• 08-07-2019
  • 5 dak
  • 184630
  • 13

Airbag Işığı Neden Yanar? Airbag Lambası Nasıl Söndürülür?

Airbag ışığı neden yanar? Airbag lambası nasıl söndürülür? Airbag arızasının sebepleri nelerdir? Hava Yastığı Lambası yanarken aracı sürmek güvenli midir?

Aracınızı çalıştırıyorsunuz ve birdenbire gösterge panelinizde Airbag (Hava Yastığı) ışığı beliriyor. Aracı sürmeye devam edip etmeyeceğinizi düşünüyorsunuz, fakat Airbag ışığı yanarken kaza yaparsanız ne olacak?

Endişelenmeniz gereken tek gerçek, bir kaza anında hava yastıklarınızın açılmayacağıdır.

Airbag uyarı lambası sadece aracınızdaki hava yastığı sisteminde bir sorun olduğunda yanar. Aracınızı her çalıştırdığınızda, motor bilgisayarı sistemi kontrol eder. Işık birkaç saniye yanar ve herhangi bir sorun olmadığında söner. Işık sönmezse sistemde bir sorun var demektir.

 

Airbag Işığı Neden Yanar?

Otomobil üreticileri her 10 yılda bir Airbag sisteminin kontrol edilmesini önermektedir. Çünkü, sistemdeki sensör ve kablolar zamanla yıpranacaktır. Bu, sistemin tamamen değiştirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Ancak, sistemin kontrol edilmesi ve düzgün çalıştığından emin olmanız önemlidir.

Airbag ışığının yanmasının en yaygın sebebi, herhangi bir konnektörün içindeki arızadır. Airbag Kontrol Modülü minumum toleransa sahiptir. Herhangi bir bağlantı hatası sistemi kapatır ve Airbag ışığını tetikler. Genellikle bir Airbag Kontrol Ünitesi 3-5 ohm'luk bir toleransa sahiptir. Bağlantıda az bir korozyon oluşursa, 5 ohm'un üzerine geçerseniz ışık tetiklenir.

En yaygın sorunlardan biri ön koltukların altındaki konnektörlerdir. Ön koltukları sık sık ileri ve geri hareket ettirirseniz, fişler gevşer, yıpranır ve arızalara neden olur. Böyle durumlarda fişlere hava tutmak ve geri takmak durumu düzeltebilir.

Bir başka yaygın sorun ise, araç aküsünün zayıflaması ve bitmesidir. Batarya tamamen şarj olduğunda veya yenisi ile değiştirildiğinde sorun çözülecektir.

Ayrıca ön yolcu koltuğunda bir doluluk sensörü bulunur. Bu sensör ağırlığa duyarlı olarak çalışır. Ön yolcu koltuğunda belirtilen ağırlıktan fazlası olduğunda, bir çarpışma anında yolcu hava yastığının açılmasını sağlar. Sensörde herhangi bir arıza oluştuğunda airbag lambası yanacaktır.

Airbag ışığı yandığında, mutlaka bir OBD2 cihazı ile arıza koduna bakmanız gerekir. Tamirine başlamadan önce negatif akü bağlantısı mutlaka sökülmeli ve kondansatörlerin tamamen boşalması için 10-15 dakika beklenmelidir. Sorunu çözseniz bile ışığın sönmesi için arıza kodlarını ECU'dan silmeniz gerekir.

 

Airbag Arıza Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Gösterge panelinde Airbag veya SRS yazan bir ışık yanar. SRS "Supplemental Restraint System” kısaltmasıdır ve "Tamamlayıcı / İlave Güvenlik Sistemi” anlamına gelir. Bazı araçlarda hava yastığı açılmış bir kişinin resmini de görebilirsiniz.

Bazı araçlarda "Airbag Devre Dışı" veya "Airbag Kapalı" şeklinde bir uyarı görebilirsiniz.

Emniyet kemerlerinin bağlantılarında bir sorun olduğunda da Airbag ışığı yanabilir.

Aracınızla çarpışma sensörlerini harekete geçiren bir kaza yaşamışsanız, Airbag ışığınız yanabilir. Bu durumda Airbag sistemine reset atılması gerekir.

Aracınız, Airbag sensörlerine zarar verecek derecede ciddi sel hasarlarına maruz kalmışsa Hava Yastıkları açılmayabilir ve arıza lambası yanabilir.

 

Airbag Işığı Yanarken Hava Yastıkları Çalışır mı?

Airbag lambası yanarken araç sürülebilir fakat güvenli değildir. Işığın yanması airbag sisteminde bir sorun olduğunu, bir kaza anında açılmayacağını gösterir. Sorunun mümkün olan en kısa zamanda onarılması gerekir. Hava yastıkları, bir çarpışma anında açılmazsa ölüm veya ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Airbag ışığının yanmasının sebebi birçok nedenden ötürü olabilir. Kopmuş veya kısa devre yapan kablolar, hatalı bağlantılar, ECU, vb.. Arızayı bulmanın en kesin yolu, OBD2 tarayıcısıyla sistemi kontrol edip, arıza koduna bakmaktır. Airbag sistemi hassastır. Bir arıza kodu oluştuğunda, sistem iptal edilir ve sorun giderilmedikçe hava yastıkları çalışmaz. Çünkü, kopuk bir tel yüzünden sistem yanlış alarm vererek hava yastıklarının açılmasına sebep olabilir. Bunun yaşanmasını eminim kimse istemez...

Airbag arızaları motora, diğer sistem ve parçalara zarar vermez. Zararı sadece sürücüye ve yolcularadır.

 

Airbag Ne Zaman Açılacağını Nasıl Biliyor?

Airbag sistemi, bir kontrol ünitesi, birkaç sensör ve birkaç hava yastığından oluşur. 2014 yılı öncesi araçlarda yaklaşık 6 hava yastığı bulunur. Daha yenilerde ise 10 veya daha fazla hava yastığı olabilir. Genelde aracın önünde ve yanlarında çarpışma sensörleri bulunur. Bazı araçlarda bu sensörlerin sayısı daha fazladır ve tüm araç boyunca bulunabilir. Bu sensörler darbeyi algılarlar. Bir çarpışma sensörü tetiklendiğinde, Airbag Kontrol Modülü'ne bir sinyal gönderir. Airbag Kontrol Modülü'de aracın içindeki hava yastıklarına bir elektrik yükü göndererek anında şişmelerini sağlar. Tüm bunlar milisaniye gibi oldukça kısa bir sürede gerçekleşir.

 

Airbag Işığı Nasıl Söndürülür?

Tüm onarımlar yapıldıktan sonra Airbag ışığınız halen yanıyorsa bunu birkaç adımda kendinizde söndürebilirsiniz. Adım adım yapmanız gerekenler:

1- Anahtarı kontağa takın ve "On" konumuna getirin.

2- Airbag ışığını takip edin. 7 saniye boyunca yanmaya devam eder ve ardından söner. Söndükten sonra hemen kontağı kapatın ve 3 saniye bekleyin.

3- Kontağı yeniden "On" konumuna getirin ve aynı işlemi iki kez daha tekrar edin.

Aracı çalıştırdığınızda Airbag ışığı 7 saniye boyunca yanmalı ve ardından tamamen sönmelidir. Bu sayede airbag ışığını sıfırlamış olursunuz.

13 Yorum

Avatar
Oto Tasarruf
09-06-2022 | Ankara

@Hamdi, ışığın geç sönmesinin nedeni çoğu zaman arızalı emniyet kemeri tokası, hava yastıklarına güç sağlayan yedek akünün bitmesi, ön koltukların altındaki kablolarla ilgili sorunlardan veya direksiyonda bulunan ve kabloları ayıran zemberek yayından kaynaklanır. Ayrıca, sürücü veya yolcu koltuğunun altında bulunan airbag modülüne su girerse de çeşitli sorunlar gözlenebilir. Işığın kısa bir süre sonra sönmesi kritik bir arıza olmadığını gösterir, ancak müdahale edilmezse arıza kalıcı olabilir. Bir arıza tespit cihazı ile hata kodlarına bakarsanız o doğrultuda sorunu çözebilirsiniz.

Avatar
Hamit
09-06-2022 | Adana

Hocam bende 2015 Honda Civic var. Araç çalıştıktan 50 saniye sonra airbag ışığı sönüyor bu normal mi? Normalde araç çalıştıktan 7 saniye sonra sönmesi gerekmiyor mu?

Avatar
Emine
21-02-2022 | Ankara

Airbag ışığım yandı torpidoya yumruk vurdum ustaya götürdüm yapıldı ama ağır hasarlı diye geçer dedi sisteme ne kadar doğru? Hava yastıkları patlamadı?

Avatar
Burak Yılmaz
15-12-2021 | Kocaeli

S.a hocam direksiyon derinlik ayarı varsa onla oynayın düzelir muhtemelen saygılar.

Avatar
Erbulut
07-10-2021 | İstanbul

Fiat Egea aracımın aküsü boşalmış vurdurarak çalıştırdım aküsü şu durumda iyi fakat airbag ışığı yanıyor bazı teknikleri anlatılmış söndürmek için fakat ışık kontağı açtığımda hiç sönmüyor.

Avatar
Halil
25-07-2021 | Afyon

Selam aracım 1.4 Egea benzinli. Aracın aküsü bitti bir kaç defa takviye ile çalıştırdık. Akü seviyesi şuan bayağı dolu ama aracım airbag kontrol ettirin uyarısı veriyor sorunu nasıl çözerim? berkant085@hotmail.com mail adresine de değerli yorumlarınızı yazabilirsiniz tsk

Avatar
Ali Ayık
09-07-2021 | İstanbul

Menüden mi on tuşuna basacağız?

Avatar
Ali böcek
20-05-2021 | Ankara

Aracıma ön sağ taraftan vurdular airbag ışığı yanıyor ne yapmalıyım saygılarımla

Avatar
Ramazan
16-05-2021 | Ordu

Aracım fiat egea 1.6 aracımın aküsü bitti yeni akü taktım airbag lambası yanmaya başladı bu neden olur yardımcı olursanız sevinirim.

Avatar
mcsugar
13-03-2021 | İzmit

Evet adımları takip ettim ve ışık resetlendi teşekkürler.

Avatar
Metin
08-06-2020 | İstanbul

Ducato minibüsüm var panelde airbag ışığı devamli ikaz veriyor. Beyin arızalı dediler. Bu arıza ışığını başka türlü söndürme imkanı varmı? Direnç bağlıyorlarmış.

Avatar
Serdar
02-05-2020 | Gaziantep

Aynı sorun aynı şekilde bende de oluştu. Problemi nasıl hallettiniz?

Avatar
Ayhan
12-03-2020 | İstanbul

Aracımın aküsü zayıflamıştı araç çalışmadı ve bende bu durumda aracı vurdurarak çalıştırdım ve o günden beri airbag uyarı ışığı yanıyor. Resetleterek silmek istedik ama hatayı silmiyor. Yardımcı olur musunuz teşekkürler.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.