• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0173 Arıza Kodu - Yakıt Ayarı Arızası Sıra 2

  P0173 Arıza Kodu - Yakıt Ayarı Arızası Sıra 2

  Tarih: 02-07-2019

  P0173 motor arıza kodu nedir? P0173 "2. Sıra Yakıt Ayarı Arızası" hata kodu neden olur? P0173 motor arıza kodunun belirtileri ve arıza teşhis yöntemleri.....

  P0173 "Yakıt Ayarı Arızası (2. Sıra)" gösteren bir arıza kodudur. Arızanın sebebi bir çok sebepten ötürü olabilir. Bu nedenle uzman bir tamirci tarafından olası nedenlerin kontrol edilmesi gerekir. Onarım adımları aracın marka / modeline bağlı olarak değişebilir.

   

  P0173 Motor Arıza Kodunun Anlamı

  Hava-yakıt karışım oranı fakir veya zengin olduğunda, ECU tarafından P0173 arıza kodu tetiklenir. Çoğu koşullarda ECU, aracın fakir veya zengin karışımını telafi edebilir. Ancak telafi miktarı çok fazlaysa ve ECU'nun belirlenen parametrelerini aşmışsa P0173 hata kodu belirir.

  Yakıt ayarı, ECU'nun motordaki değişen hava koşullarına göre hava-yakıt oranını ayarlama işidir. Hava-yakıt oranı benzinli araçlar için 14.7:1 veya buna yakın olmalıdır. Yani 1 birim yakıtı yakmak için 14.7 birim hava gerekir. Bu en ekonomik ve düşük emisyon değerleri için en ideal karışım oranıdır. Araç rölantideyken, yokuş aşağı inerken, seyir halinde ve otoyolda en süratli halindeyken dahi yakıt karışımı bu aralıkta kalmalıdır.

  İki çeşit hava-yakıt oranı ayarı vardır. Kısa ve uzun dönem... Kısa Dönem Yakıt Ayarı (STFT) neredeyse anlık gerçekleşirken, Uzun Dönem Yakıt Ayarı (LTFT) daha uzun sürelerde gerçekleşen kademeli bir ayardır.

   

  P0173 Arıza Koduna Ne Sebep Olabilir?

   

  P0173 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

   

  P0173 Arıza Kodu Nasıl Teşhis Edilir?

   

   

  P0173 Kodunu Teşhis Ederken Sık Yapılan Hatalar

   

   

  P0173 Kodu Önemli mi?

  NOT: Bazı Mercedes-Benz modelleri için, emme manifoldunun altında bulunan karter havalandırma hortumu kaçak ve çatlaklara karşı incelenmelidir. Ayrıca hortumdaki çek valfin çalışması kontrol edilmelidir. Çek valf sadece bir yönden akmalıdır. Ayrıca eksantrik mili ayar solenoidlerinde kaçak var mı bakılmalıdır.

  Özellikle Mercedes-Benz, Volkswagen ve Avrupa araçlarda bu arıza kodu çok yaygındır. Potansiyel sebebi ise MAF sensörü veya hava akışmetre arızasıdır. Amerikan veya Asya araçlarında bu arızaya daha az rastlanır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. ...»

  Devamı »

  AC Stag Otogaz SistemleriAC Stag Otogaz Sistemleri

  AC Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konularında mü...»

  Devamı »

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile işbirliği ...»

  Devamı »

  Mimgas LPG/CNG SistemleriMimgas LPG/CNG Sistemleri

  Mimgas LPG/CNG Sistemleri, Mimsunar Otogaz tarafından üretimi yapılan en kaliteli yerli kitler arasındadır....»

  Devamı »

  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir....»

  Devamı »