• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0641 Arıza Kodu - Sensör Referans Voltajı A Devresi Açık

  P0641 Arıza Kodu - Sensör Referans Voltajı A Devresi Açık

  Tarih: 02-07-2019

  P0641 motor arıza kodu nedir? P0641 "Sensör Referans Voltajı A Devresi Açık" motor hata kodu neden olur? P0641 arıza kodunun sebepleri ve çözümleri.....

  P0641 motor arıza kodu, "Sensör Referans Voltajı "A"" devresinde bir arıza tespit edildiğini gösterir. Genel bir güç aktarım kodudur ve 1996 yılından günümüze OBD-II sistemi ile donatılmış araçlar için geçerlidir. Tanımı, sorun giderme ve onarım yöntemleri aracın marka ve modeline göre değişebilir.

  PCM, sensörlerin herhangi birinin referans voltajında beklenenden yüksek veya düşük bir hata tespit ettiğinde P0641 arıza kodunu üreterek sürücüyü bilgilendirir. Sensör Referans Voltajı "A" tahrik hattını, şanzımanı, transfer kutusunu veya diferansiyel ile ilişkili sensörlere voltaj sağlayan devrelerle ilgilidir. Sensör Referans Voltajı "B" ise ayrı bir devreyi ifade eder. "B" arıza kodu motor ve sürüş fonksiyonlarını kontrol eden sensörlere referans voltajı gönderir. Her iki devrede de birkaç sensörün birbiri ile ilişkili olduğunu, yani "A" devresindeki arızanın tüm sensörleri ve alt sistemleri etkileyeceğini unutmamak gerekir.

  NOT: Hall -effect sensörler, manyetik bir alan aracılığıyla kendi sinyal akımlarını ürettikleri için referans voltajı gerekmez. Bu nedenle, bu tür sensörler genellikle bu koddan etkilenmez.

  Birçok durumda P0641 koduna diğer kodlar eşlik eder. Bu sayede arızanın aranacağı alanı daraltma şansınız olur. Sensör konumunu ve fonksiyonunu belirlemek için araç hakkında bilgili, uzman bir teknisyene danışın. Sadece P0641 arıza kodu oluşmuşsa başka arıza kodu yoksa PCM'de yazılımsal bir sorun oluşmuş olabilir. Açıkçası, P0641 koduna neden olan sensörü bulmak için tüm sensörleri test etmeniz gerekebilir.

  P0641 kodu bazı araçlarda motor arıza lambasının yanmasına sebep olabilir. Fakat, genellikle motor arıza lambasının yanması için birden fazla arıza kodunun oluşması gerekir. Onarıma başlamadan önce PCM'nin hazır olmasını bekleyin. Her onarımın ve müdahalenin ardından arıza kodlarını silmek ve aracı normal şekilde sürmek önemlidir.

   

  P0641 Arıza Belirtileri

  P0641 arıza kodunun ciddiyeti, hangi sensör devresinin açık kaldığına göre değişir. Bu kod genellikle aşağıdaki belirtileri gösterir.

   

  P0641 Arıza Kodunun Sebepleri

  Bu motor kodunun olası nedenleri şunları içerir:

   

  Arıza Tespit ve Onarım İşlemleri

  Mevcut tüm hata kodlarını not edin. Başka kodlar varsa, oluştukları sırayı kontrol edin. P0641'den önceki kodlar P0641'e neden olmuş olabilir. Öncelikle bu kodların araştırılması ve çözülmesi gerekir. Bunu yapmamak, boşa harcanan zaman, parçaların ve bileşenlerin gereksiz yere değiştirilmesiyle sonuçlanacaktır.

  Tam yük altında sistem sigortaları ve sigorta bağlantıları devre ile kontrol edilmelidir. Devre üzerinde çok az yük olduğunda normal görünebilen sigortalar, tam olarak yüklendiğinde genellikle başarısız olur. Atan ve şüpheli sigortalar değiştirilmelidir.

  Sensör sistemi ile ilgili kablo demetleri ve bağlantılar kontrol edilmelidir. Hasar görmüş, aşınmış, paslanmış veya yanmış kablolar, konektörler ve bileşenler onarılmalı ve gerekirse değiştirilmelidir.

  Tüm sigortalar ve kablolar sorunsuz ise sensör referans voltajı test edilmelidir. Sensörün direnci ve süreklilik parametre değerleri ölçülmelidir. Bulunan değerler aracın spesifik sensör özelliklerine uygun mu kontrol edilmelidir. Bu özelliklere uymayan sensörler değiştirilmelidir. Aksaklıklara ve tamamen açık devrelere özellikle dikkat etmek gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Vialle Alternatif Yakıt SistemleriVialle Alternatif Yakıt Sistemleri

  Vialle Alternatif Yakıt Sistemleri Türkiye'deki tek sıvı püskürtmeli LPG sistemidir. Aynı zamanda piyasadaki en modern v...»

  Devamı »

  Torqmax Dizel LPG SistemiTorqmax Dizel LPG Sistemi

  Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kısılarak ye...»

  Devamı »

  Versus Otogaz EkipmanlarıVersus Otogaz Ekipmanları

  Polonya merkezli bir şirket olan Versus, 1991 yılından bu yana LPG dönüşüm sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Baykan Otogaz SistemleriBaykan Otogaz Sistemleri

  Baykan Otogaz Sistemleri 1998 yılından beri otogaz sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur....»

  Devamı »