• 04-07-2019
 • 3 dak
 • 7672
 • 1

P0128 Termostat Arızası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

P0128 motor arıza kodu nedir? P0128 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0128 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir? Soğutma Sıvısı Termostat Arızası nasıl düzeltilir?

P0128 "Soğutma Sıvısı Termostat Arızası", motor çalıştırıldıktan bir süre sonra soğutma sıvısı normal sıcaklığa ulaşmazsa veya geç ulaşırsa oluşur. PCM bu süreyi, Emme Havası Sıcaklık Sensörü (IAT), Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü (ECT) vasıtası ile aracın çalışma süresini ve devrini ölçerek hesaplar. Motor Arıza Lambası'nın yanması dışında herhangi bir sürüş problemi hissetmezsiniz.

 

P0128 Arıza Kodunun Sebepleri

 • - En sık karşılaşılan nedeni sızdıran, açık kalmış veya erken açılan bir termostattır.
 • - Arızalı Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü (ECT) veya kablo sorunları.
 • - Düşük soğutma sıvısı seviyesi
 • - Arızalı soğutma fanı (çok fazla çalışıyor veya kapanmıyor)
 • - Arızalı Emiş Havası Sıcaklık Sensörü (IAT) veya kablo sorunları.

 

P0128 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

 • - Motor Arıza Lambası yanar
 • - Motorun ısınması uzun sürer (özellikle soğuk havalarda)
 • - Motorun sıcaklığı yüksek hızlarda seyrederken düşer.
 • - Kaloriferler sıcak hava üflemez

 

P0128 Arızası Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis yöntemleri ustadan ustaya değişiklik gösterebilir. İlk kontrol edilmesi gereken, termostata bağlı radyatör hortumundan akan soğutma sıvısının sıcaklığıdır. Termostat açana kadar hortum ılık olmalıdır. Termostat açıldığında ise hortum hızlı bir şekilde ısınmalı ve çok sıcak su akmaya başlamalıdır. Elinizi yakmamak için dikkat etmeniz gerekir.

Eğer hortum yavaş ısınıyor veya ısınmıyorsa nedeni termostatın açık kalmasıdır. Hortum olması gerektiği gibi ısınıyorsa, kontrol edilmesi gereken sıradaki parça sıcaklık sensöründen aldığınız değerlerdir. Bunun için bir arıza tespit cihazınızın olması gereklidir. Sıcaklık değeri yaklaşık 200 derece fahrenhayt olmalıdır. Bu değeri bir kızılötesi termometre ile ölçerek karşılaştırmanız gerekir. Eğer değerler eşleşmiyorsa aracın sensöründe bir sorun var demektir. Bu durumda sensör kablo ve soketlerinin kontrol edilmesi gerekir. Eğer kablo ve soketlerde sorun yoksa sensör arızalı demektir ve değiştirilmelidir.

Nadiren de olsa, Motor Kontrol Modülü tarafından sağlanan besleme voltajında da sorun olabilir. Eğer hiç bir hata bulumadıysanız, PCM'nin güncel bir yazılımla yeniden programlanması sorunu çözebilir.

 

P0128 Kodunu Teşhis Ederken Sık Yapılan Hatalar

Herhangi bir tamirciye P0128 arıza kodunu sorsanız, 10'undan 9'u termostatın arızalı olduğunu söyleyecektir. Büyük bir çoğunluğu haklı çıkacaktır fakat aracı kontrol etmeden termostatı değiştirmek bazen sorunun düzelmesi için yeterli olmaz.

 

P0128 Arıza Kodu Ne Kadar Önemli?

P0128 aracınıza hemen zarar verecek kadar ciddi bir kod değildir. Fakat tamir edilmez ve araç uzun süre bu şekilde kullanılırsa, yağın su ile kirlenerek bozulmasına ve motorun zarar görmesine neden olabilir. Motor hasarının ortaya çıkması yaklaşık 1 yıl sürebilir. Önerimiz bir an önce soruna müdahale edilmesi yönündedir.

Ek olarak, P0128 arıza kodu genellikle kış aylarında ortaya çıkar. Yaz aylarında aşırı sıcaklar aracın normal şekilde ısınmasına yardımcı olur. Fakat soğuk havalarda motorun ısınması zorlaşır.

1 Yorum

Avatar
Tunay
30-08-2020 | İstanbul

Benim aracım opel mokka 1.4 benzinli turbo motora sahip bir araç. Yolculuk esnasında bolu dağını tırmanırken aracım motor aşırı ısındı rolantiye alın ikazı verdi ve hararet ibresi hızlı bir şekilde yükseldi sonra tekrar aynı hızda düştü. Araçta p2227 ve p2228 kodlar hata olarak çıktı bunlar map sensörüyle alakalı olan kodlarmış fakat opelin servisine getirdim aracım hiçbir hata vermedi cihaza bağladık herşey normaldi fakat ben termostatı değiştirdim çünkü açıyordu. Bu hata kodlarının termostatla bir alakası olabilir mi? ? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim saygılar☺

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.