• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Airbag Işığı Neden Yanar? Airbag Lambası Nasıl Söndürülür?

  Airbag Işığı Neden Yanar? Airbag Lambası Nasıl Söndürülür?

  Tarih: 08-07-2019

  Airbag ışığı neden yanar? Airbag lambası nasıl söndürülür? Airbag arızasının sebepleri nelerdir? Hava Yastığı Lambası yanarken aracı sürmek güvenli midir?....

  Aracınızı çalıştırıyorsunuz ve birdenbire gösterge panelinizde Airbag (Hava Yastığı) ışığı beliriyor. Aracı sürmeye devam edip etmeyeceğinizi düşünüyorsunuz, fakat Airbag ışığı yanarken kaza yaparsanız ne olacak?

  Endişelenmeniz gereken tek gerçek, bir kaza anında hava yastıklarınızın açılmayacağıdır.

  Airbag uyarı lambası sadece aracınızdaki hava yastığı sisteminde bir sorun olduğunda yanar. Aracınızı her çalıştırdığınızda, motor bilgisayarı sistemi kontrol eder. Işık birkaç saniye yanar ve herhangi bir sorun olmadığında söner. Işık sönmezse sistemde bir sorun var demektir.

   

  Airbag Işığı Neden Yanar?

  Otomobil üreticileri her 10 yılda bir Airbag sisteminin kontrol edilmesini önermektedir. Çünkü, sistemdeki sensör ve kablolar zamanla yıpranacaktır. Bu, sistemin tamamen değiştirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Ancak, sistemin kontrol edilmesi ve düzgün çalıştığından emin olmanız önemlidir.

  Airbag ışığının yanmasının en yaygın sebebi, herhangi bir konnektörün içindeki arızadır. Airbag Kontrol Modülü minumum toleransa sahiptir. Herhangi bir bağlantı hatası sistemi kapatır ve Airbag ışığını tetikler. Genellikle bir Airbag Kontrol Ünitesi 3-5 ohm'luk bir toleransa sahiptir. Bağlantıda az bir korozyon oluşursa, 5 ohm'un üzerine geçerseniz ışık tetiklenir.

  En yaygın sorunlardan biri ön koltukların altındaki konnektörlerdir. Ön koltukları sık sık ileri ve geri hareket ettirirseniz, fişler gevşer, yıpranır ve arızalara neden olur. Böyle durumlarda fişlere hava tutmak ve geri takmak durumu düzeltebilir.

  Bir başka yaygın sorun ise, araç aküsünün zayıflaması ve bitmesidir. Batarya tamamen şarj olduğunda veya yenisi ile değiştirildiğinde sorun çözülecektir.

  Ayrıca ön yolcu koltuğunda bir doluluk sensörü bulunur. Bu sensör ağırlığa duyarlı olarak çalışır. Ön yolcu koltuğunda belirtilen ağırlıktan fazlası olduğunda, bir çarpışma anında yolcu hava yastığının açılmasını sağlar. Sensörde herhangi bir arıza oluştuğunda airbag lambası yanacaktır.

  Airbag ışığı yandığında, mutlaka bir OBD2 cihazı ile arıza koduna bakmanız gerekir. Tamirine başlamadan önce negatif akü bağlantısı mutlaka sökülmeli ve kondansatörlerin tamamen boşalması için 10-15 dakika beklenmelidir. Sorunu çözseniz bile ışığın sönmesi için arıza kodlarını ECU'dan silmeniz gerekir.

   

  Airbag Arıza Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

  Gösterge panelinde Airbag veya SRS yazan bir ışık yanar. SRS "Supplemental Restraint System” kısaltmasıdır ve "Tamamlayıcı / İlave Güvenlik Sistemi” anlamına gelir. Bazı araçlarda hava yastığı açılmış bir kişinin resmini de görebilirsiniz.

  Bazı araçlarda "Airbag Devre Dışı" veya "Airbag Kapalı" şeklinde bir uyarı görebilirsiniz.

  Emniyet kemerlerinin bağlantılarında bir sorun olduğunda da Airbag ışığı yanabilir.

  Aracınızla çarpışma sensörlerini harekete geçiren bir kaza yaşamışsanız, Airbag ışığınız yanabilir. Bu durumda Airbag sistemine reset atılması gerekir.

  Aracınız, Airbag sensörlerine zarar verecek derecede ciddi sel hasarlarına maruz kalmışsa Hava Yastıkları açılmayabilir ve arıza lambası yanabilir.

   

  Airbag Işığı Yanarken Hava Yastıkları Çalışır mı?

  Airbag lambası yanarken araç sürülebilir fakat güvenli değildir. Işığın yanması airbag sisteminde bir sorun olduğunu, bir kaza anında açılmayacağını gösterir. Sorunun mümkün olan en kısa zamanda onarılması gerekir. Hava yastıkları, bir çarpışma anında açılmazsa ölüm veya ciddi yaralanmalara neden olabilir.

  Airbag ışığının yanmasının sebebi birçok nedenden ötürü olabilir. Kopmuş veya kısa devre yapan kablolar, hatalı bağlantılar, ECU, vb.. Arızayı bulmanın en kesin yolu, OBD2 tarayıcısıyla sistemi kontrol edip, arıza koduna bakmaktır. Airbag sistemi hassastır. Bir arıza kodu oluştuğunda, sistem iptal edilir ve sorun giderilmedikçe hava yastıkları çalışmaz. Çünkü, kopuk bir tel yüzünden sistem yanlış alarm vererek hava yastıklarının açılmasına sebep olabilir. Bunun yaşanmasını eminim kimse istemez...

  Airbag arızaları motora, diğer sistem ve parçalara zarar vermez. Zararı sadece sürücüye ve yolcularadır.

   

  Airbag Ne Zaman Açılacağını Nasıl Biliyor?

  Airbag sistemi, bir kontrol ünitesi, birkaç sensör ve birkaç hava yastığından oluşur. 2014 yılı öncesi araçlarda yaklaşık 6 hava yastığı bulunur. Daha yenilerde ise 10 veya daha fazla hava yastığı olabilir. Genelde aracın önünde ve yanlarında çarpışma sensörleri bulunur. Bazı araçlarda bu sensörlerin sayısı daha fazladır ve tüm araç boyunca bulunabilir. Bu sensörler darbeyi algılarlar. Bir çarpışma sensörü tetiklendiğinde, Airbag Kontrol Modülü'ne bir sinyal gönderir. Airbag Kontrol Modülü'de aracın içindeki hava yastıklarına bir elektrik yükü göndererek anında şişmelerini sağlar. Tüm bunlar milisaniye gibi oldukça kısa bir sürede gerçekleşir.

   

  Airbag Işığı Nasıl Söndürülür?

  Tüm onarımlar yapıldıktan sonra Airbag ışığınız halen yanıyorsa bunu birkaç adımda kendinizde söndürebilirsiniz. Adım adım yapmanız gerekenler:

  1- Anahtarı kontağa takın ve "On" konumuna getirin.

  2- Airbag ışığını takip edin.Yedi saniye boyunca yanmaya devam eder ve ardından söner. Söndükten sonra hemen kontağı kapatın ve üç saniye bekleyin.

  3- Kontağı yeniden "On" konumuna getirin ve aynı işlemi iki kez daha tekrar edin.

  Aracı çalıştırdığınızda Airbag ışığı yedi saniye boyunca yanmalı ve ardından tamamen sönmelidir. Bu sayede airbag ışığını sıfırlamış olursunuz.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMetin :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 08-06-2020 22:41:15

   "Ducato minibüsüm var panelde airbag ışığı devamli ikaz veriyor. Beyin arızalı dediler. Bu arıza ışığını başka türlü söndürme imkanı varmı? Direnç bağlıyorlarmış."

  • AvatarSerdar :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                      Tarih: 02-05-2020 01:54:14

   "Aynı sorun aynı şekilde bende de oluştu. Problemi nasıl hallettiniz?"

  • AvatarAyhan :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 12-03-2020 02:50:07

   "Aracımın aküsü zayıflamıştı araç çalışmadı ve bende bu durumda aracı vurdurarak çalıştırdım ve o günden beri airbag uyarı ışığı yanıyor. Resetleterek silmek istedik ama hatayı silmiyor. Yardımcı olur musunuz teşekkürler."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır....»

  Devamı »

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. ...»

  Devamı »

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olarak roketler...»

  Devamı »

  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır....»

  Devamı »