• 03-07-2019
 • 3 dak
 • 12473
 • 1

P0100 Kütle Hava Akış Sensörü Devre Sorunu Arızası Nedir?

P0100 arıza kodu nedir? Kütle Hava Akış Sensörü (MAF) Devre Sorunu arızasının açıklaması nedir? P0100 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0100 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?

P0100 "Kütle Hava Akış Sensörü (MAF) Devre Sorunu" için bir arıza teşhis kodudur. Genel bir güç aktarma kodudur ve OBD-II donanımlı araçlarda uygulanır. Bunlarla sınırlı olmamakla birlikte; Toyota, Nissan, Vauxhall, Mercedes Benz, Mitsubishi, VW, Saturn, Ford, Jeep, Jaguar, Chevy, Infiniti, vb. araçlarda görünür. Onarım adımları marka ve modele göre değişebilir.

MAF sensörü, aracın motor hava girişi ile hava filtresi arasına yerleştirilir. Motora çekilen havanın hacmini ve yoğunluğunu ölçmek için kullanılır. ECU, bu değerleri optimum güç ve yakıt verimliliği için diğer sensör parametreleri ile birlikte kullanır. Bazı araçlarda MAF sensörü ile birlikte Hava Sıcaklık Sensörü'de bulunur.

P0100 Kütle Hava Akışı (MAF) Devresi Sorunu genellikle P0101, P0102, P0103 ve P0104 kodlarıyla ilişkilendirilir. MAF sensörü veya devresi ile ilgili bir problemin olduğunu gösterir.

 

P0100 Kodunun Sebepleri Nelerdir?

MAF sensörü problemlerinin birkaç nedeni olabilir:

 • - Sorunun en yaygın sebebi genellikle elektrik bağlantısının kesilmiş olması veya kablo ya da soketin hasar görmüş olmasıdır.
 • - Aşırı kirli MAF sensörü.
 • - MAF sensörünün arızalı veya hasar görmüş olması.

 

P0100 Kodunun Belirtileri Nelerdir?

 • - P0100 kodu genellikle Motor Arıza Lambası ile kendini belli eder. Aracınız, bir tamirciye gitmenize engel olmayacak şekilde çalışır.
 • - Motor normale yakın çalışsa da, performans ve rölanti sorunları gibi belirtiler gösterir.
 • - Egzoz borusundan siyah duman görülebilir
 • - Motorun teklemesi
 • - Motorun zor çalışması ve stop etmesi

 

Bir Tamirci P0100 Kodunu Nasıl Düzeltir?

P0100, OBD-II tarama aleti ile teşhis edilir. Kod önce sıfırlanır ve geri gelip gelmeyeceğini görmek için yol testine çıkılır. Sürüş sırasında tarama aletinden gözlemlenebilir. Kod geri gelirse, tamircinin konnektör, kablo veya sensör sorunlarını belirlemek için inceleme yapması gerekir. Konnektörün takılı olup olmadığı kontrol edilmeli, hatta çıkarıp tekrar takılmalıdır. Kırılmış, paslanmış, hasar görmüş kablolar değiştirilmelidir. Hava filtresi kirli ise yenisi ile değiştirilmelidir. MAF sensörünün aşağısında vakum sızıntısı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Testlerin sonucunu görünceye kadar asla yeni bir MAF sensörü satın almayın! MAF sensörü satın almadan önce eski MAF sensörünü elektronik sprey temizleyici ile temizlemeyi deneyin. Çünkü MAF sensörleri önemli miktarda kir ve karbon birikimine neden olur.

 

P0100 Kodu Ne Kadar Önemli?

P0100 arıza kodu aracın kullanılmasını engellemez. Ancak, motorun aşırı yakıt tüketimine ve güç kaybetmesine neden olur. Bu nedenle ilk fırsatta incelenmesi gerekir.

Çoğu zaman Motor Arıza Lambası yandıktan sonra kod sıfırlanınca araç normal şekilde çalışmaya devam eder.

150.000 kilometreden fazla olan birçok araç, potansiyel sensör problemleri ile karşı karşıyadır.

1 Yorum

Avatar
Metin
21-10-2020 | Ankara

Ford focus sedan dizel 2007 model 1.6v trend aracımın bu kodu var Ankara da bu işi çabucak yapan yer varmı

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.