• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır? Kavrama Testi

  Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır? Kavrama Testi

  Tarih: 06-11-2019

  Baskı balatanın bittiği nasıl anlaşılır? Baskı balata kavrama testi nasıl yapılır? Debriyaj kaçırması nasıl anlaşılır? Kavrama nedir? Kavramanın kaçırdığı ve değiştirilmesi gerektiği nasıl anlaşılır?....

  Manuel şanzımanlar artık otomotiv üreticileri tarafından bir zamanlar olduğu kadar popüler değil. Fakat günümüzde hala manuel şanzımanlarla donatılmış ve dolayısıyla kavramalara sahip birçok araç mevcuttur.

  Kavrama (Debriyaj), dönen bir milin hareketini  aynı doğrultuda, diğer bir mile iletmek veya hareketi  kesmek için kullanılan mekanizmalardır. Kavrama, motor ile vites kutusu arasında yer alır ve debriyaj  pedalının hareketiyle motorun gücünü vites kutusuna aktarır veya hareketi keser. Manuel şanzımanlı aracın yürüyen aksamındaki en önemli bileşenlerden biridir. Kavrama; çalışan motoru sorunsuz ve aşamalı olarak vites kutusuna bağlamalı, araç hareket halindeyken viteslerin değiştirilmesine izin vermeli ve motorun hareketini şanzımana kaçırma/kaydırma yapmadan aktarabilmelidir.

  Kavrama sisteminin en önemli parçalarından olan debriyaj balatası, sürtünme nedeni ile zamanla aşınır. Debriyaj balatası aşındığında, şanzımanda gürültü, titreşim ve kaçırma gibi belirtiler görülmeye başlar.

  Kavrama Nedir?

  Kavramanın düzgün çalışıp çalışmadığını veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için birkaç basit test yapabilirsiniz.

   

  Baskı Balatanın (Kavrama) Test Edilmesi

  Debriyaj Pedalını Kontrol Edin

  Öncelikle debriyaj pedalınıza basarak pedalın düzgün hareket edip etmediğini kontrol edin. Debriyaj pedalınızın sertliği araçtan araca değişebilir. Genel olarak sol ayağınızla debriyaja bastığınızda hafif bir dirençle karşılaşmanız gerekir. Eğer yapışkan bir çamura basmış gibi hissediyorsanız debriyaj balatasının sonuna geldiğinize işaret eder.

  Pedala bastığınızda bir sorun yoksa aracı vitese alın. Herhangi bir zorlanma ve sürtünme sesi olmadan şanzıman kolayca vitese geçmelidir. Aracınızda hidrolik debriyaj sistemi kullanılıyorsa, sıvı kaçağı olmadığından ve sıvı seviyesinin tam olduğundan emin olun. Bazı araçlar debriyaj için fren ana silindirini kullanır. Bu durumda, ana silindirde fren hidroliği olduğundan emin olun. Aracınızın kavraması kabloyla çalışıyorsa, kablo grubunu inceleyin ve doğru çalıştığından emin olun.

  Debriyajın kaçırdığını gösteren herhangi bir işarete dikkat edin. Debriyaj kaçırıyorsa, tam olarak devreye girmeyebilir ve sürüş sırasında motorun titremesine, tereddüt etmesine veya hatta devirin yükselmesine neden olur.

   

  1. Viteste Test Etme

  Bir yerde durun ve el frenini sonuna kadar çekin. Aracı çalıştırın ve debriyaj pedalına sonuna kadar basarak şanzımanı 1. vitese alın. Gaz pedalına hiç dokunmadan ayağınızı yavaşça debriyaj pedalından çekin. Eğer debriyaj balatası sağlamsa araç kavrayacak, ileri doğru gitmeye çalışacak ve stop edecektir. Bu durum baskı balatanızda hiçbir sorun olmadığını gösterir. Araç kavrama yapmıyor, motor titriyor fakat stop etmiyorsa bu durum baskı balatanın değiştirilmesini gerektirir.

  Debriyaj pedalını yavaşça bırakırken herhangi bir sürtünme sesi, gıcırtı sesi ve yanık kokusu gibi işaretler varmı dikkat edin. Bunlardan birini fark ederseniz baskı balata aşırı derecede aşınmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

   

  3. Viteste Test Etme

  Debriyaj kaçırmasını test etmenin basit bir yolu, motorunuzu çalıştırıp el frenini sonuna kadar çekmektir. Debriyaja basarak şanzımanı 3. veya 4. vitese alın. Ardından gaz pedalına basarak motor gücünü 2.500 rpm'ye kadar arttırın. Debriyaj pedalını yavaşça bırakın. Motor devri düşüyor ve araç stop etme eğilimine giriyor ve stop ediyorsa, kavrama (baskı-balata) sağlamdır. Eğer ayak debriyajdan çekilirken motor devri düşmüyor, araç stop etme eğilimi göstermiyorsa, baskı balata kaçırıyor demektir.

   

  Sürüş Esnasında Kavramayı Test Etme

  Gaz pedalına bastığınızda motor devri yükseliyor fakat aracınız istediğiniz gibi hızlanmıyorsa bu debriyajın kaçırdığını gösterir. Baskı balata aşındığı için motorun dönüş gücü şanzımana doğru şekilde aktarılmıyordur. Ayrıca sürüş esnasında aracınızı 3. vitesten 2. vitese alın ve debriyajı bırakın. Motor devri hemen yükselmezse baskı balatayı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

   

  Baskı Balata Aşınma Belirtileri

   


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarHakan :
   Bulunduğu İl: Konya                                      Tarih: 29-07-2022

   "Benim aracım çalıştıktan 15 dakika sonra araç ısınınca çekişten hissedilir derecede düşüyor ve gaz yemiyor bu durum debriyaj balatasının bitik olduğundan olabilir mi acaba?"

  • AvatarTekin :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 29-05-2021

   "Oto tasarruf sitesinden alıntıdır; “Debriyaj sistemi ana silindir, ayırma silindiri, baskı plakası, balata, bilya ve debriyaj çatalından oluşur. Basitçe görevi tekerlekleri aracın motoruna bağlamaktır. Vitesi değiştirmek için debriyaj pedalına bastığınız zaman, tekerlekler geçici olarak motordan ayrılır. Debriyaj bilyası, aracı boşa çıkarmak için kullanılan basit ama önemli bir bileşendir. Bilya arızalandığında, vites değiştirmek zorlaşır. Uzun süre değiştirilmediği taktirde diğer debriyaj ve şanzıman parçalarının arızalanmasına yol açar.”"

  • AvatarVolkan :
   Bulunduğu İl: Kocaeli                                      Tarih: 17-03-2021

   "Volvo S40 sahibi arkadaş. Aynı sorunu ben de yaşadım. Tekrar aynı sorunu yaşarsan debriyaj pedalını ayağınla ya da elinle yukarı doğru çek. Eğer yukarı gelirse, yani pedal aşağıya düşmüş ise muhtemelen üst merkezde sorun vardır. Böyle bi problem yoksa şanzıman yağından olabilir. Şanzıman yağın kalın ise soğuk havalarda araç ısınana kadar vitese geçmez. Umarım yardımcı olur."

  • AvatarSerdar :
   Bulunduğu İl: Balikesir                                      Tarih: 07-03-2021

   "Aracım kafasına göre takılıyor. İsterse ağırlaşıyor, yığılıyor, isterse titriyor, istemezse hiç biri olmuyor. Koltugu ileri geri yaptığımda airbag ikazı sürekli yanıp sönüyor sonra kendiliğinden duruyor. Henüz devir almayan aracım 2 inci viteste anormal bağırıyor 3 de daha fena belki 4 de rahatlıyor bazen de 1 inci vites te 3 de gibi çalışıyor anlamadım gitti valla şaşkınlıkla dinliyorum aracımı."

  • AvatarVolvos40 :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 24-02-2021

   "Iyi günler aracın 2008 model volvo s40 1.6 benzinli düz vites bu sabah aracı çalıştırdım ve vitese geciremedim daha sonra bir ustadan yardım isteyerek debriyaj pedalını pompalayarak hareket ettirdim. soguktandir dedi ama yolda vites küçültme yada vites arttırma konusunda çok sıkınti yasadim. Hatta bir yerde vitese geçmediği için yolun ortası da dahi kaldım. Konu hakkında bilgisi tecrübesi olan varsa yardımcı olabilir mi"

  • AvatarMehmet Kara :
   Bulunduğu İl: Konya                                      Tarih: 11-02-2021

   "Arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden çok faydalanıyoruz bazı arızaları kendimiz yapmasakta tamirciye vardığımızda parçalara yabancı durmuyoruz . Tamircinin dediğini en azından anlıyoruz allah razı olsun sizlerden."

  • AvatarVolkan :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 29-03-2020

   "Fort transit 2005 model araçta 3 üncü vitese zor geçiyor geçerken 1 e atıyor neden kaynaklanıyor olabilir bilgi verirseniz sevinirim."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»


  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın...»


  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir. Tüm markaların çalışma sistem...»


  Ecogas Alternatif Yakıt SistemleriEcogas Alternatif Yakıt Sistemleri

  2000 yılından günümüze otogaz sektöründe faaliyet gösteren Ecogas Alternatif Yakıt Sistemleri, 2018 yılında Öz...»


  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı, bünyelerinde Hidrocarbon molekülleri bulunan her türlü gaz ve sıvı yakıtları düşü...»