• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Prizdirek Bilyası Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Prizdirek Bilyası Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 09-11-2019

  Prizdirek bilyası nedir? Prizdirek bilyası arıza belirtileri nelerdir? Prizdirek bilyası neden bozulur?....

  Şanzıman her araçta bulunan aktarma organının önemli bir parçasıdır. Motordan tekerleklere gelen gücün kontrollü bir şekilde uygulanmasını sağlayan, millerin ve dişlilerin sofistike bir düzeneğidir.

  Prizdirek bilyası, motorun gücünü şanzıman sistemine bağlayan ve araç vitese takıldığında üretilen gücü şanzıman çıkış miline aktaran bir düzenektir. Giriş mili ile baskı balata aksamının birleşiminde yer alır. Bu nedenle giriş mili bilyası veya şanzıman bilyası olarak da adlandırılır.

  Prizdirek Bilyası Nedir?

  Prizdirek Bilyası Neden Bozulur?

  Şanzımanın düzgün çalışabilmesi için uygun tipte ve miktarda dişli yağına ihtiyacı vardır. Buna rağmen içindeki hareketli parçalar yüksek ısı ve sürtünme nedeniyle zamanla aşınırlar. Yağ seviyesi düşük olduğu zaman, özellikle prizdirek bilyası bu durumdan ciddi şekilde etkilenir.

   

  Prizdirek Bilyası Arıza Belirtileri

  Şanzımandan Gelen Ses ve Titreşim

  Aşınmış ve arızalı bir prizdirek bilyası, vites boşta iken bir takım seslere neden olur. Sesin şiddeti ve yönü motorun devri ile birlikte değişir. Vites değiştirirken hafif bir titreşim hissedilir. Bu belirtiler aynı zamanda şanzıman yağ seviyesinin eksik veya hatalı olmasından da kaynaklanabilir. Prizdirek bilyasını değiştirmeden önce mutlaka şanzıman yağ seviyesi kontrol edilmelidir.

   

  Vites Değişimlerinde Ses ve Titreşim

  Tüm vites değişimlerinde ses ve gürültü varsa arızalı bir prizdirek bilyasından şüphelenebilirsiniz. Sesin hızı ve tonu, motor hızına ve torka göre değişiklik gösterir.

  Eğer, şanzıman çıkış mili bilyası arızalı ise aynı arıza semptomlarına sebep olur. Arızalı bir prizdirek bilyası, araç hareket etse de etmese de ses yapmaya devam eder. Şanzıman çıkış mili bilyası arızalarında ise sadece araç hareket halinde iken ses gelir. Bu sayede hangi bilyanın arızalı olduğunu anlayabilirsiniz.

   

  Vitesten Atma Sorunu

  Çok aşınmış bir prizdirek bilyası, araç hareket halinde iken vites atmalarına sebep olur. Bu belirti genellikle debriyaja basıldığında ortaya çıkar. Giriş milinin aşırı hareketi dişli millerinin hizasını etkiler ve tam oturmasını önler. Bu sebeple vitesten atma sorunları ortaya çıkabilir.

  Birçok olasılık, prizdirek bilyası ile aynı arıza semptomlarını gösterebilir. Şanzıman yağının değiştirilmesi ve vites kolu hizalama ayarları bazı arıza belirtilerini ortadan kaldırabilir. Arızanın kesin tespiti için aracınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüşüm sisteml...»

  Devamı »

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir....»

  Devamı »

  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. ...»

  Devamı »

  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son!...»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »