• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • ECU, ECM, PCM Nedir? ECU Arıza Belirtileri Nelerdir?

  ECU, ECM, PCM Nedir? ECU Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 02-08-2019

  ECU, ECM, PCM nedir? ECU ne işe yarar, görevi nedir? ECU arıza belirtileri nelerdir? Elektronik Kontol Ünitesi, Motor Kontrol Modülü, Güç Kontrol Modülü kavramları nedir?....

  ECU, ECM, PCM Nedir? Ne İşe Yarar?

  ECU, İngilizce Engine Control Unit'in kısaltmasıdır. Dilimize Motor Kontrol Ünitesi olarak geçer. Ayrıca, Motor Kontrol Modülü (Engine Control Module (ECM)) ve Güç Aktarma Sistemi Kontrol Modülü (Powertrain Control Module (PCM)) gibi farklı isimleri de mevcuttur. Aracın motor performansı ve sürülebilirlik fonksiyonlarının çoğu için ana bilgisayar işlevi görür. Optimum motor performansı sağlamak için, içten yanmalı bir motordaki bir dizi aktüatörü kontrol etmekten sorumludur. Bilgileri motorun çeşitli sensörlerinden alır ve bu bilgileri motorun maksimum güç ve verimlilikle çalışabilmesi için ateşleme zamanlamasını ve yakıt dağıtımını hesaplamak ve ayarlamak için kullanır. Halk arasında motor beyni veya motor bilgisayarı olarak da adlandırılır.

  ECU terimi çoğunlukla Asya otomobil üreticileri tarafından tercih edilir. ECM ve PCM terimleri ise genellikle Chrysler modüllerini temsil eder. Bazı General Motors alt markaları da PCM terimini kullanmaktadır. Genel olarak hepsi aynı maksada hizmet etmekle beraber, mühendislik açısından bakıldığında farklı işlevleri olabilmektedir.

  ECU'nun içerisindeki yazılım kontrol edilecek sisteme özel olarak programlanır. BIOS bir yazılıma sahiptir. Tüm donanım ve temel görevleri kendisine tanıtılmıştır. Sistemin değişen çalışma koşullarını sensörler tarafından gönderilen sinyaller sayesinde öğrenir. Bu koşullara uyum sağlaması için çeşitli elektronik parçalara gerekli talimatları gönderir. Bu sayede sistemin verimli ve performanslı bir şekilde çalışması sağlanır.

   

  ECU / ECM

  ECU veya ECM, motordaki elektronik sistemlerin işlevini kontrol etmek için çeşitli sensörlerden gelen verileri alır. Genellikle bu modüller sadece motor elektroniğine adanmıştır. Bu durumda, aracın diğer elektronik donanımlarını kontrol etmek için (örneğin, elektrikli camlar, şanzıman) ek modüllere ihtiyaç olacaktır.

  İlk ECU'lar 1980'lerin başlarında tanıtıldı. Kontrol edebildikleri tek şey yakıt enjeksiyon sistemi idi. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte ECU'nun işlevi, motoru neredeyse tamamen kontrol edebilecek kadar genişletilmiştir. Modern motorlar, motorun çalışma durumunu kontrol etmek için, emme, egzoz, soğutma sistemi ve diğer iç bileşenlerden bilgi toplayan ECU'lar ile donatılmıştır. ECU, toplanan verilere dayanarak eksantrik milinin konumu, gaz kelebeği, ateşleme ve enjeksiyon zamanlamasını ayarlar.

   

  TCM

  Bazı otomatik vites araçlar ayrıca bir TCM (Transmission Control Module / Şanzıman Kontrol Modülü) ile donatılmıştır. Bu ünite, aracın vites değişimlerinden sorumludur. Yıllar geçtikçe bu donanımların işlevleri de büyük ölçüde geliştirildi. Bu parça, sadece şanzımandan gelen girişi takip etmekle kalmaz, ayrıca hız sabitleyici (cruise control), gaz kelebeği ve çekiş kontrolü hakkında bilgiler sağlar. Bir çok yeni otomatik şanzımanlı ve hatta çift kavramalı manuel şanzımanlı araç TCM modülü ile birlikte üretiliyor. Manuel şanzımanlı araçların bazı fonksiyonları ise ECU tarafından kontrol edilmektedir.

   

  PCM = ECM + TCM

  PCM (Powertrain Control Module / Güç Aktarma Sistemi Kontrol Modülü) ise aracın motor ve şanzımanını kontrol etmekten sorumludur. Bazı PCM'ler direksiyon ve emisyon sistemlerini de kontrol eder. Tüm sistemlerin kontrolünün tek bir üniteden takip edilmesi, PCM'nin daha işlevsel olmasını sağlar. Örneğin, vites değiştirme komutu geldiğinde, daha yumuşak vites geçişi için gazı kesebilir. Sonuç, daha iyi yakıt ekonomisi ve daha iyi güç dağılımıdır.

  PCM tek başına bir ünite olarak görünse de bir çok araç üreticisi, her birinde ayrı bir işlemci ve program olan ECM ve TCM'yi birleştirir. Her iki ünite de birbirinden bağımsız çalışır. Fakat ortak hareket etmeleri gerektiğinde birbirleri ile veri paylaşımında bulunurlar.

   

  Sonuç

  Dijital elektronik arttıkça, araç üreticileri daha fazla mikroişlemci kontrollü özellikler eklemeye başladı. Bir araçtaki elektronik parça sayısı arttı ve Engine Control Unit (Motor Kontrol Ünitesi) olan ECU'nun ismi Electronic Control Unit (Elektronik Kontrol Ünitesi) olarak değişti. Bu nedenle PCM ve ECM motor bilgisayarı için kullanılması gereken en doğru terimlerdir. Otomotiv elektroniği endüstrisinde ECU, bir otomobilde birden fazla elektriksel özelliği kontrol eden tümleşik sistemler için genel bir terim olarak kullanılır. Bir araçta çok sayıda farklı ECU tipi vardır. Artan karmaşık yapılarından dolayı yeni araçların 80 kadar ECU'su olabilir. Örneğin;

   

   

  ECM / PCM Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tüm bileşenler gibi ECM'lerin de belirli bir kullanım ömrü vardır. Tıpkı onlara bağlı sensörler gibi kendileri de zamanla arızalanabilir. Kendi arızalarını teşhis etme yetenekleri de mevcuttur. Yazılımsal veya donanımsal bir arıza tespit ettiğinde, sürücüyü bilgilendirmek için gösterge panelinde arıza lambasını yakar.

  Genellikle arızalı bir ECM, olası bir sorunu tetikleyen birkaç önemli semptom gösterir.

   

  1- Motor Kontrol Uyarı Lambası Yanar

  Motor arıza lambasının yanması, ECM ile ilgili bir arızanın olası belirtisidir. ECM, genellikle sensörlerde veya devrelerde bir sorun tespit ettiğinde arıza lambasını yakar. Bununla birlikte, ECM hiç bir sorun olmadığı durumlarda da arıza lambasını yakabilir. Bu durumda ECM'de bir arıza olup olmadığını teşhis etmek için arıza kodlarına bakmak gerekir.

   

  2- Motorun Yanlış Ateşlemesi ve Stop Etmesi

  Arızalı bir ECM'nin bir başka belirtisi düzensiz motor davranışlarıdır. Arızalı bir ECM, motorun yanlış ateşlemesine ve zaman zaman stop etmesine neden olabilir. Bu semptomlar ECM'nin arızasına bağlı olarak belli aralıklarda görülebilir.

   

  3- Motor Performans Sorunları

  ECM arızalandığında motorda ciddi performans sorunları ve güç kaybı görülür. Çünkü ateşleme zamanlaması ve yakıt ayarları ciddi anlamda etkilenir. Arızalı bir ECM, aracın yakıt veriminde, gücünde, hızlanmada ciddi düşüşler yaşanmasına neden olur.

   

  4- Aracın Çalışmaması

  Arızalı bir ECM'nin bir başka belirtisi, zor çalışan veya hiç çalışmayan motordur. Motorun düzgün çalışması için krank mili ile eksantrik milinin doğru konumda olmaları gerekir. ECM tamamen başarısız olursa motorun kontrolünü bırakacak ve aracın çalışması engellenecektir. Bu durumda motor marş edebilir, ancak gerekli parçalar bilgisayardan sinyal alamadığı için motor çalışmayacaktır. Bu durum başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu sebeple aracınızın profesyonel bir servis tarafından kontrol edilmesi gerekir.

   

  5- Emisyon Değerlerinde Artış

  ECM arızalı ise araç zengin veya fakir karışımda çalışır. Motora gereğinden fazla yakıt verildiğinde emisyon oranları artar ve egzozdan koku ile birlikte duman çıktığı görülür. Bu durum emisyon testinden geçememenize neden olabilir.

  ECM, motor performansında önemli bir rol oynadığından, yaşanacak herhangi bir sorun otomobilin genel işlevselliğini bozar. Modern araçların motor sistemi oldukça karmaşık bir yapıda olduğundan arızanın teşhis edilmesi de zor olabilir. Eğer aracınızın ECM'sinde bir sorun olduğundan şüphe ediyorsanız mutlaka profesyonel bir servisten destek almalısınız.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarTuran :
   Bulunduğu İl: Isparta                                      Tarih: 02-04-2021

   "Goal aynı sorunu bende 2009 ford connect aracımda yaşıyorum. Siz çözüme ulaştıysanız yazarsanız sevinirim teşekkürler "

  • Avatar Gökhan Kaplan :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 12-02-2021

   "Selamünaleyküm iyi günler kolay gelsin Ben de 470 Euro Star Iveco var aracımda 99 arıza kodu veriyor Bu nedir acaba araç 2001 model 470"

  • AvatarGoal :
   Bulunduğu İl: Aydın                                      Tarih: 23-03-2020

   " 2009 model crv 90-100 giderken göstergelerdeki bütün ışıkları yakıp gazı devre dışı bırakıyor. Ama stop etmiyor. Boşa alıp duruyorum. Stop edip tekrar çalıştırdığımda düzeliyor. Bunu özellikle seyir halindeyken gaza biraz dokunduğumda yapıyor. Manuel olarak 1 veya 2 de sabit gidersen istediğin kadar gaza yüklen yapmıyor. Cihazda beyin p0606 arızası ecm pcm işlemci arızası veriyor ancak başka bir beyin takıp denedik yine aynı hatayı verdi. Dinamo konjektöre bakıldı falan yine aynı."

  • AvatarMustafa Kemal :
   Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 22-09-2019

   "Bende 460 2015 model iveco çekici var. Arabam ECM hatası verdi sarı renkte. Çekiş düştü, istop edip jarteli kapatıp açınca normale dönüyor. Yetkili servise soruyorum. ECM hatasının ne anlama geldiğini bilmiyor. Ne olabilir arıza yardımcı olursanız sevinirim."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»

  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar? Magno Smart Yakıt Tas...»

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir. Tüm markaların çalışma sistem...»

  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»


  5425