• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0170 Arıza Kodu - Yakıt Ayarı Arızası Sıra 1

  P0170 Arıza Kodu - Yakıt Ayarı Arızası Sıra 1

  Tarih: 03-07-2019

  P0170 motor arıza kodu nedir? P0170 "1. Sıra Yakıt Ayarı Arızası" hata kodu neden olur? P0170 motor arıza kodunun belirtileri ve arıza teşhis yöntemleri.....

  P0170 hata kodu "1. Sıra Yakıt Ayarı Arızası" olarak tanımlanmıştır. PCM'nin, araç üreticisi tarafından belirlenen aralık dışında bir yakıt ayarlaması tespit ettiği anlamına gelir. Genellikle, yakıt enjeksiyon sistemi düzgün çalışmıyorsa veya hava-yakıt karışım oranının telafisi çok fazla ise PCM bu kodu üretir. Bu durum zengin karışım veya fakir karışım olabilir.

  PCM, oksijen sensörlerinden bir sinyal alır ve bu sinyale dayanarak yakıt miktarını ayarlar. PCM, tarafından gerçekleştirilen bu harekete yakıt ayarı denir. Oksijen sensörlerinden gelen sinyal daha az yakıt isterse PCM negatif yakıt ayarlaması yapar. Oksijen sensörleri yakıt artışı isterse, PCM pozitif bir yakıt ayarlaması yapar.

   

  P0170 Arıza Kodunun Nedenleri Nelerdir?

   

  P0170 Kodunun Belirtileri Nelerdir?

  Bu kodun belirtileri araca ve mevcut diğer koşullara bağlı olarak değişebilir. Oluşabilecek bazı belirtiler şunlardır:

   

  P0170 Arıza Teşhisi

  Arızanın teşhisine başlamadan önce, OBD-II tarayıcı ile başka kodlar olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer varsa önce bu kodların nedenleri bulunmalı ve çözülmelidir. Başka arıza kodları P0170 kodunu tetikleyebilir. Diğer arıza kodlarının problemleri çözüldükten sonra motor arıza lambası söndürülerek PCM sıfırlanır ve motor çalıştırılır. P0170 kodu geri gelirse başka bir sorun var demektir. Tüm kontrol ve testler neticesinde bir arıza bulunmazsa PCM'nin kendisi arızalı demektir.

  Bu koda en yaygın olan nedenlerden biri Kütle Hava Akış Sensörü'dür. Yapılacak en büyük hata, hiçbir kontrol ve test yapmadan sensörü değiştirmektir.

  Potansiyel nedenler arasında yakıt basınç regülatörü, vakum kaçakları, eğer varsa turbo hava şarj hortumlarında sızıntı, arızalı O2 sensörü (Mercedes araçlar için adaptasyon gerekebilir), MAF konnektöründe veya O2 sensör konnektöründe yağ kirliliği sayılabilir. Ayrıca ateşleme bobinleri, yağ sensörü, kam ve krank sensörleri de kontrol edilmelidir. Yanmış, kısa devre yapmış, hasar görmüş veya paslanmış kablo ve konnektörler değiştirilmelidir. Oksijen sensörlerinin referans havasını kirletebilecek ciddi egzoz sızıntıları da bu soruna yol açabilir.

   

  P0170 Kodu Ne Kadar Önemli?

  P0170 kodunun önemi, beraberinde yanacak diğer kodlarla beraber değişiklik gösterir. Bu kod tek başına herhangi bir belirti göstermez. Ancak diğer koşullarla birlikte çok sayıda sürüş sorununa yol açabilir. Bu koda müdahale etmeden PCM'de uzun süre kalırsa, motorda ciddi hasarlar oluşabilir. Beraberinde başka bir arıza kodu oluşmamışsa, kısa bir süreliğine pas geçebilirsiniz.

  P0170 kodunu düzeltmek için, motorun zengin veya fakir karışımına neden olacak tüm olasılıkları ortadan kaldırmanız gerekir. Her şeyi doğru yaptığınıza eminseniz tek çare PCM'yi değiştirmektir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur....»

  Devamı »

  AC Stag Otogaz SistemleriAC Stag Otogaz Sistemleri

  AC Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konularında mü...»

  Devamı »

  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı....»

  Devamı »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  FBR LPG/CNG Sistemleri; Sistem ekipmanları ve ithalatçı, imalatçı firma hakkında bilgiler yer almaktadır....»

  Devamı »

  Torqmax Dizel LPG SistemiTorqmax Dizel LPG Sistemi

  Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kısılarak ye...»

  Devamı »