktur. Böyle bir sorun yaşıyorsanız anahtarı çıkarın ve tekrar takın. Aracın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer immobilizer sistemi devrede ise ve araç çalışmıyorsa aşağıdaki adımları deneyin.

  1- Kontağı "ON" konumuna getirin ve yaklaşık 5 saniye bekleyin.

  2- 5 saniye sonra kontağı "OFF" konumuna getirin ve yaklaşık 10 saniye bekleyin.

  3- 10 saniye sonra 1. ve 2. adımları tekrar deneyin.

  4- Diğer elektromanyetik cihazlardan anahtarı uzak tutun.

  5- Aracı tekrar çalıştırın.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir....»

  Devamı »

  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj bayisi ve y...»

  Devamı »

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir....»

  Devamı »

  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir....»

  Devamı »

  Stag Otogaz SistemleriStag Otogaz Sistemleri

  Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konularında müşte...»

  Devamı »